Conjugation of the verb MERSEROIDA - Finnish
merseroida
Infinitiivi 1
merseroin
Preesens indikatiivi, sing., 1
merseroinut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä merseroin
sing., 1
sinä merseroit
sing., 2
hän merseroi
sing., 3
me merseroimme
pl., 1
te merseroitte
pl., 2
he merseroivat
pl., 3
minä en merseroi
sing., 1
sinä et merseroi
sing., 2
hän ei merseroi
sing., 3
me emme merseroi
pl., 1
te ette merseroi
pl., 2
he eivät merseroi
pl., 3
minä merseroin
sing., 1
sinä merseroit
sing., 2
hän merseroi
sing., 3
me merseroimme
pl., 1
te merseroitte
pl., 2
he merseroivat
pl., 3
minä en merseroinut
sing., 1
sinä et merseroinut
sing., 2
hän ei merseroinut
sing., 3
me emme merseroineet
pl., 1
te ette merseroineet
pl., 2
he eivät merseroineet
pl., 3
minä olen merseroinut
sing., 1
sinä olet merseroinut
sing., 2
hän on merseroinut
sing., 3
me olemme merseroineet
pl., 1
te olette merseroineet
pl., 2
he ovat merseroineet
pl., 3
minä en ole merseroinut
sing., 1
sinä et ole merseroinut
sing., 2
hän ei ole merseroinut
sing., 3
me emme ole merseroineet
pl., 1
te ette ole merseroineet
pl., 2
he eivät ole merseroineet
pl., 3
minä olin merseroinut
sing., 1
sinä olit merseroinut
sing., 2
hän oli merseroinut
sing., 3
me olimme merseroineet
pl., 1
te olitte merseroineet
pl., 2
he olivat merseroineet
pl., 3
minä en ollut merseroinut
sing., 1
sinä et ollut merseroinut
sing., 2
hän ei ollut merseroinut
sing., 3
me emme olleet merseroineet
pl., 1
te ette olleet merseroineet
pl., 2
he eivät olleet merseroineet
pl., 3
Konditionaali
minä merseroisin
sing., 1
sinä merseroisit
sing., 2
hän merseroisi
sing., 3
me merseroisimme
pl., 1
te merseroisitte
pl., 2
he merseroisivat
pl., 3
minä en merseroisi
sing., 1
sinä et merseroisi
sing., 2
hän ei merseroisi
sing., 3
me emme merseroisi
pl., 1
te ette merseroisi
pl., 2
he eivät merseroisi
pl., 3
minä olisin merseroinut
sing., 1
sinä olisit merseroinut
sing., 2
hän olisi merseroinut
sing., 3
me olisimme merseroineet
pl., 1
te olisitte merseroineet
pl., 2
he olisivat merseroineet
pl., 3
minä en olisi merseroinut
sing., 1
sinä et olisi merseroinut
sing., 2
hän ei olisi merseroinut
sing., 3
me emme olisi merseroineet
pl., 1
te ette olisi merseroineet
pl., 2
he eivät olisi merseroineet
pl., 3
Potentiaali
minä merseroinen
sing., 1
sinä merseroinet
sing., 2
hän merseroinee
sing., 3
me merseroinemme
pl., 1
te merseroinette
pl., 2
he merseroinevat
pl., 3
minä en merseroine
sing., 1
sinä et merseroine
sing., 2
hän ei merseroine
sing., 3
me emme merseroine
pl., 1
te ette merseroine
pl., 2
he eivät merseroine
pl., 3
minä lienen merseroinut
sing., 1
sinä lienet merseroinut
sing., 2
hän lienee merseroinut
sing., 3
me lienemme merseroineet
pl., 1
te lienette merseroineet
pl., 2
he lienevät merseroineet
pl., 3
minä en liene merseroinut
sing., 1
sinä et liene merseroinut
sing., 2
hän ei liene merseroinut
sing., 3
me emme liene merseroineet
pl., 1
te ette liene merseroineet
pl., 2
he eivät liene merseroineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä merseroi
sing., 2
hän merseroikoon
sing., 3
me merseroikaamme
pl., 1
te merseroikaa
pl., 2
he merseroikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä merseroi
sing., 2
hän älköön merseroiko
sing., 3
me älkäämme merseroiko
pl., 1
te älkää merseroiko
pl., 2
he älkööt merseroiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon merseroinut
sing., 3
he olkoot merseroineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko merseroinut
sing., 3
he älkööt olko merseroineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
merseroida
merseroidakseni
Infinitiivi 2
merseroidessa
inessive
merseroiden
instructive
merseroitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
merseroimassa
inessive
merseroimasta
elative
merseroimaan
illative
merseroimalla
adessive
merseroimatta
abessive
merseroiman
instructive
Infinitiivi 4
merseroiminen
nominative
Infinitiivi 5
merseroimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
merseroiva
active
merseroitava
passive
Partisiipin perfekti
merseroinut
active
merseroitu
passive