Conjugation of the verb KUSAISTA - Finnish

kusaista
Infinitiivi 1
kusaisen
Preesens indikatiivi, sing., 1
kusaissut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä kusaisen
sing., 1
sinä kusaiset
sing., 2
hän kusaisee
sing., 3
me kusaisemme
pl., 1
te kusaisette
pl., 2
he kusaisevat
pl., 3
minä en kusaise
sing., 1
sinä et kusaise
sing., 2
hän ei kusaise
sing., 3
me emme kusaise
pl., 1
te ette kusaise
pl., 2
he eivät kusaise
pl., 3
minä kusaisin
sing., 1
sinä kusaisit
sing., 2
hän kusaisi
sing., 3
me kusaisimme
pl., 1
te kusaisitte
pl., 2
he kusaisivat
pl., 3
minä en kusaissut
sing., 1
sinä et kusaissut
sing., 2
hän ei kusaissut
sing., 3
me emme kusaisseet
pl., 1
te ette kusaisseet
pl., 2
he eivät kusaisseet
pl., 3
minä olen kusaissut
sing., 1
sinä olet kusaissut
sing., 2
hän on kusaissut
sing., 3
me olemme kusaisseet
pl., 1
te olette kusaisseet
pl., 2
he ovat kusaisseet
pl., 3
minä en ole kusaissut
sing., 1
sinä et ole kusaissut
sing., 2
hän ei ole kusaissut
sing., 3
me emme ole kusaisseet
pl., 1
te ette ole kusaisseet
pl., 2
he eivät ole kusaisseet
pl., 3
minä olin kusaissut
sing., 1
sinä olit kusaissut
sing., 2
hän oli kusaissut
sing., 3
me olimme kusaisseet
pl., 1
te olitte kusaisseet
pl., 2
he olivat kusaisseet
pl., 3
minä en ollut kusaissut
sing., 1
sinä et ollut kusaissut
sing., 2
hän ei ollut kusaissut
sing., 3
me emme olleet kusaisseet
pl., 1
te ette olleet kusaisseet
pl., 2
he eivät olleet kusaisseet
pl., 3

Konditionaali
minä kusaisisin
sing., 1
sinä kusaisisit
sing., 2
hän kusaisisi
sing., 3
me kusaisisimme
pl., 1
te kusaisisitte
pl., 2
he kusaisisivat
pl., 3
minä en kusaisisi
sing., 1
sinä et kusaisisi
sing., 2
hän ei kusaisisi
sing., 3
me emme kusaisisi
pl., 1
te ette kusaisisi
pl., 2
he eivät kusaisisi
pl., 3
minä olisin kusaissut
sing., 1
sinä olisit kusaissut
sing., 2
hän olisi kusaissut
sing., 3
me olisimme kusaisseet
pl., 1
te olisitte kusaisseet
pl., 2
he olisivat kusaisseet
pl., 3
minä en olisi kusaissut
sing., 1
sinä et olisi kusaissut
sing., 2
hän ei olisi kusaissut
sing., 3
me emme olisi kusaisseet
pl., 1
te ette olisi kusaisseet
pl., 2
he eivät olisi kusaisseet
pl., 3

Potentiaali
minä kusaissen
sing., 1
sinä kusaisset
sing., 2
hän kusaissee
sing., 3
me kusaissemme
pl., 1
te kusaissette
pl., 2
he kusaissevat
pl., 3
minä en kusaisse
sing., 1
sinä et kusaisse
sing., 2
hän ei kusaisse
sing., 3
me emme kusaisse
pl., 1
te ette kusaisse
pl., 2
he eivät kusaisse
pl., 3
minä lienen kusaissut
sing., 1
sinä lienet kusaissut
sing., 2
hän lienee kusaissut
sing., 3
me lienemme kusaisseet
pl., 1
te lienette kusaisseet
pl., 2
he lienevät kusaisseet
pl., 3
minä en liene kusaissut
sing., 1
sinä et liene kusaissut
sing., 2
hän ei liene kusaissut
sing., 3
me emme liene kusaisseet
pl., 1
te ette liene kusaisseet
pl., 2
he eivät liene kusaisseet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä kusaise
sing., 2
hän kusaiskoon
sing., 3
me kusaiskaamme
pl., 1
te kusaiskaa
pl., 2
he kusaiskoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä kusaise
sing., 2
hän älköön kusaisko
sing., 3
me älkäämme kusaisko
pl., 1
te älkää kusaisko
pl., 2
he älkööt kusaisko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon kusaissut
sing., 3
he olkoot kusaisseet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko kusaissut
sing., 3
he älkööt olko kusaisseet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
kusaista
kusaistakseni
Infinitiivi 2
kusaistessa
inessive
kusaisten
instructive
kusaistaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
kusaisemassa
inessive
kusaisemasta
elative
kusaisemaan
illative
kusaisemalla
adessive
kusaisematta
abessive
kusaiseman
instructive
Infinitiivi 4
kusaiseminen
nominative
Infinitiivi 5
kusaisemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
kusaiseva
active
kusaistava
passive
Partisiipin perfekti
kusaissut
active
kusaistu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z