Conjugation of the verb LOPISTA - Finnish
lopista
Infinitiivi 1
lopisen
Preesens indikatiivi, sing., 1
lopissut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä lopisen
sing., 1
sinä lopiset
sing., 2
hän lopisee
sing., 3
me lopisemme
pl., 1
te lopisette
pl., 2
he lopisevat
pl., 3
minä en lopise
sing., 1
sinä et lopise
sing., 2
hän ei lopise
sing., 3
me emme lopise
pl., 1
te ette lopise
pl., 2
he eivät lopise
pl., 3
minä lopisin
sing., 1
sinä lopisit
sing., 2
hän lopisi
sing., 3
me lopisimme
pl., 1
te lopisitte
pl., 2
he lopisivat
pl., 3
minä en lopissut
sing., 1
sinä et lopissut
sing., 2
hän ei lopissut
sing., 3
me emme lopisseet
pl., 1
te ette lopisseet
pl., 2
he eivät lopisseet
pl., 3
minä olen lopissut
sing., 1
sinä olet lopissut
sing., 2
hän on lopissut
sing., 3
me olemme lopisseet
pl., 1
te olette lopisseet
pl., 2
he ovat lopisseet
pl., 3
minä en ole lopissut
sing., 1
sinä et ole lopissut
sing., 2
hän ei ole lopissut
sing., 3
me emme ole lopisseet
pl., 1
te ette ole lopisseet
pl., 2
he eivät ole lopisseet
pl., 3
minä olin lopissut
sing., 1
sinä olit lopissut
sing., 2
hän oli lopissut
sing., 3
me olimme lopisseet
pl., 1
te olitte lopisseet
pl., 2
he olivat lopisseet
pl., 3
minä en ollut lopissut
sing., 1
sinä et ollut lopissut
sing., 2
hän ei ollut lopissut
sing., 3
me emme olleet lopisseet
pl., 1
te ette olleet lopisseet
pl., 2
he eivät olleet lopisseet
pl., 3
Konditionaali
minä lopisisin
sing., 1
sinä lopisisit
sing., 2
hän lopisisi
sing., 3
me lopisisimme
pl., 1
te lopisisitte
pl., 2
he lopisisivat
pl., 3
minä en lopisisi
sing., 1
sinä et lopisisi
sing., 2
hän ei lopisisi
sing., 3
me emme lopisisi
pl., 1
te ette lopisisi
pl., 2
he eivät lopisisi
pl., 3
minä olisin lopissut
sing., 1
sinä olisit lopissut
sing., 2
hän olisi lopissut
sing., 3
me olisimme lopisseet
pl., 1
te olisitte lopisseet
pl., 2
he olisivat lopisseet
pl., 3
minä en olisi lopissut
sing., 1
sinä et olisi lopissut
sing., 2
hän ei olisi lopissut
sing., 3
me emme olisi lopisseet
pl., 1
te ette olisi lopisseet
pl., 2
he eivät olisi lopisseet
pl., 3
Potentiaali
minä lopissen
sing., 1
sinä lopisset
sing., 2
hän lopissee
sing., 3
me lopissemme
pl., 1
te lopissette
pl., 2
he lopissevat
pl., 3
minä en lopisse
sing., 1
sinä et lopisse
sing., 2
hän ei lopisse
sing., 3
me emme lopisse
pl., 1
te ette lopisse
pl., 2
he eivät lopisse
pl., 3
minä lienen lopissut
sing., 1
sinä lienet lopissut
sing., 2
hän lienee lopissut
sing., 3
me lienemme lopisseet
pl., 1
te lienette lopisseet
pl., 2
he lienevät lopisseet
pl., 3
minä en liene lopissut
sing., 1
sinä et liene lopissut
sing., 2
hän ei liene lopissut
sing., 3
me emme liene lopisseet
pl., 1
te ette liene lopisseet
pl., 2
he eivät liene lopisseet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä lopise
sing., 2
hän lopiskoon
sing., 3
me lopiskaamme
pl., 1
te lopiskaa
pl., 2
he lopiskoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä lopise
sing., 2
hän älköön lopisko
sing., 3
me älkäämme lopisko
pl., 1
te älkää lopisko
pl., 2
he älkööt lopisko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon lopissut
sing., 3
he olkoot lopisseet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko lopissut
sing., 3
he älkööt olko lopisseet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
lopista
lopistakseni
Infinitiivi 2
lopistessa
inessive
lopisten
instructive
lopistaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
lopisemassa
inessive
lopisemasta
elative
lopisemaan
illative
lopisemalla
adessive
lopisematta
abessive
lopiseman
instructive
Infinitiivi 4
lopiseminen
nominative
Infinitiivi 5
lopisemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
lopiseva
active
lopistava
passive
Partisiipin perfekti
lopissut
active
lopistu
passive