Conjugation of the verb KUUROUTUI - Finnish
kuuroutua
Infinitiivi 1
kuuroudun
Preesens indikatiivi, sing., 1
kuuroutunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä kuuroudun
sing., 1
sinä kuuroudut
sing., 2
hän kuuroutuu
sing., 3
me kuuroudumme
pl., 1
te kuuroudutte
pl., 2
he kuuroutuvat
pl., 3
minä en kuuroudu
sing., 1
sinä et kuuroudu
sing., 2
hän ei kuuroudu
sing., 3
me emme kuuroudu
pl., 1
te ette kuuroudu
pl., 2
he eivät kuuroudu
pl., 3
minä kuurouduin
sing., 1
sinä kuurouduit
sing., 2
hän kuuroutui
sing., 3
me kuurouduimme
pl., 1
te kuurouduitte
pl., 2
he kuuroutuivat
pl., 3
minä en kuuroutunut
sing., 1
sinä et kuuroutunut
sing., 2
hän ei kuuroutunut
sing., 3
me emme kuuroutuneet
pl., 1
te ette kuuroutuneet
pl., 2
he eivät kuuroutuneet
pl., 3
minä olen kuuroutunut
sing., 1
sinä olet kuuroutunut
sing., 2
hän on kuuroutunut
sing., 3
me olemme kuuroutuneet
pl., 1
te olette kuuroutuneet
pl., 2
he ovat kuuroutuneet
pl., 3
minä en ole kuuroutunut
sing., 1
sinä et ole kuuroutunut
sing., 2
hän ei ole kuuroutunut
sing., 3
me emme ole kuuroutuneet
pl., 1
te ette ole kuuroutuneet
pl., 2
he eivät ole kuuroutuneet
pl., 3
minä olin kuuroutunut
sing., 1
sinä olit kuuroutunut
sing., 2
hän oli kuuroutunut
sing., 3
me olimme kuuroutuneet
pl., 1
te olitte kuuroutuneet
pl., 2
he olivat kuuroutuneet
pl., 3
minä en ollut kuuroutunut
sing., 1
sinä et ollut kuuroutunut
sing., 2
hän ei ollut kuuroutunut
sing., 3
me emme olleet kuuroutuneet
pl., 1
te ette olleet kuuroutuneet
pl., 2
he eivät olleet kuuroutuneet
pl., 3
Konditionaali
minä kuuroutuisin
sing., 1
sinä kuuroutuisit
sing., 2
hän kuuroutuisi
sing., 3
me kuuroutuisimme
pl., 1
te kuuroutuisitte
pl., 2
he kuuroutuisivat
pl., 3
minä en kuuroutuisi
sing., 1
sinä et kuuroutuisi
sing., 2
hän ei kuuroutuisi
sing., 3
me emme kuuroutuisi
pl., 1
te ette kuuroutuisi
pl., 2
he eivät kuuroutuisi
pl., 3
minä olisin kuuroutunut
sing., 1
sinä olisit kuuroutunut
sing., 2
hän olisi kuuroutunut
sing., 3
me olisimme kuuroutuneet
pl., 1
te olisitte kuuroutuneet
pl., 2
he olisivat kuuroutuneet
pl., 3
minä en olisi kuuroutunut
sing., 1
sinä et olisi kuuroutunut
sing., 2
hän ei olisi kuuroutunut
sing., 3
me emme olisi kuuroutuneet
pl., 1
te ette olisi kuuroutuneet
pl., 2
he eivät olisi kuuroutuneet
pl., 3
Potentiaali
minä kuuroutunen
sing., 1
sinä kuuroutunet
sing., 2
hän kuuroutunee
sing., 3
me kuuroutunemme
pl., 1
te kuuroutunette
pl., 2
he kuuroutunevat
pl., 3
minä en kuuroutune
sing., 1
sinä et kuuroutune
sing., 2
hän ei kuuroutune
sing., 3
me emme kuuroutune
pl., 1
te ette kuuroutune
pl., 2
he eivät kuuroutune
pl., 3
minä lienen kuuroutunut
sing., 1
sinä lienet kuuroutunut
sing., 2
hän lienee kuuroutunut
sing., 3
me lienemme kuuroutuneet
pl., 1
te lienette kuuroutuneet
pl., 2
he lienevät kuuroutuneet
pl., 3
minä en liene kuuroutunut
sing., 1
sinä et liene kuuroutunut
sing., 2
hän ei liene kuuroutunut
sing., 3
me emme liene kuuroutuneet
pl., 1
te ette liene kuuroutuneet
pl., 2
he eivät liene kuuroutuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä kuuroudu
sing., 2
hän kuuroutukoon
sing., 3
me kuuroutukaamme
pl., 1
te kuuroutukaa
pl., 2
he kuuroutukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä kuuroudu
sing., 2
hän älköön kuuroutuko
sing., 3
me älkäämme kuuroutuko
pl., 1
te älkää kuuroutuko
pl., 2
he älkööt kuuroutuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon kuuroutunut
sing., 3
he olkoot kuuroutuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko kuuroutunut
sing., 3
he älkööt olko kuuroutuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
kuuroutua
kuuroutuakseni
Infinitiivi 2
kuuroutuessa
inessive
kuuroutuen
instructive
kuurouduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
kuuroutumassa
inessive
kuuroutumasta
elative
kuuroutumaan
illative
kuuroutumalla
adessive
kuuroutumatta
abessive
kuuroutuman
instructive
Infinitiivi 4
kuuroutuminen
nominative
Infinitiivi 5
kuuroutumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
kuuroutuva
active
kuurouduttava
passive
Partisiipin perfekti
kuuroutunut
active
kuurouduttu
passive