Conjugation of the verb LAIVATA - Finnish
Indikatiivi
sinä laivaat
sing., 2
me laivaamme
pl., 1
te laivaatte
pl., 2
he laivaavat
pl., 3
minä en laivaa
sing., 1
sinä et laivaa
sing., 2
hän ei laivaa
sing., 3
me emme laivaa
pl., 1
te ette laivaa
pl., 2
he eivät laivaa
pl., 3
minä laivasin
sing., 1
sinä laivasit
sing., 2
me laivasimme
pl., 1
te laivasitte
pl., 2
he laivasivat
pl., 3
minä en laivannut
sing., 1
sinä et laivannut
sing., 2
hän ei laivannut
sing., 3
me emme laivanneet
pl., 1
te ette laivanneet
pl., 2
he eivät laivanneet
pl., 3
minä olen laivannut
sing., 1
sinä olet laivannut
sing., 2
hän on laivannut
sing., 3
me olemme laivanneet
pl., 1
te olette laivanneet
pl., 2
he ovat laivanneet
pl., 3
minä en ole laivannut
sing., 1
sinä et ole laivannut
sing., 2
hän ei ole laivannut
sing., 3
me emme ole laivanneet
pl., 1
te ette ole laivanneet
pl., 2
he eivät ole laivanneet
pl., 3
minä olin laivannut
sing., 1
sinä olit laivannut
sing., 2
hän oli laivannut
sing., 3
me olimme laivanneet
pl., 1
te olitte laivanneet
pl., 2
he olivat laivanneet
pl., 3
minä en ollut laivannut
sing., 1
sinä et ollut laivannut
sing., 2
hän ei ollut laivannut
sing., 3
me emme olleet laivanneet
pl., 1
te ette olleet laivanneet
pl., 2
he eivät olleet laivanneet
pl., 3
Konditionaali
minä laivaisin
sing., 1
sinä laivaisit
sing., 2
hän laivaisi
sing., 3
me laivaisimme
pl., 1
te laivaisitte
pl., 2
he laivaisivat
pl., 3
minä en laivaisi
sing., 1
sinä et laivaisi
sing., 2
hän ei laivaisi
sing., 3
me emme laivaisi
pl., 1
te ette laivaisi
pl., 2
he eivät laivaisi
pl., 3
minä olisin laivannut
sing., 1
sinä olisit laivannut
sing., 2
hän olisi laivannut
sing., 3
me olisimme laivanneet
pl., 1
te olisitte laivanneet
pl., 2
he olisivat laivanneet
pl., 3
minä en olisi laivannut
sing., 1
sinä et olisi laivannut
sing., 2
hän ei olisi laivannut
sing., 3
me emme olisi laivanneet
pl., 1
te ette olisi laivanneet
pl., 2
he eivät olisi laivanneet
pl., 3
Potentiaali
minä laivannen
sing., 1
sinä laivannet
sing., 2
hän laivannee
sing., 3
me laivannemme
pl., 1
te laivannette
pl., 2
he laivannevat
pl., 3
minä en laivanne
sing., 1
sinä et laivanne
sing., 2
hän ei laivanne
sing., 3
me emme laivanne
pl., 1
te ette laivanne
pl., 2
he eivät laivanne
pl., 3
minä lienen laivannut
sing., 1
sinä lienet laivannut
sing., 2
hän lienee laivannut
sing., 3
me lienemme laivanneet
pl., 1
te lienette laivanneet
pl., 2
he lienevät laivanneet
pl., 3
minä en liene laivannut
sing., 1
sinä et liene laivannut
sing., 2
hän ei liene laivannut
sing., 3
me emme liene laivanneet
pl., 1
te ette liene laivanneet
pl., 2
he eivät liene laivanneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän laivatkoon
sing., 3
me laivatkaamme
pl., 1
te laivatkaa
pl., 2
he laivatkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä laivaa
sing., 2
hän älköön laivatko
sing., 3
me älkäämme laivatko
pl., 1
te älkää laivatko
pl., 2
he älkööt laivatko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon laivannut
sing., 3
he olkoot laivanneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko laivannut
sing., 3
he älkööt olko laivanneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
laivata
laivatakseni
Infinitiivi 2
laivatessa
inessive
laivaten
instructive
laivattaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
laivaamassa
inessive
laivaamasta
elative
laivaamaan
illative
laivaamalla
adessive
laivaamatta
abessive
laivaaman
instructive
Infinitiivi 4
laivaaminen
nominative
Infinitiivi 5
laivaamaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
laivaava
active
laivattava
passive
Partisiipin perfekti
laivannut
active
laivattu
passive