Conjugation of the verb LAAHATA - Finnish
laahata
Infinitiivi 1
laahaan
Preesens indikatiivi, sing., 1
laahannut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä laahaan
sing., 1
sinä laahaat
sing., 2
me laahaamme
pl., 1
te laahaatte
pl., 2
he laahaavat
pl., 3
minä en laahaa
sing., 1
sinä et laahaa
sing., 2
hän ei laahaa
sing., 3
me emme laahaa
pl., 1
te ette laahaa
pl., 2
he eivät laahaa
pl., 3
minä laahasin
sing., 1
sinä laahasit
sing., 2
hän laahasi
sing., 3
me laahasimme
pl., 1
te laahasitte
pl., 2
he laahasivat
pl., 3
minä en laahannut
sing., 1
sinä et laahannut
sing., 2
hän ei laahannut
sing., 3
me emme laahanneet
pl., 1
te ette laahanneet
pl., 2
he eivät laahanneet
pl., 3
minä olen laahannut
sing., 1
sinä olet laahannut
sing., 2
hän on laahannut
sing., 3
me olemme laahanneet
pl., 1
te olette laahanneet
pl., 2
he ovat laahanneet
pl., 3
minä en ole laahannut
sing., 1
sinä et ole laahannut
sing., 2
hän ei ole laahannut
sing., 3
me emme ole laahanneet
pl., 1
te ette ole laahanneet
pl., 2
he eivät ole laahanneet
pl., 3
minä olin laahannut
sing., 1
sinä olit laahannut
sing., 2
hän oli laahannut
sing., 3
me olimme laahanneet
pl., 1
te olitte laahanneet
pl., 2
he olivat laahanneet
pl., 3
minä en ollut laahannut
sing., 1
sinä et ollut laahannut
sing., 2
hän ei ollut laahannut
sing., 3
me emme olleet laahanneet
pl., 1
te ette olleet laahanneet
pl., 2
he eivät olleet laahanneet
pl., 3
Konditionaali
minä laahaisin
sing., 1
sinä laahaisit
sing., 2
hän laahaisi
sing., 3
me laahaisimme
pl., 1
te laahaisitte
pl., 2
he laahaisivat
pl., 3
minä en laahaisi
sing., 1
sinä et laahaisi
sing., 2
hän ei laahaisi
sing., 3
me emme laahaisi
pl., 1
te ette laahaisi
pl., 2
he eivät laahaisi
pl., 3
minä olisin laahannut
sing., 1
sinä olisit laahannut
sing., 2
hän olisi laahannut
sing., 3
me olisimme laahanneet
pl., 1
te olisitte laahanneet
pl., 2
he olisivat laahanneet
pl., 3
minä en olisi laahannut
sing., 1
sinä et olisi laahannut
sing., 2
hän ei olisi laahannut
sing., 3
me emme olisi laahanneet
pl., 1
te ette olisi laahanneet
pl., 2
he eivät olisi laahanneet
pl., 3
Potentiaali
minä laahannen
sing., 1
sinä laahannet
sing., 2
hän laahannee
sing., 3
me laahannemme
pl., 1
te laahannette
pl., 2
he laahannevat
pl., 3
minä en laahanne
sing., 1
sinä et laahanne
sing., 2
hän ei laahanne
sing., 3
me emme laahanne
pl., 1
te ette laahanne
pl., 2
he eivät laahanne
pl., 3
minä lienen laahannut
sing., 1
sinä lienet laahannut
sing., 2
hän lienee laahannut
sing., 3
me lienemme laahanneet
pl., 1
te lienette laahanneet
pl., 2
he lienevät laahanneet
pl., 3
minä en liene laahannut
sing., 1
sinä et liene laahannut
sing., 2
hän ei liene laahannut
sing., 3
me emme liene laahanneet
pl., 1
te ette liene laahanneet
pl., 2
he eivät liene laahanneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän laahatkoon
sing., 3
me laahatkaamme
pl., 1
te laahatkaa
pl., 2
he laahatkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä laahaa
sing., 2
hän älköön laahatko
sing., 3
me älkäämme laahatko
pl., 1
te älkää laahatko
pl., 2
he älkööt laahatko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon laahannut
sing., 3
he olkoot laahanneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko laahannut
sing., 3
he älkööt olko laahanneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
laahata
laahatakseni
Infinitiivi 2
laahatessa
inessive
laahaten
instructive
laahattaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
laahaamassa
inessive
laahaamasta
elative
laahaamaan
illative
laahaamalla
adessive
laahaamatta
abessive
laahaaman
instructive
Infinitiivi 4
laahaaminen
nominative
Infinitiivi 5
laahaamaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
laahaava
active
laahattava
passive
Partisiipin perfekti
laahannut
active
laahattu
passive