Conjugation of the verb LAIMETA - Finnish
laimeta
Infinitiivi 1
laimenen
Preesens indikatiivi, sing., 1
laimennut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä laimenen
sing., 1
sinä laimenet
sing., 2
hän laimenee
sing., 3
me laimenemme
pl., 1
te laimenette
pl., 2
he laimenevat
pl., 3
minä en laimene
sing., 1
sinä et laimene
sing., 2
hän ei laimene
sing., 3
me emme laimene
pl., 1
te ette laimene
pl., 2
he eivät laimene
pl., 3
minä laimenin
sing., 1
sinä laimenit
sing., 2
hän laimeni
sing., 3
me laimenimme
pl., 1
te laimenitte
pl., 2
he laimenivat
pl., 3
minä en laimennut
sing., 1
sinä et laimennut
sing., 2
hän ei laimennut
sing., 3
me emme laimenneet
pl., 1
te ette laimenneet
pl., 2
he eivät laimenneet
pl., 3
minä olen laimennut
sing., 1
sinä olet laimennut
sing., 2
hän on laimennut
sing., 3
me olemme laimenneet
pl., 1
te olette laimenneet
pl., 2
he ovat laimenneet
pl., 3
minä en ole laimennut
sing., 1
sinä et ole laimennut
sing., 2
hän ei ole laimennut
sing., 3
me emme ole laimenneet
pl., 1
te ette ole laimenneet
pl., 2
he eivät ole laimenneet
pl., 3
minä olin laimennut
sing., 1
sinä olit laimennut
sing., 2
hän oli laimennut
sing., 3
me olimme laimenneet
pl., 1
te olitte laimenneet
pl., 2
he olivat laimenneet
pl., 3
minä en ollut laimennut
sing., 1
sinä et ollut laimennut
sing., 2
hän ei ollut laimennut
sing., 3
me emme olleet laimenneet
pl., 1
te ette olleet laimenneet
pl., 2
he eivät olleet laimenneet
pl., 3
Konditionaali
minä laimenisin
sing., 1
sinä laimenisit
sing., 2
hän laimenisi
sing., 3
me laimenisimme
pl., 1
te laimenisitte
pl., 2
he laimenisivat
pl., 3
minä en laimenisi
sing., 1
sinä et laimenisi
sing., 2
hän ei laimenisi
sing., 3
me emme laimenisi
pl., 1
te ette laimenisi
pl., 2
he eivät laimenisi
pl., 3
minä olisin laimennut
sing., 1
sinä olisit laimennut
sing., 2
hän olisi laimennut
sing., 3
me olisimme laimenneet
pl., 1
te olisitte laimenneet
pl., 2
he olisivat laimenneet
pl., 3
minä en olisi laimennut
sing., 1
sinä et olisi laimennut
sing., 2
hän ei olisi laimennut
sing., 3
me emme olisi laimenneet
pl., 1
te ette olisi laimenneet
pl., 2
he eivät olisi laimenneet
pl., 3
Potentiaali
minä laimennen
sing., 1
sinä laimennet
sing., 2
hän laimennee
sing., 3
me laimennemme
pl., 1
te laimennette
pl., 2
he laimennevat
pl., 3
minä en laimenne
sing., 1
sinä et laimenne
sing., 2
hän ei laimenne
sing., 3
me emme laimenne
pl., 1
te ette laimenne
pl., 2
he eivät laimenne
pl., 3
minä lienen laimennut
sing., 1
sinä lienet laimennut
sing., 2
hän lienee laimennut
sing., 3
me lienemme laimenneet
pl., 1
te lienette laimenneet
pl., 2
he lienevät laimenneet
pl., 3
minä en liene laimennut
sing., 1
sinä et liene laimennut
sing., 2
hän ei liene laimennut
sing., 3
me emme liene laimenneet
pl., 1
te ette liene laimenneet
pl., 2
he eivät liene laimenneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä laimene
sing., 2
hän laimetkoon
sing., 3
me laimetkaamme
pl., 1
te laimetkaa
pl., 2
he laimetkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä laimene
sing., 2
hän älköön laimetko
sing., 3
me älkäämme laimetko
pl., 1
te älkää laimetko
pl., 2
he älkööt laimetko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon laimennut
sing., 3
he olkoot laimenneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko laimennut
sing., 3
he älkööt olko laimenneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
laimeta
laimetakseni
Infinitiivi 2
laimetessa
inessive
laimeten
instructive
laimettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
laimenemassa
inessive
laimenemasta
elative
laimenemaan
illative
laimenemalla
adessive
laimenematta
abessive
laimeneman
instructive
Infinitiivi 4
laimeneminen
nominative
Infinitiivi 5
laimenemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
laimeneva
active
laimettava
passive
Partisiipin perfekti
laimennut
active
laimettu
passive