Conjugation of the verb MURSKAUTUI - Finnish

Conjugations are shown for the word "murskautua" found in the query. The original query was "murskautui".
murskautua
Infinitiivi 1
murskaudun
Preesens indikatiivi, sing., 1
murskautunut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä murskaudun
sing., 1
sinä murskaudut
sing., 2
hän murskautuu
sing., 3
me murskaudumme
pl., 1
te murskaudutte
pl., 2
he murskautuvat
pl., 3
minä en murskaudu
sing., 1
sinä et murskaudu
sing., 2
hän ei murskaudu
sing., 3
me emme murskaudu
pl., 1
te ette murskaudu
pl., 2
he eivät murskaudu
pl., 3
minä murskauduin
sing., 1
sinä murskauduit
sing., 2
me murskauduimme
pl., 1
te murskauduitte
pl., 2
he murskautuivat
pl., 3
minä en murskautunut
sing., 1
sinä et murskautunut
sing., 2
hän ei murskautunut
sing., 3
me emme murskautuneet
pl., 1
te ette murskautuneet
pl., 2
he eivät murskautuneet
pl., 3
minä olen murskautunut
sing., 1
sinä olet murskautunut
sing., 2
hän on murskautunut
sing., 3
me olemme murskautuneet
pl., 1
te olette murskautuneet
pl., 2
he ovat murskautuneet
pl., 3
minä en ole murskautunut
sing., 1
sinä et ole murskautunut
sing., 2
hän ei ole murskautunut
sing., 3
me emme ole murskautuneet
pl., 1
te ette ole murskautuneet
pl., 2
he eivät ole murskautuneet
pl., 3
minä olin murskautunut
sing., 1
sinä olit murskautunut
sing., 2
hän oli murskautunut
sing., 3
me olimme murskautuneet
pl., 1
te olitte murskautuneet
pl., 2
he olivat murskautuneet
pl., 3
minä en ollut murskautunut
sing., 1
sinä et ollut murskautunut
sing., 2
hän ei ollut murskautunut
sing., 3
me emme olleet murskautuneet
pl., 1
te ette olleet murskautuneet
pl., 2
he eivät olleet murskautuneet
pl., 3

Konditionaali
minä murskautuisin
sing., 1
sinä murskautuisit
sing., 2
hän murskautuisi
sing., 3
me murskautuisimme
pl., 1
te murskautuisitte
pl., 2
he murskautuisivat
pl., 3
minä en murskautuisi
sing., 1
sinä et murskautuisi
sing., 2
hän ei murskautuisi
sing., 3
me emme murskautuisi
pl., 1
te ette murskautuisi
pl., 2
he eivät murskautuisi
pl., 3
minä olisin murskautunut
sing., 1
sinä olisit murskautunut
sing., 2
hän olisi murskautunut
sing., 3
me olisimme murskautuneet
pl., 1
te olisitte murskautuneet
pl., 2
he olisivat murskautuneet
pl., 3
minä en olisi murskautunut
sing., 1
sinä et olisi murskautunut
sing., 2
hän ei olisi murskautunut
sing., 3
me emme olisi murskautuneet
pl., 1
te ette olisi murskautuneet
pl., 2
he eivät olisi murskautuneet
pl., 3

Potentiaali
minä murskautunen
sing., 1
sinä murskautunet
sing., 2
hän murskautunee
sing., 3
me murskautunemme
pl., 1
te murskautunette
pl., 2
he murskautunevat
pl., 3
minä en murskautune
sing., 1
sinä et murskautune
sing., 2
hän ei murskautune
sing., 3
me emme murskautune
pl., 1
te ette murskautune
pl., 2
he eivät murskautune
pl., 3
minä lienen murskautunut
sing., 1
sinä lienet murskautunut
sing., 2
hän lienee murskautunut
sing., 3
me lienemme murskautuneet
pl., 1
te lienette murskautuneet
pl., 2
he lienevät murskautuneet
pl., 3
minä en liene murskautunut
sing., 1
sinä et liene murskautunut
sing., 2
hän ei liene murskautunut
sing., 3
me emme liene murskautuneet
pl., 1
te ette liene murskautuneet
pl., 2
he eivät liene murskautuneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä murskaudu
sing., 2
hän murskautukoon
sing., 3
me murskautukaamme
pl., 1
te murskautukaa
pl., 2
he murskautukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä murskaudu
sing., 2
hän älköön murskautuko
sing., 3
me älkäämme murskautuko
pl., 1
te älkää murskautuko
pl., 2
he älkööt murskautuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon murskautunut
sing., 3
he olkoot murskautuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko murskautunut
sing., 3
he älkööt olko murskautuneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
murskautua
murskautuakseni
Infinitiivi 2
murskautuessa
inessive
murskautuen
instructive
murskauduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
murskautumassa
inessive
murskautumasta
elative
murskautumaan
illative
murskautumalla
adessive
murskautumatta
abessive
murskautuman
instructive
Infinitiivi 4
murskautuminen
nominative
Infinitiivi 5
murskautumaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
murskautuva
active
murskauduttava
passive
Partisiipin perfekti
murskautunut
active
murskauduttu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z