Conjugation of the verb MATALOITTAA - Finnish

mataloittaa
Infinitiivi 1
mataloitan
Preesens indikatiivi, sing., 1
mataloittanut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä mataloitan
sing., 1
sinä mataloitat
sing., 2
hän mataloittaa
sing., 3
me mataloitamme
pl., 1
te mataloitatte
pl., 2
he mataloittavat
pl., 3
minä en mataloita
sing., 1
sinä et mataloita
sing., 2
hän ei mataloita
sing., 3
me emme mataloita
pl., 1
te ette mataloita
pl., 2
he eivät mataloita
pl., 3
minä mataloitin
sing., 1
sinä mataloitit
sing., 2
hän mataloitti
sing., 3
me mataloitimme
pl., 1
te mataloititte
pl., 2
he mataloittivat
pl., 3
minä en mataloittanut
sing., 1
sinä et mataloittanut
sing., 2
hän ei mataloittanut
sing., 3
me emme mataloittaneet
pl., 1
te ette mataloittaneet
pl., 2
he eivät mataloittaneet
pl., 3
minä olen mataloittanut
sing., 1
sinä olet mataloittanut
sing., 2
hän on mataloittanut
sing., 3
me olemme mataloittaneet
pl., 1
te olette mataloittaneet
pl., 2
he ovat mataloittaneet
pl., 3
minä en ole mataloittanut
sing., 1
sinä et ole mataloittanut
sing., 2
hän ei ole mataloittanut
sing., 3
me emme ole mataloittaneet
pl., 1
te ette ole mataloittaneet
pl., 2
he eivät ole mataloittaneet
pl., 3
minä olin mataloittanut
sing., 1
sinä olit mataloittanut
sing., 2
hän oli mataloittanut
sing., 3
me olimme mataloittaneet
pl., 1
te olitte mataloittaneet
pl., 2
he olivat mataloittaneet
pl., 3
minä en ollut mataloittanut
sing., 1
sinä et ollut mataloittanut
sing., 2
hän ei ollut mataloittanut
sing., 3
me emme olleet mataloittaneet
pl., 1
te ette olleet mataloittaneet
pl., 2
he eivät olleet mataloittaneet
pl., 3

Konditionaali
minä mataloittaisin
sing., 1
sinä mataloittaisit
sing., 2
hän mataloittaisi
sing., 3
me mataloittaisimme
pl., 1
te mataloittaisitte
pl., 2
he mataloittaisivat
pl., 3
minä en mataloittaisi
sing., 1
sinä et mataloittaisi
sing., 2
hän ei mataloittaisi
sing., 3
me emme mataloittaisi
pl., 1
te ette mataloittaisi
pl., 2
he eivät mataloittaisi
pl., 3
minä olisin mataloittanut
sing., 1
sinä olisit mataloittanut
sing., 2
hän olisi mataloittanut
sing., 3
me olisimme mataloittaneet
pl., 1
te olisitte mataloittaneet
pl., 2
he olisivat mataloittaneet
pl., 3
minä en olisi mataloittanut
sing., 1
sinä et olisi mataloittanut
sing., 2
hän ei olisi mataloittanut
sing., 3
me emme olisi mataloittaneet
pl., 1
te ette olisi mataloittaneet
pl., 2
he eivät olisi mataloittaneet
pl., 3

Potentiaali
minä mataloittanen
sing., 1
sinä mataloittanet
sing., 2
hän mataloittanee
sing., 3
me mataloittanemme
pl., 1
te mataloittanette
pl., 2
he mataloittanevat
pl., 3
minä en mataloittane
sing., 1
sinä et mataloittane
sing., 2
hän ei mataloittane
sing., 3
me emme mataloittane
pl., 1
te ette mataloittane
pl., 2
he eivät mataloittane
pl., 3
minä lienen mataloittanut
sing., 1
sinä lienet mataloittanut
sing., 2
hän lienee mataloittanut
sing., 3
me lienemme mataloittaneet
pl., 1
te lienette mataloittaneet
pl., 2
he lienevät mataloittaneet
pl., 3
minä en liene mataloittanut
sing., 1
sinä et liene mataloittanut
sing., 2
hän ei liene mataloittanut
sing., 3
me emme liene mataloittaneet
pl., 1
te ette liene mataloittaneet
pl., 2
he eivät liene mataloittaneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä mataloita
sing., 2
hän mataloittakoon
sing., 3
me mataloittakaamme
pl., 1
te mataloittakaa
pl., 2
he mataloittakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä mataloita
sing., 2
hän älköön mataloittako
sing., 3
me älkäämme mataloittako
pl., 1
te älkää mataloittako
pl., 2
he älkööt mataloittako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon mataloittanut
sing., 3
he olkoot mataloittaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko mataloittanut
sing., 3
he älkööt olko mataloittaneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
mataloittaa
mataloittaakseni
Infinitiivi 2
mataloittaessa
inessive
mataloittaen
instructive
mataloitettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
mataloittamassa
inessive
mataloittamasta
elative
mataloittamaan
illative
mataloittamalla
adessive
mataloittamatta
abessive
mataloittaman
instructive
Infinitiivi 4
mataloittaminen
nominative
Infinitiivi 5
mataloittamaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
mataloittava
active
mataloitettava
passive
Partisiipin perfekti
mataloittanut
active
mataloitettu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z