Conjugation of the verb LAISKISTUA - Finnish
laiskistua
Infinitiivi 1
laiskistun
Preesens indikatiivi, sing., 1
laiskistunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä laiskistun
sing., 1
sinä laiskistut
sing., 2
hän laiskistuu
sing., 3
me laiskistumme
pl., 1
te laiskistutte
pl., 2
he laiskistuvat
pl., 3
minä en laiskistu
sing., 1
sinä et laiskistu
sing., 2
hän ei laiskistu
sing., 3
me emme laiskistu
pl., 1
te ette laiskistu
pl., 2
he eivät laiskistu
pl., 3
minä laiskistuin
sing., 1
sinä laiskistuit
sing., 2
hän laiskistui
sing., 3
me laiskistuimme
pl., 1
te laiskistuitte
pl., 2
he laiskistuivat
pl., 3
minä en laiskistunut
sing., 1
sinä et laiskistunut
sing., 2
hän ei laiskistunut
sing., 3
me emme laiskistuneet
pl., 1
te ette laiskistuneet
pl., 2
he eivät laiskistuneet
pl., 3
minä olen laiskistunut
sing., 1
sinä olet laiskistunut
sing., 2
hän on laiskistunut
sing., 3
me olemme laiskistuneet
pl., 1
te olette laiskistuneet
pl., 2
he ovat laiskistuneet
pl., 3
minä en ole laiskistunut
sing., 1
sinä et ole laiskistunut
sing., 2
hän ei ole laiskistunut
sing., 3
me emme ole laiskistuneet
pl., 1
te ette ole laiskistuneet
pl., 2
he eivät ole laiskistuneet
pl., 3
minä olin laiskistunut
sing., 1
sinä olit laiskistunut
sing., 2
hän oli laiskistunut
sing., 3
me olimme laiskistuneet
pl., 1
te olitte laiskistuneet
pl., 2
he olivat laiskistuneet
pl., 3
minä en ollut laiskistunut
sing., 1
sinä et ollut laiskistunut
sing., 2
hän ei ollut laiskistunut
sing., 3
me emme olleet laiskistuneet
pl., 1
te ette olleet laiskistuneet
pl., 2
he eivät olleet laiskistuneet
pl., 3
Konditionaali
minä laiskistuisin
sing., 1
sinä laiskistuisit
sing., 2
hän laiskistuisi
sing., 3
me laiskistuisimme
pl., 1
te laiskistuisitte
pl., 2
he laiskistuisivat
pl., 3
minä en laiskistuisi
sing., 1
sinä et laiskistuisi
sing., 2
hän ei laiskistuisi
sing., 3
me emme laiskistuisi
pl., 1
te ette laiskistuisi
pl., 2
he eivät laiskistuisi
pl., 3
minä olisin laiskistunut
sing., 1
sinä olisit laiskistunut
sing., 2
hän olisi laiskistunut
sing., 3
me olisimme laiskistuneet
pl., 1
te olisitte laiskistuneet
pl., 2
he olisivat laiskistuneet
pl., 3
minä en olisi laiskistunut
sing., 1
sinä et olisi laiskistunut
sing., 2
hän ei olisi laiskistunut
sing., 3
me emme olisi laiskistuneet
pl., 1
te ette olisi laiskistuneet
pl., 2
he eivät olisi laiskistuneet
pl., 3
Potentiaali
minä laiskistunen
sing., 1
sinä laiskistunet
sing., 2
hän laiskistunee
sing., 3
me laiskistunemme
pl., 1
te laiskistunette
pl., 2
he laiskistunevat
pl., 3
minä en laiskistune
sing., 1
sinä et laiskistune
sing., 2
hän ei laiskistune
sing., 3
me emme laiskistune
pl., 1
te ette laiskistune
pl., 2
he eivät laiskistune
pl., 3
minä lienen laiskistunut
sing., 1
sinä lienet laiskistunut
sing., 2
hän lienee laiskistunut
sing., 3
me lienemme laiskistuneet
pl., 1
te lienette laiskistuneet
pl., 2
he lienevät laiskistuneet
pl., 3
minä en liene laiskistunut
sing., 1
sinä et liene laiskistunut
sing., 2
hän ei liene laiskistunut
sing., 3
me emme liene laiskistuneet
pl., 1
te ette liene laiskistuneet
pl., 2
he eivät liene laiskistuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä laiskistu
sing., 2
hän laiskistukoon
sing., 3
me laiskistukaamme
pl., 1
te laiskistukaa
pl., 2
he laiskistukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä laiskistu
sing., 2
hän älköön laiskistuko
sing., 3
me älkäämme laiskistuko
pl., 1
te älkää laiskistuko
pl., 2
he älkööt laiskistuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon laiskistunut
sing., 3
he olkoot laiskistuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko laiskistunut
sing., 3
he älkööt olko laiskistuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
laiskistua
laiskistuakseni
Infinitiivi 2
laiskistuessa
inessive
laiskistuen
instructive
laiskistuttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
laiskistumassa
inessive
laiskistumasta
elative
laiskistumaan
illative
laiskistumalla
adessive
laiskistumatta
abessive
laiskistuman
instructive
Infinitiivi 4
laiskistuminen
nominative
Infinitiivi 5
laiskistumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
laiskistuva
active
laiskistuttava
passive
Partisiipin perfekti
laiskistunut
active
laiskistuttu
passive