Conjugation of the verb MATEMATISOIDA - Finnish
matematisoida
Infinitiivi 1
matematisoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
matematisoinut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä matematisoin
sing., 1
sinä matematisoit
sing., 2
hän matematisoi
sing., 3
me matematisoimme
pl., 1
te matematisoitte
pl., 2
he matematisoivat
pl., 3
minä en matematisoi
sing., 1
sinä et matematisoi
sing., 2
hän ei matematisoi
sing., 3
me emme matematisoi
pl., 1
te ette matematisoi
pl., 2
he eivät matematisoi
pl., 3
minä matematisoin
sing., 1
sinä matematisoit
sing., 2
hän matematisoi
sing., 3
me matematisoimme
pl., 1
te matematisoitte
pl., 2
he matematisoivat
pl., 3
minä en matematisoinut
sing., 1
sinä et matematisoinut
sing., 2
hän ei matematisoinut
sing., 3
me emme matematisoineet
pl., 1
te ette matematisoineet
pl., 2
he eivät matematisoineet
pl., 3
minä olen matematisoinut
sing., 1
sinä olet matematisoinut
sing., 2
hän on matematisoinut
sing., 3
me olemme matematisoineet
pl., 1
te olette matematisoineet
pl., 2
he ovat matematisoineet
pl., 3
minä en ole matematisoinut
sing., 1
sinä et ole matematisoinut
sing., 2
hän ei ole matematisoinut
sing., 3
me emme ole matematisoineet
pl., 1
te ette ole matematisoineet
pl., 2
he eivät ole matematisoineet
pl., 3
minä olin matematisoinut
sing., 1
sinä olit matematisoinut
sing., 2
hän oli matematisoinut
sing., 3
me olimme matematisoineet
pl., 1
te olitte matematisoineet
pl., 2
he olivat matematisoineet
pl., 3
minä en ollut matematisoinut
sing., 1
sinä et ollut matematisoinut
sing., 2
hän ei ollut matematisoinut
sing., 3
me emme olleet matematisoineet
pl., 1
te ette olleet matematisoineet
pl., 2
he eivät olleet matematisoineet
pl., 3
Konditionaali
minä matematisoisin
sing., 1
sinä matematisoisit
sing., 2
hän matematisoisi
sing., 3
me matematisoisimme
pl., 1
te matematisoisitte
pl., 2
he matematisoisivat
pl., 3
minä en matematisoisi
sing., 1
sinä et matematisoisi
sing., 2
hän ei matematisoisi
sing., 3
me emme matematisoisi
pl., 1
te ette matematisoisi
pl., 2
he eivät matematisoisi
pl., 3
minä olisin matematisoinut
sing., 1
sinä olisit matematisoinut
sing., 2
hän olisi matematisoinut
sing., 3
me olisimme matematisoineet
pl., 1
te olisitte matematisoineet
pl., 2
he olisivat matematisoineet
pl., 3
minä en olisi matematisoinut
sing., 1
sinä et olisi matematisoinut
sing., 2
hän ei olisi matematisoinut
sing., 3
me emme olisi matematisoineet
pl., 1
te ette olisi matematisoineet
pl., 2
he eivät olisi matematisoineet
pl., 3
Potentiaali
minä matematisoinen
sing., 1
sinä matematisoinet
sing., 2
hän matematisoinee
sing., 3
me matematisoinemme
pl., 1
te matematisoinette
pl., 2
he matematisoinevat
pl., 3
minä en matematisoine
sing., 1
sinä et matematisoine
sing., 2
hän ei matematisoine
sing., 3
me emme matematisoine
pl., 1
te ette matematisoine
pl., 2
he eivät matematisoine
pl., 3
minä lienen matematisoinut
sing., 1
sinä lienet matematisoinut
sing., 2
hän lienee matematisoinut
sing., 3
me lienemme matematisoineet
pl., 1
te lienette matematisoineet
pl., 2
he lienevät matematisoineet
pl., 3
minä en liene matematisoinut
sing., 1
sinä et liene matematisoinut
sing., 2
hän ei liene matematisoinut
sing., 3
me emme liene matematisoineet
pl., 1
te ette liene matematisoineet
pl., 2
he eivät liene matematisoineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä matematisoi
sing., 2
hän matematisoikoon
sing., 3
me matematisoikaamme
pl., 1
te matematisoikaa
pl., 2
he matematisoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä matematisoi
sing., 2
hän älköön matematisoiko
sing., 3
me älkäämme matematisoiko
pl., 1
te älkää matematisoiko
pl., 2
he älkööt matematisoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon matematisoinut
sing., 3
he olkoot matematisoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko matematisoinut
sing., 3
he älkööt olko matematisoineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
matematisoida
matematisoidakseni
Infinitiivi 2
matematisoidessa
inessive
matematisoiden
instructive
matematisoitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
matematisoimassa
inessive
matematisoimasta
elative
matematisoimaan
illative
matematisoimalla
adessive
matematisoimatta
abessive
matematisoiman
instructive
Infinitiivi 4
matematisoiminen
nominative
Infinitiivi 5
matematisoimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
matematisoiva
active
matematisoitava
passive
Partisiipin perfekti
matematisoinut
active
matematisoitu
passive