Conjugation of the verb LAILLISTUI - Finnish
laillistua
Infinitiivi 1
laillistun
Preesens indikatiivi, sing., 1
laillistunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä laillistun
sing., 1
sinä laillistut
sing., 2
hän laillistuu
sing., 3
me laillistumme
pl., 1
te laillistutte
pl., 2
he laillistuvat
pl., 3
minä en laillistu
sing., 1
sinä et laillistu
sing., 2
hän ei laillistu
sing., 3
me emme laillistu
pl., 1
te ette laillistu
pl., 2
he eivät laillistu
pl., 3
minä laillistuin
sing., 1
sinä laillistuit
sing., 2
hän laillistui
sing., 3
me laillistuimme
pl., 1
te laillistuitte
pl., 2
he laillistuivat
pl., 3
minä en laillistunut
sing., 1
sinä et laillistunut
sing., 2
hän ei laillistunut
sing., 3
me emme laillistuneet
pl., 1
te ette laillistuneet
pl., 2
he eivät laillistuneet
pl., 3
minä olen laillistunut
sing., 1
sinä olet laillistunut
sing., 2
hän on laillistunut
sing., 3
me olemme laillistuneet
pl., 1
te olette laillistuneet
pl., 2
he ovat laillistuneet
pl., 3
minä en ole laillistunut
sing., 1
sinä et ole laillistunut
sing., 2
hän ei ole laillistunut
sing., 3
me emme ole laillistuneet
pl., 1
te ette ole laillistuneet
pl., 2
he eivät ole laillistuneet
pl., 3
minä olin laillistunut
sing., 1
sinä olit laillistunut
sing., 2
hän oli laillistunut
sing., 3
me olimme laillistuneet
pl., 1
te olitte laillistuneet
pl., 2
he olivat laillistuneet
pl., 3
minä en ollut laillistunut
sing., 1
sinä et ollut laillistunut
sing., 2
hän ei ollut laillistunut
sing., 3
me emme olleet laillistuneet
pl., 1
te ette olleet laillistuneet
pl., 2
he eivät olleet laillistuneet
pl., 3
Konditionaali
minä laillistuisin
sing., 1
sinä laillistuisit
sing., 2
hän laillistuisi
sing., 3
me laillistuisimme
pl., 1
te laillistuisitte
pl., 2
he laillistuisivat
pl., 3
minä en laillistuisi
sing., 1
sinä et laillistuisi
sing., 2
hän ei laillistuisi
sing., 3
me emme laillistuisi
pl., 1
te ette laillistuisi
pl., 2
he eivät laillistuisi
pl., 3
minä olisin laillistunut
sing., 1
sinä olisit laillistunut
sing., 2
hän olisi laillistunut
sing., 3
me olisimme laillistuneet
pl., 1
te olisitte laillistuneet
pl., 2
he olisivat laillistuneet
pl., 3
minä en olisi laillistunut
sing., 1
sinä et olisi laillistunut
sing., 2
hän ei olisi laillistunut
sing., 3
me emme olisi laillistuneet
pl., 1
te ette olisi laillistuneet
pl., 2
he eivät olisi laillistuneet
pl., 3
Potentiaali
minä laillistunen
sing., 1
sinä laillistunet
sing., 2
hän laillistunee
sing., 3
me laillistunemme
pl., 1
te laillistunette
pl., 2
he laillistunevat
pl., 3
minä en laillistune
sing., 1
sinä et laillistune
sing., 2
hän ei laillistune
sing., 3
me emme laillistune
pl., 1
te ette laillistune
pl., 2
he eivät laillistune
pl., 3
minä lienen laillistunut
sing., 1
sinä lienet laillistunut
sing., 2
hän lienee laillistunut
sing., 3
me lienemme laillistuneet
pl., 1
te lienette laillistuneet
pl., 2
he lienevät laillistuneet
pl., 3
minä en liene laillistunut
sing., 1
sinä et liene laillistunut
sing., 2
hän ei liene laillistunut
sing., 3
me emme liene laillistuneet
pl., 1
te ette liene laillistuneet
pl., 2
he eivät liene laillistuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä laillistu
sing., 2
hän laillistukoon
sing., 3
me laillistukaamme
pl., 1
te laillistukaa
pl., 2
he laillistukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä laillistu
sing., 2
hän älköön laillistuko
sing., 3
me älkäämme laillistuko
pl., 1
te älkää laillistuko
pl., 2
he älkööt laillistuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon laillistunut
sing., 3
he olkoot laillistuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko laillistunut
sing., 3
he älkööt olko laillistuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
laillistua
laillistuakseni
Infinitiivi 2
laillistuessa
inessive
laillistuen
instructive
laillistuttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
laillistumassa
inessive
laillistumasta
elative
laillistumaan
illative
laillistumalla
adessive
laillistumatta
abessive
laillistuman
instructive
Infinitiivi 4
laillistuminen
nominative
Infinitiivi 5
laillistumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
laillistuva
active
laillistuttava
passive
Partisiipin perfekti
laillistunut
active
laillistuttu
passive