Conjugation of the verb MEKANISOIDA - Finnish
mekanisoida
Infinitiivi 1
mekanisoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
mekanisoinut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä mekanisoin
sing., 1
sinä mekanisoit
sing., 2
hän mekanisoi
sing., 3
me mekanisoimme
pl., 1
te mekanisoitte
pl., 2
he mekanisoivat
pl., 3
minä en mekanisoi
sing., 1
sinä et mekanisoi
sing., 2
hän ei mekanisoi
sing., 3
me emme mekanisoi
pl., 1
te ette mekanisoi
pl., 2
he eivät mekanisoi
pl., 3
minä mekanisoin
sing., 1
sinä mekanisoit
sing., 2
hän mekanisoi
sing., 3
me mekanisoimme
pl., 1
te mekanisoitte
pl., 2
he mekanisoivat
pl., 3
minä en mekanisoinut
sing., 1
sinä et mekanisoinut
sing., 2
hän ei mekanisoinut
sing., 3
me emme mekanisoineet
pl., 1
te ette mekanisoineet
pl., 2
he eivät mekanisoineet
pl., 3
minä olen mekanisoinut
sing., 1
sinä olet mekanisoinut
sing., 2
hän on mekanisoinut
sing., 3
me olemme mekanisoineet
pl., 1
te olette mekanisoineet
pl., 2
he ovat mekanisoineet
pl., 3
minä en ole mekanisoinut
sing., 1
sinä et ole mekanisoinut
sing., 2
hän ei ole mekanisoinut
sing., 3
me emme ole mekanisoineet
pl., 1
te ette ole mekanisoineet
pl., 2
he eivät ole mekanisoineet
pl., 3
minä olin mekanisoinut
sing., 1
sinä olit mekanisoinut
sing., 2
hän oli mekanisoinut
sing., 3
me olimme mekanisoineet
pl., 1
te olitte mekanisoineet
pl., 2
he olivat mekanisoineet
pl., 3
minä en ollut mekanisoinut
sing., 1
sinä et ollut mekanisoinut
sing., 2
hän ei ollut mekanisoinut
sing., 3
me emme olleet mekanisoineet
pl., 1
te ette olleet mekanisoineet
pl., 2
he eivät olleet mekanisoineet
pl., 3
Konditionaali
minä mekanisoisin
sing., 1
sinä mekanisoisit
sing., 2
hän mekanisoisi
sing., 3
me mekanisoisimme
pl., 1
te mekanisoisitte
pl., 2
he mekanisoisivat
pl., 3
minä en mekanisoisi
sing., 1
sinä et mekanisoisi
sing., 2
hän ei mekanisoisi
sing., 3
me emme mekanisoisi
pl., 1
te ette mekanisoisi
pl., 2
he eivät mekanisoisi
pl., 3
minä olisin mekanisoinut
sing., 1
sinä olisit mekanisoinut
sing., 2
hän olisi mekanisoinut
sing., 3
me olisimme mekanisoineet
pl., 1
te olisitte mekanisoineet
pl., 2
he olisivat mekanisoineet
pl., 3
minä en olisi mekanisoinut
sing., 1
sinä et olisi mekanisoinut
sing., 2
hän ei olisi mekanisoinut
sing., 3
me emme olisi mekanisoineet
pl., 1
te ette olisi mekanisoineet
pl., 2
he eivät olisi mekanisoineet
pl., 3
Potentiaali
minä mekanisoinen
sing., 1
sinä mekanisoinet
sing., 2
hän mekanisoinee
sing., 3
me mekanisoinemme
pl., 1
te mekanisoinette
pl., 2
he mekanisoinevat
pl., 3
minä en mekanisoine
sing., 1
sinä et mekanisoine
sing., 2
hän ei mekanisoine
sing., 3
me emme mekanisoine
pl., 1
te ette mekanisoine
pl., 2
he eivät mekanisoine
pl., 3
minä lienen mekanisoinut
sing., 1
sinä lienet mekanisoinut
sing., 2
hän lienee mekanisoinut
sing., 3
me lienemme mekanisoineet
pl., 1
te lienette mekanisoineet
pl., 2
he lienevät mekanisoineet
pl., 3
minä en liene mekanisoinut
sing., 1
sinä et liene mekanisoinut
sing., 2
hän ei liene mekanisoinut
sing., 3
me emme liene mekanisoineet
pl., 1
te ette liene mekanisoineet
pl., 2
he eivät liene mekanisoineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä mekanisoi
sing., 2
hän mekanisoikoon
sing., 3
me mekanisoikaamme
pl., 1
te mekanisoikaa
pl., 2
he mekanisoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä mekanisoi
sing., 2
hän älköön mekanisoiko
sing., 3
me älkäämme mekanisoiko
pl., 1
te älkää mekanisoiko
pl., 2
he älkööt mekanisoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon mekanisoinut
sing., 3
he olkoot mekanisoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko mekanisoinut
sing., 3
he älkööt olko mekanisoineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
mekanisoida
mekanisoidakseni
Infinitiivi 2
mekanisoidessa
inessive
mekanisoiden
instructive
mekanisoitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
mekanisoimassa
inessive
mekanisoimasta
elative
mekanisoimaan
illative
mekanisoimalla
adessive
mekanisoimatta
abessive
mekanisoiman
instructive
Infinitiivi 4
mekanisoiminen
nominative
Infinitiivi 5
mekanisoimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
mekanisoiva
active
mekanisoitava
passive
Partisiipin perfekti
mekanisoinut
active
mekanisoitu
passive