Conjugation of the verb LOISKIA - Finnish
loiskia
Infinitiivi 1
loiskin
Preesens indikatiivi, sing., 1
loiskinut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä loiskin
sing., 1
sinä loiskit
sing., 2
hän loiskii
sing., 3
me loiskimme
pl., 1
te loiskitte
pl., 2
he loiskivat
pl., 3
minä en loiski
sing., 1
sinä et loiski
sing., 2
hän ei loiski
sing., 3
me emme loiski
pl., 1
te ette loiski
pl., 2
he eivät loiski
pl., 3
minä loiskin
sing., 1
sinä loiskit
sing., 2
hän loiski
sing., 3
me loiskimme
pl., 1
te loiskitte
pl., 2
he loiskivat
pl., 3
minä en loiskinut
sing., 1
sinä et loiskinut
sing., 2
hän ei loiskinut
sing., 3
me emme loiskineet
pl., 1
te ette loiskineet
pl., 2
he eivät loiskineet
pl., 3
minä olen loiskinut
sing., 1
sinä olet loiskinut
sing., 2
hän on loiskinut
sing., 3
me olemme loiskineet
pl., 1
te olette loiskineet
pl., 2
he ovat loiskineet
pl., 3
minä en ole loiskinut
sing., 1
sinä et ole loiskinut
sing., 2
hän ei ole loiskinut
sing., 3
me emme ole loiskineet
pl., 1
te ette ole loiskineet
pl., 2
he eivät ole loiskineet
pl., 3
minä olin loiskinut
sing., 1
sinä olit loiskinut
sing., 2
hän oli loiskinut
sing., 3
me olimme loiskineet
pl., 1
te olitte loiskineet
pl., 2
he olivat loiskineet
pl., 3
minä en ollut loiskinut
sing., 1
sinä et ollut loiskinut
sing., 2
hän ei ollut loiskinut
sing., 3
me emme olleet loiskineet
pl., 1
te ette olleet loiskineet
pl., 2
he eivät olleet loiskineet
pl., 3
Konditionaali
minä loiskisin
sing., 1
sinä loiskisit
sing., 2
hän loiskisi
sing., 3
me loiskisimme
pl., 1
te loiskisitte
pl., 2
he loiskisivat
pl., 3
minä en loiskisi
sing., 1
sinä et loiskisi
sing., 2
hän ei loiskisi
sing., 3
me emme loiskisi
pl., 1
te ette loiskisi
pl., 2
he eivät loiskisi
pl., 3
minä olisin loiskinut
sing., 1
sinä olisit loiskinut
sing., 2
hän olisi loiskinut
sing., 3
me olisimme loiskineet
pl., 1
te olisitte loiskineet
pl., 2
he olisivat loiskineet
pl., 3
minä en olisi loiskinut
sing., 1
sinä et olisi loiskinut
sing., 2
hän ei olisi loiskinut
sing., 3
me emme olisi loiskineet
pl., 1
te ette olisi loiskineet
pl., 2
he eivät olisi loiskineet
pl., 3
Potentiaali
minä loiskinen
sing., 1
sinä loiskinet
sing., 2
hän loiskinee
sing., 3
me loiskinemme
pl., 1
te loiskinette
pl., 2
he loiskinevat
pl., 3
minä en loiskine
sing., 1
sinä et loiskine
sing., 2
hän ei loiskine
sing., 3
me emme loiskine
pl., 1
te ette loiskine
pl., 2
he eivät loiskine
pl., 3
minä lienen loiskinut
sing., 1
sinä lienet loiskinut
sing., 2
hän lienee loiskinut
sing., 3
me lienemme loiskineet
pl., 1
te lienette loiskineet
pl., 2
he lienevät loiskineet
pl., 3
minä en liene loiskinut
sing., 1
sinä et liene loiskinut
sing., 2
hän ei liene loiskinut
sing., 3
me emme liene loiskineet
pl., 1
te ette liene loiskineet
pl., 2
he eivät liene loiskineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä loiski
sing., 2
hän loiskikoon
sing., 3
me loiskikaamme
pl., 1
te loiskikaa
pl., 2
he loiskikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä loiski
sing., 2
hän älköön loiskiko
sing., 3
me älkäämme loiskiko
pl., 1
te älkää loiskiko
pl., 2
he älkööt loiskiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon loiskinut
sing., 3
he olkoot loiskineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko loiskinut
sing., 3
he älkööt olko loiskineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
loiskia
loiskiakseni
Infinitiivi 2
loiskiessa
inessive
loiskien
instructive
loiskittaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
loiskimassa
inessive
loiskimasta
elative
loiskimaan
illative
loiskimalla
adessive
loiskimatta
abessive
loiskiman
instructive
Infinitiivi 4
loiskiminen
nominative
Infinitiivi 5
loiskimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
loiskiva
active
loiskittava
passive
Partisiipin perfekti
loiskinut
active
loiskittu
passive