Conjugation of the verb KUOHITTU - Finnish
kuohita
Infinitiivi 1
kuohitsen
Preesens indikatiivi, sing., 1
kuohinnut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä kuohitsen
sing., 1
sinä kuohitset
sing., 2
hän kuohitsee
sing., 3
me kuohitsemme
pl., 1
te kuohitsette
pl., 2
he kuohitsevat
pl., 3
minä en kuohitse
sing., 1
sinä et kuohitse
sing., 2
hän ei kuohitse
sing., 3
me emme kuohitse
pl., 1
te ette kuohitse
pl., 2
he eivät kuohitse
pl., 3
minä kuohitsin
sing., 1
sinä kuohitsit
sing., 2
hän kuohitsi
sing., 3
me kuohitsimme
pl., 1
te kuohitsitte
pl., 2
he kuohitsivat
pl., 3
minä en kuohinnut
sing., 1
sinä et kuohinnut
sing., 2
hän ei kuohinnut
sing., 3
me emme kuohinneet
pl., 1
te ette kuohinneet
pl., 2
he eivät kuohinneet
pl., 3
minä olen kuohinnut
sing., 1
sinä olet kuohinnut
sing., 2
hän on kuohinnut
sing., 3
me olemme kuohinneet
pl., 1
te olette kuohinneet
pl., 2
he ovat kuohinneet
pl., 3
minä en ole kuohinnut
sing., 1
sinä et ole kuohinnut
sing., 2
hän ei ole kuohinnut
sing., 3
me emme ole kuohinneet
pl., 1
te ette ole kuohinneet
pl., 2
he eivät ole kuohinneet
pl., 3
minä olin kuohinnut
sing., 1
sinä olit kuohinnut
sing., 2
hän oli kuohinnut
sing., 3
me olimme kuohinneet
pl., 1
te olitte kuohinneet
pl., 2
he olivat kuohinneet
pl., 3
minä en ollut kuohinnut
sing., 1
sinä et ollut kuohinnut
sing., 2
hän ei ollut kuohinnut
sing., 3
me emme olleet kuohinneet
pl., 1
te ette olleet kuohinneet
pl., 2
he eivät olleet kuohinneet
pl., 3
Konditionaali
minä kuohitsisin
sing., 1
sinä kuohitsisit
sing., 2
hän kuohitsisi
sing., 3
me kuohitsisimme
pl., 1
te kuohitsisitte
pl., 2
he kuohitsisivat
pl., 3
minä en kuohitsisi
sing., 1
sinä et kuohitsisi
sing., 2
hän ei kuohitsisi
sing., 3
me emme kuohitsisi
pl., 1
te ette kuohitsisi
pl., 2
he eivät kuohitsisi
pl., 3
minä olisin kuohinnut
sing., 1
sinä olisit kuohinnut
sing., 2
hän olisi kuohinnut
sing., 3
me olisimme kuohinneet
pl., 1
te olisitte kuohinneet
pl., 2
he olisivat kuohinneet
pl., 3
minä en olisi kuohinnut
sing., 1
sinä et olisi kuohinnut
sing., 2
hän ei olisi kuohinnut
sing., 3
me emme olisi kuohinneet
pl., 1
te ette olisi kuohinneet
pl., 2
he eivät olisi kuohinneet
pl., 3
Potentiaali
minä kuohinnen
sing., 1
sinä kuohinnet
sing., 2
hän kuohinnee
sing., 3
me kuohinnemme
pl., 1
te kuohinnette
pl., 2
he kuohinnevat
pl., 3
minä en kuohinne
sing., 1
sinä et kuohinne
sing., 2
hän ei kuohinne
sing., 3
me emme kuohinne
pl., 1
te ette kuohinne
pl., 2
he eivät kuohinne
pl., 3
minä lienen kuohinnut
sing., 1
sinä lienet kuohinnut
sing., 2
hän lienee kuohinnut
sing., 3
me lienemme kuohinneet
pl., 1
te lienette kuohinneet
pl., 2
he lienevät kuohinneet
pl., 3
minä en liene kuohinnut
sing., 1
sinä et liene kuohinnut
sing., 2
hän ei liene kuohinnut
sing., 3
me emme liene kuohinneet
pl., 1
te ette liene kuohinneet
pl., 2
he eivät liene kuohinneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä kuohitse
sing., 2
hän kuohitkoon
sing., 3
me kuohitkaamme
pl., 1
te kuohitkaa
pl., 2
he kuohitkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä kuohitse
sing., 2
hän älköön kuohitko
sing., 3
me älkäämme kuohitko
pl., 1
te älkää kuohitko
pl., 2
he älkööt kuohitko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon kuohinnut
sing., 3
he olkoot kuohinneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko kuohinnut
sing., 3
he älkööt olko kuohinneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
kuohita
kuohitakseni
Infinitiivi 2
kuohitessa
inessive
kuohiten
instructive
kuohittaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
kuohitsemassa
inessive
kuohitsemasta
elative
kuohitsemaan
illative
kuohitsemalla
adessive
kuohitsematta
abessive
kuohitseman
instructive
Infinitiivi 4
kuohitseminen
nominative
Infinitiivi 5
kuohitsemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
kuohitseva
active
kuohittava
passive
Partisiipin perfekti
kuohinnut
active