Conjugation of the verb LAITTAUDU - Finnish
laittaudun
Preesens indikatiivi, sing., 1
laittautunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä laittaudun
sing., 1
sinä laittaudut
sing., 2
hän laittautuu
sing., 3
me laittaudumme
pl., 1
te laittaudutte
pl., 2
he laittautuvat
pl., 3
minä en laittaudu
sing., 1
sinä et laittaudu
sing., 2
hän ei laittaudu
sing., 3
me emme laittaudu
pl., 1
te ette laittaudu
pl., 2
he eivät laittaudu
pl., 3
minä laittauduin
sing., 1
sinä laittauduit
sing., 2
hän laittautui
sing., 3
me laittauduimme
pl., 1
te laittauduitte
pl., 2
he laittautuivat
pl., 3
minä en laittautunut
sing., 1
sinä et laittautunut
sing., 2
hän ei laittautunut
sing., 3
me emme laittautuneet
pl., 1
te ette laittautuneet
pl., 2
he eivät laittautuneet
pl., 3
minä olen laittautunut
sing., 1
sinä olet laittautunut
sing., 2
hän on laittautunut
sing., 3
me olemme laittautuneet
pl., 1
te olette laittautuneet
pl., 2
he ovat laittautuneet
pl., 3
minä en ole laittautunut
sing., 1
sinä et ole laittautunut
sing., 2
hän ei ole laittautunut
sing., 3
me emme ole laittautuneet
pl., 1
te ette ole laittautuneet
pl., 2
he eivät ole laittautuneet
pl., 3
minä olin laittautunut
sing., 1
sinä olit laittautunut
sing., 2
hän oli laittautunut
sing., 3
me olimme laittautuneet
pl., 1
te olitte laittautuneet
pl., 2
he olivat laittautuneet
pl., 3
minä en ollut laittautunut
sing., 1
sinä et ollut laittautunut
sing., 2
hän ei ollut laittautunut
sing., 3
me emme olleet laittautuneet
pl., 1
te ette olleet laittautuneet
pl., 2
he eivät olleet laittautuneet
pl., 3
Konditionaali
minä laittautuisin
sing., 1
sinä laittautuisit
sing., 2
hän laittautuisi
sing., 3
me laittautuisimme
pl., 1
te laittautuisitte
pl., 2
he laittautuisivat
pl., 3
minä en laittautuisi
sing., 1
sinä et laittautuisi
sing., 2
hän ei laittautuisi
sing., 3
me emme laittautuisi
pl., 1
te ette laittautuisi
pl., 2
he eivät laittautuisi
pl., 3
minä olisin laittautunut
sing., 1
sinä olisit laittautunut
sing., 2
hän olisi laittautunut
sing., 3
me olisimme laittautuneet
pl., 1
te olisitte laittautuneet
pl., 2
he olisivat laittautuneet
pl., 3
minä en olisi laittautunut
sing., 1
sinä et olisi laittautunut
sing., 2
hän ei olisi laittautunut
sing., 3
me emme olisi laittautuneet
pl., 1
te ette olisi laittautuneet
pl., 2
he eivät olisi laittautuneet
pl., 3
Potentiaali
minä laittautunen
sing., 1
sinä laittautunet
sing., 2
hän laittautunee
sing., 3
me laittautunemme
pl., 1
te laittautunette
pl., 2
he laittautunevat
pl., 3
minä en laittautune
sing., 1
sinä et laittautune
sing., 2
hän ei laittautune
sing., 3
me emme laittautune
pl., 1
te ette laittautune
pl., 2
he eivät laittautune
pl., 3
minä lienen laittautunut
sing., 1
sinä lienet laittautunut
sing., 2
hän lienee laittautunut
sing., 3
me lienemme laittautuneet
pl., 1
te lienette laittautuneet
pl., 2
he lienevät laittautuneet
pl., 3
minä en liene laittautunut
sing., 1
sinä et liene laittautunut
sing., 2
hän ei liene laittautunut
sing., 3
me emme liene laittautuneet
pl., 1
te ette liene laittautuneet
pl., 2
he eivät liene laittautuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän laittautukoon
sing., 3
me laittautukaamme
pl., 1
te laittautukaa
pl., 2
he laittautukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä laittaudu
sing., 2
hän älköön laittautuko
sing., 3
me älkäämme laittautuko
pl., 1
te älkää laittautuko
pl., 2
he älkööt laittautuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon laittautunut
sing., 3
he olkoot laittautuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko laittautunut
sing., 3
he älkööt olko laittautuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
laittautuakseni
Infinitiivi 2
laittautuessa
inessive
laittautuen
instructive
laittauduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
laittautumassa
inessive
laittautumasta
elative
laittautumaan
illative
laittautumalla
adessive
laittautumatta
abessive
laittautuman
instructive
Infinitiivi 4
laittautuminen
nominative
Infinitiivi 5
laittautumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
laittautuva
active
laittauduttava
passive
Partisiipin perfekti
laittautunut
active
laittauduttu
passive