Conjugation of the verb MUSTETA - Finnish
musteta
Infinitiivi 1
mustenen
Preesens indikatiivi, sing., 1
mustennut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä mustenen
sing., 1
sinä mustenet
sing., 2
hän mustenee
sing., 3
me mustenemme
pl., 1
te mustenette
pl., 2
he mustenevat
pl., 3
minä en mustene
sing., 1
sinä et mustene
sing., 2
hän ei mustene
sing., 3
me emme mustene
pl., 1
te ette mustene
pl., 2
he eivät mustene
pl., 3
minä mustenin
sing., 1
sinä mustenit
sing., 2
hän musteni
sing., 3
me mustenimme
pl., 1
te mustenitte
pl., 2
he mustenivat
pl., 3
minä en mustennut
sing., 1
sinä et mustennut
sing., 2
hän ei mustennut
sing., 3
me emme mustenneet
pl., 1
te ette mustenneet
pl., 2
he eivät mustenneet
pl., 3
minä olen mustennut
sing., 1
sinä olet mustennut
sing., 2
hän on mustennut
sing., 3
me olemme mustenneet
pl., 1
te olette mustenneet
pl., 2
he ovat mustenneet
pl., 3
minä en ole mustennut
sing., 1
sinä et ole mustennut
sing., 2
hän ei ole mustennut
sing., 3
me emme ole mustenneet
pl., 1
te ette ole mustenneet
pl., 2
he eivät ole mustenneet
pl., 3
minä olin mustennut
sing., 1
sinä olit mustennut
sing., 2
hän oli mustennut
sing., 3
me olimme mustenneet
pl., 1
te olitte mustenneet
pl., 2
he olivat mustenneet
pl., 3
minä en ollut mustennut
sing., 1
sinä et ollut mustennut
sing., 2
hän ei ollut mustennut
sing., 3
me emme olleet mustenneet
pl., 1
te ette olleet mustenneet
pl., 2
he eivät olleet mustenneet
pl., 3
Konditionaali
minä mustenisin
sing., 1
sinä mustenisit
sing., 2
hän mustenisi
sing., 3
me mustenisimme
pl., 1
te mustenisitte
pl., 2
he mustenisivat
pl., 3
minä en mustenisi
sing., 1
sinä et mustenisi
sing., 2
hän ei mustenisi
sing., 3
me emme mustenisi
pl., 1
te ette mustenisi
pl., 2
he eivät mustenisi
pl., 3
minä olisin mustennut
sing., 1
sinä olisit mustennut
sing., 2
hän olisi mustennut
sing., 3
me olisimme mustenneet
pl., 1
te olisitte mustenneet
pl., 2
he olisivat mustenneet
pl., 3
minä en olisi mustennut
sing., 1
sinä et olisi mustennut
sing., 2
hän ei olisi mustennut
sing., 3
me emme olisi mustenneet
pl., 1
te ette olisi mustenneet
pl., 2
he eivät olisi mustenneet
pl., 3
Potentiaali
minä mustennen
sing., 1
sinä mustennet
sing., 2
hän mustennee
sing., 3
me mustennemme
pl., 1
te mustennette
pl., 2
he mustennevat
pl., 3
minä en mustenne
sing., 1
sinä et mustenne
sing., 2
hän ei mustenne
sing., 3
me emme mustenne
pl., 1
te ette mustenne
pl., 2
he eivät mustenne
pl., 3
minä lienen mustennut
sing., 1
sinä lienet mustennut
sing., 2
hän lienee mustennut
sing., 3
me lienemme mustenneet
pl., 1
te lienette mustenneet
pl., 2
he lienevät mustenneet
pl., 3
minä en liene mustennut
sing., 1
sinä et liene mustennut
sing., 2
hän ei liene mustennut
sing., 3
me emme liene mustenneet
pl., 1
te ette liene mustenneet
pl., 2
he eivät liene mustenneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä mustene
sing., 2
hän mustetkoon
sing., 3
me mustetkaamme
pl., 1
te mustetkaa
pl., 2
he mustetkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä mustene
sing., 2
hän älköön mustetko
sing., 3
me älkäämme mustetko
pl., 1
te älkää mustetko
pl., 2
he älkööt mustetko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon mustennut
sing., 3
he olkoot mustenneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko mustennut
sing., 3
he älkööt olko mustenneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
musteta
mustetakseni
Infinitiivi 2
mustetessa
inessive
musteten
instructive
mustettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
mustenemassa
inessive
mustenemasta
elative
mustenemaan
illative
mustenemalla
adessive
mustenematta
abessive
musteneman
instructive
Infinitiivi 4
musteneminen
nominative
Infinitiivi 5
mustenemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
musteneva
active
mustettava
passive
Partisiipin perfekti
mustennut
active
mustettu
passive