Conjugation of the verb LAISKISTAA - Finnish
laiskistaa
Infinitiivi 1
laiskistan
Preesens indikatiivi, sing., 1
laiskistanut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä laiskistan
sing., 1
sinä laiskistat
sing., 2
hän laiskistaa
sing., 3
me laiskistamme
pl., 1
te laiskistatte
pl., 2
he laiskistavat
pl., 3
minä en laiskista
sing., 1
sinä et laiskista
sing., 2
hän ei laiskista
sing., 3
me emme laiskista
pl., 1
te ette laiskista
pl., 2
he eivät laiskista
pl., 3
minä laiskistin
sing., 1
sinä laiskistit
sing., 2
hän laiskisti
sing., 3
me laiskistimme
pl., 1
te laiskistitte
pl., 2
he laiskistivat
pl., 3
minä en laiskistanut
sing., 1
sinä et laiskistanut
sing., 2
hän ei laiskistanut
sing., 3
me emme laiskistaneet
pl., 1
te ette laiskistaneet
pl., 2
he eivät laiskistaneet
pl., 3
minä olen laiskistanut
sing., 1
sinä olet laiskistanut
sing., 2
hän on laiskistanut
sing., 3
me olemme laiskistaneet
pl., 1
te olette laiskistaneet
pl., 2
he ovat laiskistaneet
pl., 3
minä en ole laiskistanut
sing., 1
sinä et ole laiskistanut
sing., 2
hän ei ole laiskistanut
sing., 3
me emme ole laiskistaneet
pl., 1
te ette ole laiskistaneet
pl., 2
he eivät ole laiskistaneet
pl., 3
minä olin laiskistanut
sing., 1
sinä olit laiskistanut
sing., 2
hän oli laiskistanut
sing., 3
me olimme laiskistaneet
pl., 1
te olitte laiskistaneet
pl., 2
he olivat laiskistaneet
pl., 3
minä en ollut laiskistanut
sing., 1
sinä et ollut laiskistanut
sing., 2
hän ei ollut laiskistanut
sing., 3
me emme olleet laiskistaneet
pl., 1
te ette olleet laiskistaneet
pl., 2
he eivät olleet laiskistaneet
pl., 3
Konditionaali
minä laiskistaisin
sing., 1
sinä laiskistaisit
sing., 2
hän laiskistaisi
sing., 3
me laiskistaisimme
pl., 1
te laiskistaisitte
pl., 2
he laiskistaisivat
pl., 3
minä en laiskistaisi
sing., 1
sinä et laiskistaisi
sing., 2
hän ei laiskistaisi
sing., 3
me emme laiskistaisi
pl., 1
te ette laiskistaisi
pl., 2
he eivät laiskistaisi
pl., 3
minä olisin laiskistanut
sing., 1
sinä olisit laiskistanut
sing., 2
hän olisi laiskistanut
sing., 3
me olisimme laiskistaneet
pl., 1
te olisitte laiskistaneet
pl., 2
he olisivat laiskistaneet
pl., 3
minä en olisi laiskistanut
sing., 1
sinä et olisi laiskistanut
sing., 2
hän ei olisi laiskistanut
sing., 3
me emme olisi laiskistaneet
pl., 1
te ette olisi laiskistaneet
pl., 2
he eivät olisi laiskistaneet
pl., 3
Potentiaali
minä laiskistanen
sing., 1
sinä laiskistanet
sing., 2
hän laiskistanee
sing., 3
me laiskistanemme
pl., 1
te laiskistanette
pl., 2
he laiskistanevat
pl., 3
minä en laiskistane
sing., 1
sinä et laiskistane
sing., 2
hän ei laiskistane
sing., 3
me emme laiskistane
pl., 1
te ette laiskistane
pl., 2
he eivät laiskistane
pl., 3
minä lienen laiskistanut
sing., 1
sinä lienet laiskistanut
sing., 2
hän lienee laiskistanut
sing., 3
me lienemme laiskistaneet
pl., 1
te lienette laiskistaneet
pl., 2
he lienevät laiskistaneet
pl., 3
minä en liene laiskistanut
sing., 1
sinä et liene laiskistanut
sing., 2
hän ei liene laiskistanut
sing., 3
me emme liene laiskistaneet
pl., 1
te ette liene laiskistaneet
pl., 2
he eivät liene laiskistaneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä laiskista
sing., 2
hän laiskistakoon
sing., 3
me laiskistakaamme
pl., 1
te laiskistakaa
pl., 2
he laiskistakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä laiskista
sing., 2
hän älköön laiskistako
sing., 3
me älkäämme laiskistako
pl., 1
te älkää laiskistako
pl., 2
he älkööt laiskistako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon laiskistanut
sing., 3
he olkoot laiskistaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko laiskistanut
sing., 3
he älkööt olko laiskistaneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
laiskistaa
laiskistaakseni
Infinitiivi 2
laiskistaessa
inessive
laiskistaen
instructive
laiskistettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
laiskistamassa
inessive
laiskistamasta
elative
laiskistamaan
illative
laiskistamalla
adessive
laiskistamatta
abessive
laiskistaman
instructive
Infinitiivi 4
laiskistaminen
nominative
Infinitiivi 5
laiskistamaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
laiskistava
active
laiskistettava
passive
Partisiipin perfekti
laiskistanut
active
laiskistettu
passive