Conjugation of the verb MEINATA - Finnish

meinata
Infinitiivi 1
meinaan
Preesens indikatiivi, sing., 1

Indikatiivi
minä meinaan
sing., 1
me meinaamme
pl., 1
he meinaavat
pl., 3
minä en meinaa
sing., 1
sinä et meinaa
sing., 2
me emme meinaa
pl., 1
te ette meinaa
pl., 2
he eivät meinaa
pl., 3
me meinasimme
pl., 1
te meinasitte
pl., 2
he meinasivat
pl., 3
sinä et meinannut
sing., 2
hän ei meinannut
sing., 3
me emme meinanneet
pl., 1
te ette meinanneet
pl., 2
he eivät meinanneet
pl., 3
minä olen meinannut
sing., 1
sinä olet meinannut
sing., 2
hän on meinannut
sing., 3
me olemme meinanneet
pl., 1
te olette meinanneet
pl., 2
he ovat meinanneet
pl., 3
minä en ole meinannut
sing., 1
sinä et ole meinannut
sing., 2
hän ei ole meinannut
sing., 3
me emme ole meinanneet
pl., 1
te ette ole meinanneet
pl., 2
he eivät ole meinanneet
pl., 3
minä olin meinannut
sing., 1
sinä olit meinannut
sing., 2
hän oli meinannut
sing., 3
me olimme meinanneet
pl., 1
te olitte meinanneet
pl., 2
he olivat meinanneet
pl., 3
minä en ollut meinannut
sing., 1
sinä et ollut meinannut
sing., 2
hän ei ollut meinannut
sing., 3
me emme olleet meinanneet
pl., 1
te ette olleet meinanneet
pl., 2
he eivät olleet meinanneet
pl., 3

Konditionaali
minä meinaisin
sing., 1
sinä meinaisit
sing., 2
hän meinaisi
sing., 3
me meinaisimme
pl., 1
te meinaisitte
pl., 2
he meinaisivat
pl., 3
minä en meinaisi
sing., 1
sinä et meinaisi
sing., 2
hän ei meinaisi
sing., 3
me emme meinaisi
pl., 1
te ette meinaisi
pl., 2
he eivät meinaisi
pl., 3
minä olisin meinannut
sing., 1
sinä olisit meinannut
sing., 2
hän olisi meinannut
sing., 3
me olisimme meinanneet
pl., 1
te olisitte meinanneet
pl., 2
he olisivat meinanneet
pl., 3
minä en olisi meinannut
sing., 1
sinä et olisi meinannut
sing., 2
hän ei olisi meinannut
sing., 3
me emme olisi meinanneet
pl., 1
te ette olisi meinanneet
pl., 2
he eivät olisi meinanneet
pl., 3

Potentiaali
minä meinannen
sing., 1
sinä meinannet
sing., 2
hän meinannee
sing., 3
me meinannemme
pl., 1
te meinannette
pl., 2
he meinannevat
pl., 3
minä en meinanne
sing., 1
sinä et meinanne
sing., 2
hän ei meinanne
sing., 3
me emme meinanne
pl., 1
te ette meinanne
pl., 2
he eivät meinanne
pl., 3
minä lienen meinannut
sing., 1
sinä lienet meinannut
sing., 2
hän lienee meinannut
sing., 3
me lienemme meinanneet
pl., 1
te lienette meinanneet
pl., 2
he lienevät meinanneet
pl., 3
minä en liene meinannut
sing., 1
sinä et liene meinannut
sing., 2
hän ei liene meinannut
sing., 3
me emme liene meinanneet
pl., 1
te ette liene meinanneet
pl., 2
he eivät liene meinanneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän meinatkoon
sing., 3
me meinatkaamme
pl., 1
te meinatkaa
pl., 2
he meinatkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä meinaa
sing., 2
hän älköön meinatko
sing., 3
me älkäämme meinatko
pl., 1
te älkää meinatko
pl., 2
he älkööt meinatko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon meinannut
sing., 3
he olkoot meinanneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko meinannut
sing., 3
he älkööt olko meinanneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
meinata
meinatakseni
Infinitiivi 2
meinatessa
inessive
meinaten
instructive
meinattaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
meinaamassa
inessive
meinaamasta
elative
meinaamaan
illative
meinaamalla
adessive
meinaamatta
abessive
meinaaman
instructive
Infinitiivi 4
meinaaminen
nominative
Infinitiivi 5
meinaamaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
meinaava
active
meinattava
passive
Partisiipin perfekti
meinattu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z