Conjugation of the verb LOISIVIIN - Finnish


Indikatiivi
sinä loisit
sing., 2
hän loisii
sing., 3
me loisimme
pl., 1
te loisitte
pl., 2
minä en loisi
sing., 1
sinä et loisi
sing., 2
hän ei loisi
sing., 3
me emme loisi
pl., 1
te ette loisi
pl., 2
he eivät loisi
pl., 3
sinä loisit
sing., 2
me loisimme
pl., 1
te loisitte
pl., 2
minä en loisinut
sing., 1
sinä et loisinut
sing., 2
hän ei loisinut
sing., 3
me emme loisineet
pl., 1
te ette loisineet
pl., 2
he eivät loisineet
pl., 3
minä olen loisinut
sing., 1
sinä olet loisinut
sing., 2
hän on loisinut
sing., 3
me olemme loisineet
pl., 1
te olette loisineet
pl., 2
he ovat loisineet
pl., 3
minä en ole loisinut
sing., 1
sinä et ole loisinut
sing., 2
hän ei ole loisinut
sing., 3
me emme ole loisineet
pl., 1
te ette ole loisineet
pl., 2
he eivät ole loisineet
pl., 3
minä olin loisinut
sing., 1
sinä olit loisinut
sing., 2
hän oli loisinut
sing., 3
me olimme loisineet
pl., 1
te olitte loisineet
pl., 2
he olivat loisineet
pl., 3
minä en ollut loisinut
sing., 1
sinä et ollut loisinut
sing., 2
hän ei ollut loisinut
sing., 3
me emme olleet loisineet
pl., 1
te ette olleet loisineet
pl., 2
he eivät olleet loisineet
pl., 3

Konditionaali
minä loisisin
sing., 1
sinä loisisit
sing., 2
hän loisisi
sing., 3
me loisisimme
pl., 1
te loisisitte
pl., 2
he loisisivat
pl., 3
minä en loisisi
sing., 1
sinä et loisisi
sing., 2
hän ei loisisi
sing., 3
me emme loisisi
pl., 1
te ette loisisi
pl., 2
he eivät loisisi
pl., 3
minä olisin loisinut
sing., 1
sinä olisit loisinut
sing., 2
hän olisi loisinut
sing., 3
me olisimme loisineet
pl., 1
te olisitte loisineet
pl., 2
he olisivat loisineet
pl., 3
minä en olisi loisinut
sing., 1
sinä et olisi loisinut
sing., 2
hän ei olisi loisinut
sing., 3
me emme olisi loisineet
pl., 1
te ette olisi loisineet
pl., 2
he eivät olisi loisineet
pl., 3

Potentiaali
minä loisinen
sing., 1
sinä loisinet
sing., 2
hän loisinee
sing., 3
me loisinemme
pl., 1
te loisinette
pl., 2
he loisinevat
pl., 3
minä en loisine
sing., 1
sinä et loisine
sing., 2
hän ei loisine
sing., 3
me emme loisine
pl., 1
te ette loisine
pl., 2
he eivät loisine
pl., 3
minä lienen loisinut
sing., 1
sinä lienet loisinut
sing., 2
hän lienee loisinut
sing., 3
me lienemme loisineet
pl., 1
te lienette loisineet
pl., 2
he lienevät loisineet
pl., 3
minä en liene loisinut
sing., 1
sinä et liene loisinut
sing., 2
hän ei liene loisinut
sing., 3
me emme liene loisineet
pl., 1
te ette liene loisineet
pl., 2
he eivät liene loisineet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän loisikoon
sing., 3
me loisikaamme
pl., 1
te loisikaa
pl., 2
he loisikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä loisi
sing., 2
hän älköön loisiko
sing., 3
me älkäämme loisiko
pl., 1
te älkää loisiko
pl., 2
he älkööt loisiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon loisinut
sing., 3
he olkoot loisineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko loisinut
sing., 3
he älkööt olko loisineet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
loisiakseni
Infinitiivi 2
loisiessa
inessive
loisien
instructive
loisittaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
loisimassa
inessive
loisimasta
elative
loisimaan
illative
loisimalla
adessive
loisimatta
abessive
loisiman
instructive
Infinitiivi 4
loisiminen
nominative
Infinitiivi 5
loisimaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
loisiva
active
loisittava
passive
Partisiipin perfekti
loisinut
active
loisittu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z