Conjugation of the verb MUMISEE - Finnish
mumista
Infinitiivi 1
mumisen
Preesens indikatiivi, sing., 1
mumissut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä mumisen
sing., 1
me mumisemme
pl., 1
te mumisette
pl., 2
he mumisevat
pl., 3
minä en mumise
sing., 1
sinä et mumise
sing., 2
hän ei mumise
sing., 3
me emme mumise
pl., 1
te ette mumise
pl., 2
he eivät mumise
pl., 3
minä mumisin
sing., 1
me mumisimme
pl., 1
te mumisitte
pl., 2
he mumisivat
pl., 3
minä en mumissut
sing., 1
sinä et mumissut
sing., 2
hän ei mumissut
sing., 3
me emme mumisseet
pl., 1
te ette mumisseet
pl., 2
he eivät mumisseet
pl., 3
minä olen mumissut
sing., 1
sinä olet mumissut
sing., 2
hän on mumissut
sing., 3
me olemme mumisseet
pl., 1
te olette mumisseet
pl., 2
he ovat mumisseet
pl., 3
minä en ole mumissut
sing., 1
sinä et ole mumissut
sing., 2
hän ei ole mumissut
sing., 3
me emme ole mumisseet
pl., 1
te ette ole mumisseet
pl., 2
he eivät ole mumisseet
pl., 3
minä olin mumissut
sing., 1
sinä olit mumissut
sing., 2
hän oli mumissut
sing., 3
me olimme mumisseet
pl., 1
te olitte mumisseet
pl., 2
he olivat mumisseet
pl., 3
minä en ollut mumissut
sing., 1
sinä et ollut mumissut
sing., 2
hän ei ollut mumissut
sing., 3
me emme olleet mumisseet
pl., 1
te ette olleet mumisseet
pl., 2
he eivät olleet mumisseet
pl., 3
Konditionaali
minä mumisisin
sing., 1
sinä mumisisit
sing., 2
hän mumisisi
sing., 3
me mumisisimme
pl., 1
te mumisisitte
pl., 2
he mumisisivat
pl., 3
minä en mumisisi
sing., 1
sinä et mumisisi
sing., 2
hän ei mumisisi
sing., 3
me emme mumisisi
pl., 1
te ette mumisisi
pl., 2
he eivät mumisisi
pl., 3
minä olisin mumissut
sing., 1
sinä olisit mumissut
sing., 2
hän olisi mumissut
sing., 3
me olisimme mumisseet
pl., 1
te olisitte mumisseet
pl., 2
he olisivat mumisseet
pl., 3
minä en olisi mumissut
sing., 1
sinä et olisi mumissut
sing., 2
hän ei olisi mumissut
sing., 3
me emme olisi mumisseet
pl., 1
te ette olisi mumisseet
pl., 2
he eivät olisi mumisseet
pl., 3
Potentiaali
minä mumissen
sing., 1
sinä mumisset
sing., 2
hän mumissee
sing., 3
me mumissemme
pl., 1
te mumissette
pl., 2
he mumissevat
pl., 3
minä en mumisse
sing., 1
sinä et mumisse
sing., 2
hän ei mumisse
sing., 3
me emme mumisse
pl., 1
te ette mumisse
pl., 2
he eivät mumisse
pl., 3
minä lienen mumissut
sing., 1
sinä lienet mumissut
sing., 2
hän lienee mumissut
sing., 3
me lienemme mumisseet
pl., 1
te lienette mumisseet
pl., 2
he lienevät mumisseet
pl., 3
minä en liene mumissut
sing., 1
sinä et liene mumissut
sing., 2
hän ei liene mumissut
sing., 3
me emme liene mumisseet
pl., 1
te ette liene mumisseet
pl., 2
he eivät liene mumisseet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä mumise
sing., 2
hän mumiskoon
sing., 3
me mumiskaamme
pl., 1
te mumiskaa
pl., 2
he mumiskoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä mumise
sing., 2
hän älköön mumisko
sing., 3
me älkäämme mumisko
pl., 1
te älkää mumisko
pl., 2
he älkööt mumisko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon mumissut
sing., 3
he olkoot mumisseet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko mumissut
sing., 3
he älkööt olko mumisseet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
mumista
mumistakseni
Infinitiivi 2
mumistessa
inessive
mumisten
instructive
mumistaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
mumisemassa
inessive
mumisemasta
elative
mumisemaan
illative
mumisemalla
adessive
mumisematta
abessive
mumiseman
instructive
Infinitiivi 4
mumiseminen
nominative
Infinitiivi 5
mumisemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
mumiseva
active
mumistava
passive
Partisiipin perfekti
mumissut
active
mumistu
passive