Conjugation of the verb LAISKOTELLA - Finnish
laiskottelen
Preesens indikatiivi, sing., 1
laiskotellut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä laiskottelen
sing., 1
sinä laiskottelet
sing., 2
hän laiskottelee
sing., 3
me laiskottelemme
pl., 1
te laiskottelette
pl., 2
he laiskottelevat
pl., 3
minä en laiskottele
sing., 1
sinä et laiskottele
sing., 2
hän ei laiskottele
sing., 3
me emme laiskottele
pl., 1
te ette laiskottele
pl., 2
he eivät laiskottele
pl., 3
minä laiskottelin
sing., 1
sinä laiskottelit
sing., 2
hän laiskotteli
sing., 3
me laiskottelimme
pl., 1
te laiskottelitte
pl., 2
he laiskottelivat
pl., 3
minä en laiskotellut
sing., 1
sinä et laiskotellut
sing., 2
hän ei laiskotellut
sing., 3
me emme laiskotelleet
pl., 1
te ette laiskotelleet
pl., 2
he eivät laiskotelleet
pl., 3
minä olen laiskotellut
sing., 1
sinä olet laiskotellut
sing., 2
hän on laiskotellut
sing., 3
me olemme laiskotelleet
pl., 1
te olette laiskotelleet
pl., 2
he ovat laiskotelleet
pl., 3
minä en ole laiskotellut
sing., 1
sinä et ole laiskotellut
sing., 2
hän ei ole laiskotellut
sing., 3
me emme ole laiskotelleet
pl., 1
te ette ole laiskotelleet
pl., 2
he eivät ole laiskotelleet
pl., 3
minä olin laiskotellut
sing., 1
sinä olit laiskotellut
sing., 2
hän oli laiskotellut
sing., 3
me olimme laiskotelleet
pl., 1
te olitte laiskotelleet
pl., 2
he olivat laiskotelleet
pl., 3
minä en ollut laiskotellut
sing., 1
sinä et ollut laiskotellut
sing., 2
hän ei ollut laiskotellut
sing., 3
me emme olleet laiskotelleet
pl., 1
te ette olleet laiskotelleet
pl., 2
he eivät olleet laiskotelleet
pl., 3
Konditionaali
minä laiskottelisin
sing., 1
sinä laiskottelisit
sing., 2
hän laiskottelisi
sing., 3
me laiskottelisimme
pl., 1
te laiskottelisitte
pl., 2
he laiskottelisivat
pl., 3
minä en laiskottelisi
sing., 1
sinä et laiskottelisi
sing., 2
hän ei laiskottelisi
sing., 3
me emme laiskottelisi
pl., 1
te ette laiskottelisi
pl., 2
he eivät laiskottelisi
pl., 3
minä olisin laiskotellut
sing., 1
sinä olisit laiskotellut
sing., 2
hän olisi laiskotellut
sing., 3
me olisimme laiskotelleet
pl., 1
te olisitte laiskotelleet
pl., 2
he olisivat laiskotelleet
pl., 3
minä en olisi laiskotellut
sing., 1
sinä et olisi laiskotellut
sing., 2
hän ei olisi laiskotellut
sing., 3
me emme olisi laiskotelleet
pl., 1
te ette olisi laiskotelleet
pl., 2
he eivät olisi laiskotelleet
pl., 3
Potentiaali
minä laiskotellen
sing., 1
sinä laiskotellet
sing., 2
hän laiskotellee
sing., 3
me laiskotellemme
pl., 1
te laiskotellette
pl., 2
he laiskotellevat
pl., 3
minä en laiskotelle
sing., 1
sinä et laiskotelle
sing., 2
hän ei laiskotelle
sing., 3
me emme laiskotelle
pl., 1
te ette laiskotelle
pl., 2
he eivät laiskotelle
pl., 3
minä lienen laiskotellut
sing., 1
sinä lienet laiskotellut
sing., 2
hän lienee laiskotellut
sing., 3
me lienemme laiskotelleet
pl., 1
te lienette laiskotelleet
pl., 2
he lienevät laiskotelleet
pl., 3
minä en liene laiskotellut
sing., 1
sinä et liene laiskotellut
sing., 2
hän ei liene laiskotellut
sing., 3
me emme liene laiskotelleet
pl., 1
te ette liene laiskotelleet
pl., 2
he eivät liene laiskotelleet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä laiskottele
sing., 2
hän laiskotelkoon
sing., 3
me laiskotelkaamme
pl., 1
te laiskotelkaa
pl., 2
he laiskotelkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä laiskottele
sing., 2
hän älköön laiskotelko
sing., 3
me älkäämme laiskotelko
pl., 1
te älkää laiskotelko
pl., 2
he älkööt laiskotelko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon laiskotellut
sing., 3
he olkoot laiskotelleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko laiskotellut
sing., 3
he älkööt olko laiskotelleet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
laiskotellakseni
Infinitiivi 2
laiskotellessa
inessive
laiskotellen
instructive
laiskoteltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
laiskottelemasta
elative
laiskottelemaan
illative
laiskottelemalla
adessive
laiskottelematta
abessive
laiskotteleman
instructive
Infinitiivi 4
laiskotteleminen
nominative
Infinitiivi 5
laiskottelemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
laiskotteleva
active
laiskoteltava
passive
Partisiipin perfekti
laiskotellut
active
laiskoteltu
passive