Conjugation of the verb LOTISTA - Finnish

lotista
Infinitiivi 1
lotisen
Preesens indikatiivi, sing., 1
lotissut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä lotisen
sing., 1
sinä lotiset
sing., 2
hän lotisee
sing., 3
me lotisemme
pl., 1
te lotisette
pl., 2
he lotisevat
pl., 3
minä en lotise
sing., 1
sinä et lotise
sing., 2
hän ei lotise
sing., 3
me emme lotise
pl., 1
te ette lotise
pl., 2
he eivät lotise
pl., 3
minä lotisin
sing., 1
sinä lotisit
sing., 2
hän lotisi
sing., 3
me lotisimme
pl., 1
te lotisitte
pl., 2
he lotisivat
pl., 3
minä en lotissut
sing., 1
sinä et lotissut
sing., 2
hän ei lotissut
sing., 3
me emme lotisseet
pl., 1
te ette lotisseet
pl., 2
he eivät lotisseet
pl., 3
minä olen lotissut
sing., 1
sinä olet lotissut
sing., 2
hän on lotissut
sing., 3
me olemme lotisseet
pl., 1
te olette lotisseet
pl., 2
he ovat lotisseet
pl., 3
minä en ole lotissut
sing., 1
sinä et ole lotissut
sing., 2
hän ei ole lotissut
sing., 3
me emme ole lotisseet
pl., 1
te ette ole lotisseet
pl., 2
he eivät ole lotisseet
pl., 3
minä olin lotissut
sing., 1
sinä olit lotissut
sing., 2
hän oli lotissut
sing., 3
me olimme lotisseet
pl., 1
te olitte lotisseet
pl., 2
he olivat lotisseet
pl., 3
minä en ollut lotissut
sing., 1
sinä et ollut lotissut
sing., 2
hän ei ollut lotissut
sing., 3
me emme olleet lotisseet
pl., 1
te ette olleet lotisseet
pl., 2
he eivät olleet lotisseet
pl., 3

Konditionaali
minä lotisisin
sing., 1
sinä lotisisit
sing., 2
hän lotisisi
sing., 3
me lotisisimme
pl., 1
te lotisisitte
pl., 2
he lotisisivat
pl., 3
minä en lotisisi
sing., 1
sinä et lotisisi
sing., 2
hän ei lotisisi
sing., 3
me emme lotisisi
pl., 1
te ette lotisisi
pl., 2
he eivät lotisisi
pl., 3
minä olisin lotissut
sing., 1
sinä olisit lotissut
sing., 2
hän olisi lotissut
sing., 3
me olisimme lotisseet
pl., 1
te olisitte lotisseet
pl., 2
he olisivat lotisseet
pl., 3
minä en olisi lotissut
sing., 1
sinä et olisi lotissut
sing., 2
hän ei olisi lotissut
sing., 3
me emme olisi lotisseet
pl., 1
te ette olisi lotisseet
pl., 2
he eivät olisi lotisseet
pl., 3

Potentiaali
minä lotissen
sing., 1
sinä lotisset
sing., 2
hän lotissee
sing., 3
me lotissemme
pl., 1
te lotissette
pl., 2
he lotissevat
pl., 3
minä en lotisse
sing., 1
sinä et lotisse
sing., 2
hän ei lotisse
sing., 3
me emme lotisse
pl., 1
te ette lotisse
pl., 2
he eivät lotisse
pl., 3
minä lienen lotissut
sing., 1
sinä lienet lotissut
sing., 2
hän lienee lotissut
sing., 3
me lienemme lotisseet
pl., 1
te lienette lotisseet
pl., 2
he lienevät lotisseet
pl., 3
minä en liene lotissut
sing., 1
sinä et liene lotissut
sing., 2
hän ei liene lotissut
sing., 3
me emme liene lotisseet
pl., 1
te ette liene lotisseet
pl., 2
he eivät liene lotisseet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä lotise
sing., 2
hän lotiskoon
sing., 3
me lotiskaamme
pl., 1
te lotiskaa
pl., 2
he lotiskoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä lotise
sing., 2
hän älköön lotisko
sing., 3
me älkäämme lotisko
pl., 1
te älkää lotisko
pl., 2
he älkööt lotisko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon lotissut
sing., 3
he olkoot lotisseet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko lotissut
sing., 3
he älkööt olko lotisseet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
lotista
lotistakseni
Infinitiivi 2
lotistessa
inessive
lotisten
instructive
lotistaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
lotisemassa
inessive
lotisemasta
elative
lotisemaan
illative
lotisemalla
adessive
lotisematta
abessive
lotiseman
instructive
Infinitiivi 4
lotiseminen
nominative
Infinitiivi 5
lotisemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
lotiseva
active
lotistava
passive
Partisiipin perfekti
lotissut
active
lotistu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z