Conjugation of the verb LAAHUSTAA - Finnish
laahustan
Preesens indikatiivi, sing., 1
laahustanut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä laahustan
sing., 1
sinä laahustat
sing., 2
me laahustamme
pl., 1
te laahustatte
pl., 2
he laahustavat
pl., 3
minä en laahusta
sing., 1
sinä et laahusta
sing., 2
hän ei laahusta
sing., 3
me emme laahusta
pl., 1
te ette laahusta
pl., 2
he eivät laahusta
pl., 3
minä laahustin
sing., 1
sinä laahustit
sing., 2
hän laahusti
sing., 3
me laahustimme
pl., 1
te laahustitte
pl., 2
he laahustivat
pl., 3
minä en laahustanut
sing., 1
sinä et laahustanut
sing., 2
hän ei laahustanut
sing., 3
me emme laahustaneet
pl., 1
te ette laahustaneet
pl., 2
he eivät laahustaneet
pl., 3
minä olen laahustanut
sing., 1
sinä olet laahustanut
sing., 2
hän on laahustanut
sing., 3
me olemme laahustaneet
pl., 1
te olette laahustaneet
pl., 2
he ovat laahustaneet
pl., 3
minä en ole laahustanut
sing., 1
sinä et ole laahustanut
sing., 2
hän ei ole laahustanut
sing., 3
me emme ole laahustaneet
pl., 1
te ette ole laahustaneet
pl., 2
he eivät ole laahustaneet
pl., 3
minä olin laahustanut
sing., 1
sinä olit laahustanut
sing., 2
hän oli laahustanut
sing., 3
me olimme laahustaneet
pl., 1
te olitte laahustaneet
pl., 2
he olivat laahustaneet
pl., 3
minä en ollut laahustanut
sing., 1
sinä et ollut laahustanut
sing., 2
hän ei ollut laahustanut
sing., 3
me emme olleet laahustaneet
pl., 1
te ette olleet laahustaneet
pl., 2
he eivät olleet laahustaneet
pl., 3
Konditionaali
minä laahustaisin
sing., 1
sinä laahustaisit
sing., 2
hän laahustaisi
sing., 3
me laahustaisimme
pl., 1
te laahustaisitte
pl., 2
he laahustaisivat
pl., 3
minä en laahustaisi
sing., 1
sinä et laahustaisi
sing., 2
hän ei laahustaisi
sing., 3
me emme laahustaisi
pl., 1
te ette laahustaisi
pl., 2
he eivät laahustaisi
pl., 3
minä olisin laahustanut
sing., 1
sinä olisit laahustanut
sing., 2
hän olisi laahustanut
sing., 3
me olisimme laahustaneet
pl., 1
te olisitte laahustaneet
pl., 2
he olisivat laahustaneet
pl., 3
minä en olisi laahustanut
sing., 1
sinä et olisi laahustanut
sing., 2
hän ei olisi laahustanut
sing., 3
me emme olisi laahustaneet
pl., 1
te ette olisi laahustaneet
pl., 2
he eivät olisi laahustaneet
pl., 3
Potentiaali
minä laahustanen
sing., 1
sinä laahustanet
sing., 2
hän laahustanee
sing., 3
me laahustanemme
pl., 1
te laahustanette
pl., 2
he laahustanevat
pl., 3
minä en laahustane
sing., 1
sinä et laahustane
sing., 2
hän ei laahustane
sing., 3
me emme laahustane
pl., 1
te ette laahustane
pl., 2
he eivät laahustane
pl., 3
minä lienen laahustanut
sing., 1
sinä lienet laahustanut
sing., 2
hän lienee laahustanut
sing., 3
me lienemme laahustaneet
pl., 1
te lienette laahustaneet
pl., 2
he lienevät laahustaneet
pl., 3
minä en liene laahustanut
sing., 1
sinä et liene laahustanut
sing., 2
hän ei liene laahustanut
sing., 3
me emme liene laahustaneet
pl., 1
te ette liene laahustaneet
pl., 2
he eivät liene laahustaneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä laahusta
sing., 2
hän laahustakoon
sing., 3
me laahustakaamme
pl., 1
te laahustakaa
pl., 2
he laahustakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä laahusta
sing., 2
hän älköön laahustako
sing., 3
me älkäämme laahustako
pl., 1
te älkää laahustako
pl., 2
he älkööt laahustako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon laahustanut
sing., 3
he olkoot laahustaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko laahustanut
sing., 3
he älkööt olko laahustaneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
laahustaakseni
Infinitiivi 2
laahustaessa
inessive
laahustaen
instructive
laahustettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
laahustamassa
inessive
laahustamasta
elative
laahustamaan
illative
laahustamalla
adessive
laahustamatta
abessive
laahustaman
instructive
Infinitiivi 4
laahustaminen
nominative
Infinitiivi 5
laahustamaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
laahustava
active
laahustettava
passive
Partisiipin perfekti
laahustanut
active
laahustettu
passive