Conjugation of the verb MATALOITUA - Finnish

mataloitua
Infinitiivi 1
mataloidun
Preesens indikatiivi, sing., 1
mataloitunut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä mataloidun
sing., 1
sinä mataloidut
sing., 2
hän mataloituu
sing., 3
me mataloidumme
pl., 1
te mataloidutte
pl., 2
he mataloituvat
pl., 3
minä en mataloidu
sing., 1
sinä et mataloidu
sing., 2
hän ei mataloidu
sing., 3
me emme mataloidu
pl., 1
te ette mataloidu
pl., 2
he eivät mataloidu
pl., 3
minä mataloiduin
sing., 1
sinä mataloiduit
sing., 2
hän mataloitui
sing., 3
me mataloiduimme
pl., 1
te mataloiduitte
pl., 2
he mataloituivat
pl., 3
minä en mataloitunut
sing., 1
sinä et mataloitunut
sing., 2
hän ei mataloitunut
sing., 3
me emme mataloituneet
pl., 1
te ette mataloituneet
pl., 2
he eivät mataloituneet
pl., 3
minä olen mataloitunut
sing., 1
sinä olet mataloitunut
sing., 2
hän on mataloitunut
sing., 3
me olemme mataloituneet
pl., 1
te olette mataloituneet
pl., 2
he ovat mataloituneet
pl., 3
minä en ole mataloitunut
sing., 1
sinä et ole mataloitunut
sing., 2
hän ei ole mataloitunut
sing., 3
me emme ole mataloituneet
pl., 1
te ette ole mataloituneet
pl., 2
he eivät ole mataloituneet
pl., 3
minä olin mataloitunut
sing., 1
sinä olit mataloitunut
sing., 2
hän oli mataloitunut
sing., 3
me olimme mataloituneet
pl., 1
te olitte mataloituneet
pl., 2
he olivat mataloituneet
pl., 3
minä en ollut mataloitunut
sing., 1
sinä et ollut mataloitunut
sing., 2
hän ei ollut mataloitunut
sing., 3
me emme olleet mataloituneet
pl., 1
te ette olleet mataloituneet
pl., 2
he eivät olleet mataloituneet
pl., 3

Konditionaali
minä mataloituisin
sing., 1
sinä mataloituisit
sing., 2
hän mataloituisi
sing., 3
me mataloituisimme
pl., 1
te mataloituisitte
pl., 2
he mataloituisivat
pl., 3
minä en mataloituisi
sing., 1
sinä et mataloituisi
sing., 2
hän ei mataloituisi
sing., 3
me emme mataloituisi
pl., 1
te ette mataloituisi
pl., 2
he eivät mataloituisi
pl., 3
minä olisin mataloitunut
sing., 1
sinä olisit mataloitunut
sing., 2
hän olisi mataloitunut
sing., 3
me olisimme mataloituneet
pl., 1
te olisitte mataloituneet
pl., 2
he olisivat mataloituneet
pl., 3
minä en olisi mataloitunut
sing., 1
sinä et olisi mataloitunut
sing., 2
hän ei olisi mataloitunut
sing., 3
me emme olisi mataloituneet
pl., 1
te ette olisi mataloituneet
pl., 2
he eivät olisi mataloituneet
pl., 3

Potentiaali
minä mataloitunen
sing., 1
sinä mataloitunet
sing., 2
hän mataloitunee
sing., 3
me mataloitunemme
pl., 1
te mataloitunette
pl., 2
he mataloitunevat
pl., 3
minä en mataloitune
sing., 1
sinä et mataloitune
sing., 2
hän ei mataloitune
sing., 3
me emme mataloitune
pl., 1
te ette mataloitune
pl., 2
he eivät mataloitune
pl., 3
minä lienen mataloitunut
sing., 1
sinä lienet mataloitunut
sing., 2
hän lienee mataloitunut
sing., 3
me lienemme mataloituneet
pl., 1
te lienette mataloituneet
pl., 2
he lienevät mataloituneet
pl., 3
minä en liene mataloitunut
sing., 1
sinä et liene mataloitunut
sing., 2
hän ei liene mataloitunut
sing., 3
me emme liene mataloituneet
pl., 1
te ette liene mataloituneet
pl., 2
he eivät liene mataloituneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä mataloidu
sing., 2
hän mataloitukoon
sing., 3
me mataloitukaamme
pl., 1
te mataloitukaa
pl., 2
he mataloitukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä mataloidu
sing., 2
hän älköön mataloituko
sing., 3
me älkäämme mataloituko
pl., 1
te älkää mataloituko
pl., 2
he älkööt mataloituko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon mataloitunut
sing., 3
he olkoot mataloituneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko mataloitunut
sing., 3
he älkööt olko mataloituneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
mataloitua
mataloituakseni
Infinitiivi 2
mataloituessa
inessive
mataloituen
instructive
mataloiduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
mataloitumassa
inessive
mataloitumasta
elative
mataloitumaan
illative
mataloitumalla
adessive
mataloitumatta
abessive
mataloituman
instructive
Infinitiivi 4
mataloituminen
nominative
Infinitiivi 5
mataloitumaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
mataloituva
active
mataloiduttava
passive
Partisiipin perfekti
mataloitunut
active
mataloiduttu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z