Conjugation of the verb LAHOUTUA - Finnish
lahoutua
Infinitiivi 1
lahoudun
Preesens indikatiivi, sing., 1
lahoutunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä lahoudun
sing., 1
sinä lahoudut
sing., 2
hän lahoutuu
sing., 3
me lahoudumme
pl., 1
te lahoudutte
pl., 2
he lahoutuvat
pl., 3
minä en lahoudu
sing., 1
sinä et lahoudu
sing., 2
hän ei lahoudu
sing., 3
me emme lahoudu
pl., 1
te ette lahoudu
pl., 2
he eivät lahoudu
pl., 3
minä lahouduin
sing., 1
sinä lahouduit
sing., 2
hän lahoutui
sing., 3
me lahouduimme
pl., 1
te lahouduitte
pl., 2
he lahoutuivat
pl., 3
minä en lahoutunut
sing., 1
sinä et lahoutunut
sing., 2
hän ei lahoutunut
sing., 3
me emme lahoutuneet
pl., 1
te ette lahoutuneet
pl., 2
he eivät lahoutuneet
pl., 3
minä olen lahoutunut
sing., 1
sinä olet lahoutunut
sing., 2
hän on lahoutunut
sing., 3
me olemme lahoutuneet
pl., 1
te olette lahoutuneet
pl., 2
he ovat lahoutuneet
pl., 3
minä en ole lahoutunut
sing., 1
sinä et ole lahoutunut
sing., 2
hän ei ole lahoutunut
sing., 3
me emme ole lahoutuneet
pl., 1
te ette ole lahoutuneet
pl., 2
he eivät ole lahoutuneet
pl., 3
minä olin lahoutunut
sing., 1
sinä olit lahoutunut
sing., 2
hän oli lahoutunut
sing., 3
me olimme lahoutuneet
pl., 1
te olitte lahoutuneet
pl., 2
he olivat lahoutuneet
pl., 3
minä en ollut lahoutunut
sing., 1
sinä et ollut lahoutunut
sing., 2
hän ei ollut lahoutunut
sing., 3
me emme olleet lahoutuneet
pl., 1
te ette olleet lahoutuneet
pl., 2
he eivät olleet lahoutuneet
pl., 3
Konditionaali
minä lahoutuisin
sing., 1
sinä lahoutuisit
sing., 2
hän lahoutuisi
sing., 3
me lahoutuisimme
pl., 1
te lahoutuisitte
pl., 2
he lahoutuisivat
pl., 3
minä en lahoutuisi
sing., 1
sinä et lahoutuisi
sing., 2
hän ei lahoutuisi
sing., 3
me emme lahoutuisi
pl., 1
te ette lahoutuisi
pl., 2
he eivät lahoutuisi
pl., 3
minä olisin lahoutunut
sing., 1
sinä olisit lahoutunut
sing., 2
hän olisi lahoutunut
sing., 3
me olisimme lahoutuneet
pl., 1
te olisitte lahoutuneet
pl., 2
he olisivat lahoutuneet
pl., 3
minä en olisi lahoutunut
sing., 1
sinä et olisi lahoutunut
sing., 2
hän ei olisi lahoutunut
sing., 3
me emme olisi lahoutuneet
pl., 1
te ette olisi lahoutuneet
pl., 2
he eivät olisi lahoutuneet
pl., 3
Potentiaali
minä lahoutunen
sing., 1
sinä lahoutunet
sing., 2
hän lahoutunee
sing., 3
me lahoutunemme
pl., 1
te lahoutunette
pl., 2
he lahoutunevat
pl., 3
minä en lahoutune
sing., 1
sinä et lahoutune
sing., 2
hän ei lahoutune
sing., 3
me emme lahoutune
pl., 1
te ette lahoutune
pl., 2
he eivät lahoutune
pl., 3
minä lienen lahoutunut
sing., 1
sinä lienet lahoutunut
sing., 2
hän lienee lahoutunut
sing., 3
me lienemme lahoutuneet
pl., 1
te lienette lahoutuneet
pl., 2
he lienevät lahoutuneet
pl., 3
minä en liene lahoutunut
sing., 1
sinä et liene lahoutunut
sing., 2
hän ei liene lahoutunut
sing., 3
me emme liene lahoutuneet
pl., 1
te ette liene lahoutuneet
pl., 2
he eivät liene lahoutuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä lahoudu
sing., 2
hän lahoutukoon
sing., 3
me lahoutukaamme
pl., 1
te lahoutukaa
pl., 2
he lahoutukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä lahoudu
sing., 2
hän älköön lahoutuko
sing., 3
me älkäämme lahoutuko
pl., 1
te älkää lahoutuko
pl., 2
he älkööt lahoutuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon lahoutunut
sing., 3
he olkoot lahoutuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko lahoutunut
sing., 3
he älkööt olko lahoutuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
lahoutua
lahoutuakseni
Infinitiivi 2
lahoutuessa
inessive
lahoutuen
instructive
lahouduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
lahoutumassa
inessive
lahoutumasta
elative
lahoutumaan
illative
lahoutumalla
adessive
lahoutumatta
abessive
lahoutuman
instructive
Infinitiivi 4
lahoutuminen
nominative
Infinitiivi 5
lahoutumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
lahoutuva
active
lahouduttava
passive
Partisiipin perfekti
lahoutunut
active
lahouduttu
passive