Conjugation of the verb LAATIKOIDA - Finnish
laatikoida
Infinitiivi 1
laatikoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
laatikoinut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä laatikoin
sing., 1
sinä laatikoit
sing., 2
hän laatikoi
sing., 3
me laatikoimme
pl., 1
te laatikoitte
pl., 2
he laatikoivat
pl., 3
minä en laatikoi
sing., 1
sinä et laatikoi
sing., 2
hän ei laatikoi
sing., 3
me emme laatikoi
pl., 1
te ette laatikoi
pl., 2
he eivät laatikoi
pl., 3
minä laatikoin
sing., 1
sinä laatikoit
sing., 2
hän laatikoi
sing., 3
me laatikoimme
pl., 1
te laatikoitte
pl., 2
he laatikoivat
pl., 3
minä en laatikoinut
sing., 1
sinä et laatikoinut
sing., 2
hän ei laatikoinut
sing., 3
me emme laatikoineet
pl., 1
te ette laatikoineet
pl., 2
he eivät laatikoineet
pl., 3
minä olen laatikoinut
sing., 1
sinä olet laatikoinut
sing., 2
hän on laatikoinut
sing., 3
me olemme laatikoineet
pl., 1
te olette laatikoineet
pl., 2
he ovat laatikoineet
pl., 3
minä en ole laatikoinut
sing., 1
sinä et ole laatikoinut
sing., 2
hän ei ole laatikoinut
sing., 3
me emme ole laatikoineet
pl., 1
te ette ole laatikoineet
pl., 2
he eivät ole laatikoineet
pl., 3
minä olin laatikoinut
sing., 1
sinä olit laatikoinut
sing., 2
hän oli laatikoinut
sing., 3
me olimme laatikoineet
pl., 1
te olitte laatikoineet
pl., 2
he olivat laatikoineet
pl., 3
minä en ollut laatikoinut
sing., 1
sinä et ollut laatikoinut
sing., 2
hän ei ollut laatikoinut
sing., 3
me emme olleet laatikoineet
pl., 1
te ette olleet laatikoineet
pl., 2
he eivät olleet laatikoineet
pl., 3
Konditionaali
minä laatikoisin
sing., 1
sinä laatikoisit
sing., 2
hän laatikoisi
sing., 3
me laatikoisimme
pl., 1
te laatikoisitte
pl., 2
he laatikoisivat
pl., 3
minä en laatikoisi
sing., 1
sinä et laatikoisi
sing., 2
hän ei laatikoisi
sing., 3
me emme laatikoisi
pl., 1
te ette laatikoisi
pl., 2
he eivät laatikoisi
pl., 3
minä olisin laatikoinut
sing., 1
sinä olisit laatikoinut
sing., 2
hän olisi laatikoinut
sing., 3
me olisimme laatikoineet
pl., 1
te olisitte laatikoineet
pl., 2
he olisivat laatikoineet
pl., 3
minä en olisi laatikoinut
sing., 1
sinä et olisi laatikoinut
sing., 2
hän ei olisi laatikoinut
sing., 3
me emme olisi laatikoineet
pl., 1
te ette olisi laatikoineet
pl., 2
he eivät olisi laatikoineet
pl., 3
Potentiaali
minä laatikoinen
sing., 1
sinä laatikoinet
sing., 2
hän laatikoinee
sing., 3
me laatikoinemme
pl., 1
te laatikoinette
pl., 2
he laatikoinevat
pl., 3
minä en laatikoine
sing., 1
sinä et laatikoine
sing., 2
hän ei laatikoine
sing., 3
me emme laatikoine
pl., 1
te ette laatikoine
pl., 2
he eivät laatikoine
pl., 3
minä lienen laatikoinut
sing., 1
sinä lienet laatikoinut
sing., 2
hän lienee laatikoinut
sing., 3
me lienemme laatikoineet
pl., 1
te lienette laatikoineet
pl., 2
he lienevät laatikoineet
pl., 3
minä en liene laatikoinut
sing., 1
sinä et liene laatikoinut
sing., 2
hän ei liene laatikoinut
sing., 3
me emme liene laatikoineet
pl., 1
te ette liene laatikoineet
pl., 2
he eivät liene laatikoineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä laatikoi
sing., 2
hän laatikoikoon
sing., 3
me laatikoikaamme
pl., 1
te laatikoikaa
pl., 2
he laatikoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä laatikoi
sing., 2
hän älköön laatikoiko
sing., 3
me älkäämme laatikoiko
pl., 1
te älkää laatikoiko
pl., 2
he älkööt laatikoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon laatikoinut
sing., 3
he olkoot laatikoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko laatikoinut
sing., 3
he älkööt olko laatikoineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
laatikoida
laatikoidakseni
Infinitiivi 2
Infinitiivi 3
laatikoimassa
inessive
laatikoimasta
elative
laatikoimaan
illative
laatikoimalla
adessive
laatikoimatta
abessive
laatikoiman
instructive
Infinitiivi 4
laatikoiminen
nominative
Infinitiivi 5
laatikoimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
laatikoiva
active
laatikoitava
passive
Partisiipin perfekti
laatikoinut
active
laatikoitu
passive