Conjugation of the verb LIIKAHDELLA - Finnish
liikahdella
Infinitiivi 1
liikahtelen
Preesens indikatiivi, sing., 1
liikahdellut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä liikahtelen
sing., 1
sinä liikahtelet
sing., 2
hän liikahtelee
sing., 3
me liikahtelemme
pl., 1
te liikahtelette
pl., 2
he liikahtelevat
pl., 3
minä en liikahtele
sing., 1
sinä et liikahtele
sing., 2
hän ei liikahtele
sing., 3
me emme liikahtele
pl., 1
te ette liikahtele
pl., 2
he eivät liikahtele
pl., 3
minä liikahtelin
sing., 1
sinä liikahtelit
sing., 2
hän liikahteli
sing., 3
me liikahtelimme
pl., 1
te liikahtelitte
pl., 2
he liikahtelivat
pl., 3
minä en liikahdellut
sing., 1
sinä et liikahdellut
sing., 2
hän ei liikahdellut
sing., 3
me emme liikahdelleet
pl., 1
te ette liikahdelleet
pl., 2
he eivät liikahdelleet
pl., 3
minä olen liikahdellut
sing., 1
sinä olet liikahdellut
sing., 2
hän on liikahdellut
sing., 3
me olemme liikahdelleet
pl., 1
te olette liikahdelleet
pl., 2
he ovat liikahdelleet
pl., 3
minä en ole liikahdellut
sing., 1
sinä et ole liikahdellut
sing., 2
hän ei ole liikahdellut
sing., 3
me emme ole liikahdelleet
pl., 1
te ette ole liikahdelleet
pl., 2
he eivät ole liikahdelleet
pl., 3
minä olin liikahdellut
sing., 1
sinä olit liikahdellut
sing., 2
hän oli liikahdellut
sing., 3
me olimme liikahdelleet
pl., 1
te olitte liikahdelleet
pl., 2
he olivat liikahdelleet
pl., 3
minä en ollut liikahdellut
sing., 1
sinä et ollut liikahdellut
sing., 2
hän ei ollut liikahdellut
sing., 3
me emme olleet liikahdelleet
pl., 1
te ette olleet liikahdelleet
pl., 2
he eivät olleet liikahdelleet
pl., 3
Konditionaali
minä liikahtelisin
sing., 1
sinä liikahtelisit
sing., 2
hän liikahtelisi
sing., 3
me liikahtelisimme
pl., 1
te liikahtelisitte
pl., 2
he liikahtelisivat
pl., 3
minä en liikahtelisi
sing., 1
sinä et liikahtelisi
sing., 2
hän ei liikahtelisi
sing., 3
me emme liikahtelisi
pl., 1
te ette liikahtelisi
pl., 2
he eivät liikahtelisi
pl., 3
minä olisin liikahdellut
sing., 1
sinä olisit liikahdellut
sing., 2
hän olisi liikahdellut
sing., 3
me olisimme liikahdelleet
pl., 1
te olisitte liikahdelleet
pl., 2
he olisivat liikahdelleet
pl., 3
minä en olisi liikahdellut
sing., 1
sinä et olisi liikahdellut
sing., 2
hän ei olisi liikahdellut
sing., 3
me emme olisi liikahdelleet
pl., 1
te ette olisi liikahdelleet
pl., 2
he eivät olisi liikahdelleet
pl., 3
Potentiaali
minä liikahdellen
sing., 1
sinä liikahdellet
sing., 2
hän liikahdellee
sing., 3
me liikahdellemme
pl., 1
te liikahdellette
pl., 2
he liikahdellevat
pl., 3
minä en liikahdelle
sing., 1
sinä et liikahdelle
sing., 2
hän ei liikahdelle
sing., 3
me emme liikahdelle
pl., 1
te ette liikahdelle
pl., 2
he eivät liikahdelle
pl., 3
minä lienen liikahdellut
sing., 1
sinä lienet liikahdellut
sing., 2
hän lienee liikahdellut
sing., 3
me lienemme liikahdelleet
pl., 1
te lienette liikahdelleet
pl., 2
he lienevät liikahdelleet
pl., 3
minä en liene liikahdellut
sing., 1
sinä et liene liikahdellut
sing., 2
hän ei liene liikahdellut
sing., 3
me emme liene liikahdelleet
pl., 1
te ette liene liikahdelleet
pl., 2
he eivät liene liikahdelleet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä liikahtele
sing., 2
hän liikahdelkoon
sing., 3
me liikahdelkaamme
pl., 1
te liikahdelkaa
pl., 2
he liikahdelkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä liikahtele
sing., 2
hän älköön liikahdelko
sing., 3
me älkäämme liikahdelko
pl., 1
te älkää liikahdelko
pl., 2
he älkööt liikahdelko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon liikahdellut
sing., 3
he olkoot liikahdelleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko liikahdellut
sing., 3
he älkööt olko liikahdelleet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
liikahdella
liikahdellakseni
Infinitiivi 2
liikahdellessa
inessive
liikahdellen
instructive
liikahdeltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
liikahtelemassa
inessive
liikahtelemasta
elative
liikahtelemaan
illative
liikahtelemalla
adessive
liikahtelematta
abessive
liikahteleman
instructive
Infinitiivi 4
liikahteleminen
nominative
Infinitiivi 5
liikahtelemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
liikahteleva
active
liikahdeltava
passive
Partisiipin perfekti
liikahdellut
active
liikahdeltu
passive