Conjugation of the verb MUODOSTELLA - Finnish

muodostella
Infinitiivi 1
muodostelen
Preesens indikatiivi, sing., 1
muodostellut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä muodostelen
sing., 1
sinä muodostelet
sing., 2
hän muodostelee
sing., 3
me muodostelemme
pl., 1
te muodostelette
pl., 2
he muodostelevat
pl., 3
minä en muodostele
sing., 1
sinä et muodostele
sing., 2
hän ei muodostele
sing., 3
me emme muodostele
pl., 1
te ette muodostele
pl., 2
he eivät muodostele
pl., 3
minä muodostelin
sing., 1
sinä muodostelit
sing., 2
hän muodosteli
sing., 3
me muodostelimme
pl., 1
te muodostelitte
pl., 2
he muodostelivat
pl., 3
minä en muodostellut
sing., 1
sinä et muodostellut
sing., 2
hän ei muodostellut
sing., 3
me emme muodostelleet
pl., 1
te ette muodostelleet
pl., 2
he eivät muodostelleet
pl., 3
minä olen muodostellut
sing., 1
sinä olet muodostellut
sing., 2
hän on muodostellut
sing., 3
me olemme muodostelleet
pl., 1
te olette muodostelleet
pl., 2
he ovat muodostelleet
pl., 3
minä en ole muodostellut
sing., 1
sinä et ole muodostellut
sing., 2
hän ei ole muodostellut
sing., 3
me emme ole muodostelleet
pl., 1
te ette ole muodostelleet
pl., 2
he eivät ole muodostelleet
pl., 3
minä olin muodostellut
sing., 1
sinä olit muodostellut
sing., 2
hän oli muodostellut
sing., 3
me olimme muodostelleet
pl., 1
te olitte muodostelleet
pl., 2
he olivat muodostelleet
pl., 3
minä en ollut muodostellut
sing., 1
sinä et ollut muodostellut
sing., 2
hän ei ollut muodostellut
sing., 3
me emme olleet muodostelleet
pl., 1
te ette olleet muodostelleet
pl., 2
he eivät olleet muodostelleet
pl., 3

Konditionaali
minä muodostelisin
sing., 1
sinä muodostelisit
sing., 2
hän muodostelisi
sing., 3
me muodostelisimme
pl., 1
te muodostelisitte
pl., 2
he muodostelisivat
pl., 3
minä en muodostelisi
sing., 1
sinä et muodostelisi
sing., 2
hän ei muodostelisi
sing., 3
me emme muodostelisi
pl., 1
te ette muodostelisi
pl., 2
he eivät muodostelisi
pl., 3
minä olisin muodostellut
sing., 1
sinä olisit muodostellut
sing., 2
hän olisi muodostellut
sing., 3
me olisimme muodostelleet
pl., 1
te olisitte muodostelleet
pl., 2
he olisivat muodostelleet
pl., 3
minä en olisi muodostellut
sing., 1
sinä et olisi muodostellut
sing., 2
hän ei olisi muodostellut
sing., 3
me emme olisi muodostelleet
pl., 1
te ette olisi muodostelleet
pl., 2
he eivät olisi muodostelleet
pl., 3

Potentiaali
minä muodostellen
sing., 1
sinä muodostellet
sing., 2
hän muodostellee
sing., 3
me muodostellemme
pl., 1
te muodostellette
pl., 2
he muodostellevat
pl., 3
minä en muodostelle
sing., 1
sinä et muodostelle
sing., 2
hän ei muodostelle
sing., 3
me emme muodostelle
pl., 1
te ette muodostelle
pl., 2
he eivät muodostelle
pl., 3
minä lienen muodostellut
sing., 1
sinä lienet muodostellut
sing., 2
hän lienee muodostellut
sing., 3
me lienemme muodostelleet
pl., 1
te lienette muodostelleet
pl., 2
he lienevät muodostelleet
pl., 3
minä en liene muodostellut
sing., 1
sinä et liene muodostellut
sing., 2
hän ei liene muodostellut
sing., 3
me emme liene muodostelleet
pl., 1
te ette liene muodostelleet
pl., 2
he eivät liene muodostelleet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä muodostele
sing., 2
hän muodostelkoon
sing., 3
me muodostelkaamme
pl., 1
te muodostelkaa
pl., 2
he muodostelkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä muodostele
sing., 2
hän älköön muodostelko
sing., 3
me älkäämme muodostelko
pl., 1
te älkää muodostelko
pl., 2
he älkööt muodostelko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon muodostellut
sing., 3
he olkoot muodostelleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko muodostellut
sing., 3
he älkööt olko muodostelleet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
muodostella
muodostellakseni
Infinitiivi 2
muodostellessa
inessive
muodostellen
instructive
muodosteltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
muodostelemassa
inessive
muodostelemasta
elative
muodostelemaan
illative
muodostelemalla
adessive
muodostelematta
abessive
muodosteleman
instructive
Infinitiivi 4
muodosteleminen
nominative
Infinitiivi 5
muodostelemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
muodosteleva
active
muodosteltava
passive
Partisiipin perfekti
muodostellut
active
muodosteltu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z