Conjugation of the verb MUOTOUTUI - Finnish
muotoudun
Preesens indikatiivi, sing., 1
Indikatiivi
minä muotoudun
sing., 1
sinä muotoudut
sing., 2
me muotoudumme
pl., 1
te muotoudutte
pl., 2
minä en muotoudu
sing., 1
sinä et muotoudu
sing., 2
hän ei muotoudu
sing., 3
me emme muotoudu
pl., 1
te ette muotoudu
pl., 2
he eivät muotoudu
pl., 3
minä muotouduin
sing., 1
sinä muotouduit
sing., 2
me muotouduimme
pl., 1
te muotouduitte
pl., 2
he muotoutuivat
pl., 3
minä en muotoutunut
sing., 1
sinä et muotoutunut
sing., 2
hän ei muotoutunut
sing., 3
me emme muotoutuneet
pl., 1
te ette muotoutuneet
pl., 2
he eivät muotoutuneet
pl., 3
minä olen muotoutunut
sing., 1
sinä olet muotoutunut
sing., 2
me olemme muotoutuneet
pl., 1
te olette muotoutuneet
pl., 2
he ovat muotoutuneet
pl., 3
minä en ole muotoutunut
sing., 1
sinä et ole muotoutunut
sing., 2
hän ei ole muotoutunut
sing., 3
me emme ole muotoutuneet
pl., 1
te ette ole muotoutuneet
pl., 2
he eivät ole muotoutuneet
pl., 3
minä olin muotoutunut
sing., 1
sinä olit muotoutunut
sing., 2
hän oli muotoutunut
sing., 3
me olimme muotoutuneet
pl., 1
te olitte muotoutuneet
pl., 2
he olivat muotoutuneet
pl., 3
minä en ollut muotoutunut
sing., 1
sinä et ollut muotoutunut
sing., 2
hän ei ollut muotoutunut
sing., 3
me emme olleet muotoutuneet
pl., 1
te ette olleet muotoutuneet
pl., 2
he eivät olleet muotoutuneet
pl., 3
Konditionaali
minä muotoutuisin
sing., 1
sinä muotoutuisit
sing., 2
hän muotoutuisi
sing., 3
me muotoutuisimme
pl., 1
te muotoutuisitte
pl., 2
he muotoutuisivat
pl., 3
minä en muotoutuisi
sing., 1
sinä et muotoutuisi
sing., 2
hän ei muotoutuisi
sing., 3
me emme muotoutuisi
pl., 1
te ette muotoutuisi
pl., 2
he eivät muotoutuisi
pl., 3
minä olisin muotoutunut
sing., 1
sinä olisit muotoutunut
sing., 2
hän olisi muotoutunut
sing., 3
me olisimme muotoutuneet
pl., 1
te olisitte muotoutuneet
pl., 2
he olisivat muotoutuneet
pl., 3
minä en olisi muotoutunut
sing., 1
sinä et olisi muotoutunut
sing., 2
hän ei olisi muotoutunut
sing., 3
me emme olisi muotoutuneet
pl., 1
te ette olisi muotoutuneet
pl., 2
he eivät olisi muotoutuneet
pl., 3
Potentiaali
minä muotoutunen
sing., 1
sinä muotoutunet
sing., 2
hän muotoutunee
sing., 3
me muotoutunemme
pl., 1
te muotoutunette
pl., 2
he muotoutunevat
pl., 3
minä en muotoutune
sing., 1
sinä et muotoutune
sing., 2
hän ei muotoutune
sing., 3
me emme muotoutune
pl., 1
te ette muotoutune
pl., 2
he eivät muotoutune
pl., 3
minä lienen muotoutunut
sing., 1
sinä lienet muotoutunut
sing., 2
hän lienee muotoutunut
sing., 3
me lienemme muotoutuneet
pl., 1
te lienette muotoutuneet
pl., 2
he lienevät muotoutuneet
pl., 3
minä en liene muotoutunut
sing., 1
sinä et liene muotoutunut
sing., 2
hän ei liene muotoutunut
sing., 3
me emme liene muotoutuneet
pl., 1
te ette liene muotoutuneet
pl., 2
he eivät liene muotoutuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä muotoudu
sing., 2
hän muotoutukoon
sing., 3
me muotoutukaamme
pl., 1
te muotoutukaa
pl., 2
he muotoutukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä muotoudu
sing., 2
hän älköön muotoutuko
sing., 3
me älkäämme muotoutuko
pl., 1
te älkää muotoutuko
pl., 2
he älkööt muotoutuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon muotoutunut
sing., 3
he olkoot muotoutuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko muotoutunut
sing., 3
he älkööt olko muotoutuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
muotoutuakseni
Infinitiivi 2
muotoutuessa
inessive
muotoutuen
instructive
muotouduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
muotoutumasta
elative
muotoutumaan
illative
muotoutumalla
adessive
muotoutumatta
abessive
muotoutuman
instructive
Infinitiivi 4
muotoutuminen
nominative
Infinitiivi 5
muotoutumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
muotoutuva
active
muotouduttava
passive
Partisiipin perfekti
muotouduttu
passive