Conjugation of the verb MIEDONTUA - Finnish
miedontua
Infinitiivi 1
miedonnun
Preesens indikatiivi, sing., 1
miedontunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä miedonnun
sing., 1
sinä miedonnut
sing., 2
hän miedontuu
sing., 3
me miedonnumme
pl., 1
te miedonnutte
pl., 2
he miedontuvat
pl., 3
minä en miedonnu
sing., 1
sinä et miedonnu
sing., 2
hän ei miedonnu
sing., 3
me emme miedonnu
pl., 1
te ette miedonnu
pl., 2
he eivät miedonnu
pl., 3
minä miedonnuin
sing., 1
sinä miedonnuit
sing., 2
hän miedontui
sing., 3
me miedonnuimme
pl., 1
te miedonnuitte
pl., 2
he miedontuivat
pl., 3
minä en miedontunut
sing., 1
sinä et miedontunut
sing., 2
hän ei miedontunut
sing., 3
me emme miedontuneet
pl., 1
te ette miedontuneet
pl., 2
he eivät miedontuneet
pl., 3
minä olen miedontunut
sing., 1
sinä olet miedontunut
sing., 2
hän on miedontunut
sing., 3
me olemme miedontuneet
pl., 1
te olette miedontuneet
pl., 2
he ovat miedontuneet
pl., 3
minä en ole miedontunut
sing., 1
sinä et ole miedontunut
sing., 2
hän ei ole miedontunut
sing., 3
me emme ole miedontuneet
pl., 1
te ette ole miedontuneet
pl., 2
he eivät ole miedontuneet
pl., 3
minä olin miedontunut
sing., 1
sinä olit miedontunut
sing., 2
hän oli miedontunut
sing., 3
me olimme miedontuneet
pl., 1
te olitte miedontuneet
pl., 2
he olivat miedontuneet
pl., 3
minä en ollut miedontunut
sing., 1
sinä et ollut miedontunut
sing., 2
hän ei ollut miedontunut
sing., 3
me emme olleet miedontuneet
pl., 1
te ette olleet miedontuneet
pl., 2
he eivät olleet miedontuneet
pl., 3
Konditionaali
minä miedontuisin
sing., 1
sinä miedontuisit
sing., 2
hän miedontuisi
sing., 3
me miedontuisimme
pl., 1
te miedontuisitte
pl., 2
he miedontuisivat
pl., 3
minä en miedontuisi
sing., 1
sinä et miedontuisi
sing., 2
hän ei miedontuisi
sing., 3
me emme miedontuisi
pl., 1
te ette miedontuisi
pl., 2
he eivät miedontuisi
pl., 3
minä olisin miedontunut
sing., 1
sinä olisit miedontunut
sing., 2
hän olisi miedontunut
sing., 3
me olisimme miedontuneet
pl., 1
te olisitte miedontuneet
pl., 2
he olisivat miedontuneet
pl., 3
minä en olisi miedontunut
sing., 1
sinä et olisi miedontunut
sing., 2
hän ei olisi miedontunut
sing., 3
me emme olisi miedontuneet
pl., 1
te ette olisi miedontuneet
pl., 2
he eivät olisi miedontuneet
pl., 3
Potentiaali
minä miedontunen
sing., 1
sinä miedontunet
sing., 2
hän miedontunee
sing., 3
me miedontunemme
pl., 1
te miedontunette
pl., 2
he miedontunevat
pl., 3
minä en miedontune
sing., 1
sinä et miedontune
sing., 2
hän ei miedontune
sing., 3
me emme miedontune
pl., 1
te ette miedontune
pl., 2
he eivät miedontune
pl., 3
minä lienen miedontunut
sing., 1
sinä lienet miedontunut
sing., 2
hän lienee miedontunut
sing., 3
me lienemme miedontuneet
pl., 1
te lienette miedontuneet
pl., 2
he lienevät miedontuneet
pl., 3
minä en liene miedontunut
sing., 1
sinä et liene miedontunut
sing., 2
hän ei liene miedontunut
sing., 3
me emme liene miedontuneet
pl., 1
te ette liene miedontuneet
pl., 2
he eivät liene miedontuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä miedonnu
sing., 2
hän miedontukoon
sing., 3
me miedontukaamme
pl., 1
te miedontukaa
pl., 2
he miedontukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä miedonnu
sing., 2
hän älköön miedontuko
sing., 3
me älkäämme miedontuko
pl., 1
te älkää miedontuko
pl., 2
he älkööt miedontuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon miedontunut
sing., 3
he olkoot miedontuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko miedontunut
sing., 3
he älkööt olko miedontuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
miedontua
miedontuakseni
Infinitiivi 2
miedontuessa
inessive
miedontuen
instructive
miedonnuttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
miedontumassa
inessive
miedontumasta
elative
miedontumaan
illative
miedontumalla
adessive
miedontumatta
abessive
miedontuman
instructive
Infinitiivi 4
miedontuminen
nominative
Infinitiivi 5
miedontumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
miedontuva
active
miedonnuttava
passive
Partisiipin perfekti
miedontunut
active
miedonnuttu
passive