Conjugation of the verb MUTKISTUU - Finnish
mutkistua
Infinitiivi 1
mutkistun
Preesens indikatiivi, sing., 1
mutkistunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä mutkistun
sing., 1
sinä mutkistut
sing., 2
me mutkistumme
pl., 1
te mutkistutte
pl., 2
minä en mutkistu
sing., 1
sinä et mutkistu
sing., 2
hän ei mutkistu
sing., 3
me emme mutkistu
pl., 1
te ette mutkistu
pl., 2
he eivät mutkistu
pl., 3
minä mutkistuin
sing., 1
sinä mutkistuit
sing., 2
hän mutkistui
sing., 3
me mutkistuimme
pl., 1
te mutkistuitte
pl., 2
minä en mutkistunut
sing., 1
sinä et mutkistunut
sing., 2
hän ei mutkistunut
sing., 3
me emme mutkistuneet
pl., 1
te ette mutkistuneet
pl., 2
he eivät mutkistuneet
pl., 3
minä olen mutkistunut
sing., 1
sinä olet mutkistunut
sing., 2
hän on mutkistunut
sing., 3
me olemme mutkistuneet
pl., 1
te olette mutkistuneet
pl., 2
he ovat mutkistuneet
pl., 3
minä en ole mutkistunut
sing., 1
sinä et ole mutkistunut
sing., 2
hän ei ole mutkistunut
sing., 3
me emme ole mutkistuneet
pl., 1
te ette ole mutkistuneet
pl., 2
he eivät ole mutkistuneet
pl., 3
minä olin mutkistunut
sing., 1
sinä olit mutkistunut
sing., 2
hän oli mutkistunut
sing., 3
me olimme mutkistuneet
pl., 1
te olitte mutkistuneet
pl., 2
he olivat mutkistuneet
pl., 3
minä en ollut mutkistunut
sing., 1
sinä et ollut mutkistunut
sing., 2
hän ei ollut mutkistunut
sing., 3
me emme olleet mutkistuneet
pl., 1
te ette olleet mutkistuneet
pl., 2
he eivät olleet mutkistuneet
pl., 3
Konditionaali
minä mutkistuisin
sing., 1
sinä mutkistuisit
sing., 2
hän mutkistuisi
sing., 3
me mutkistuisimme
pl., 1
te mutkistuisitte
pl., 2
he mutkistuisivat
pl., 3
minä en mutkistuisi
sing., 1
sinä et mutkistuisi
sing., 2
hän ei mutkistuisi
sing., 3
me emme mutkistuisi
pl., 1
te ette mutkistuisi
pl., 2
he eivät mutkistuisi
pl., 3
minä olisin mutkistunut
sing., 1
sinä olisit mutkistunut
sing., 2
hän olisi mutkistunut
sing., 3
me olisimme mutkistuneet
pl., 1
te olisitte mutkistuneet
pl., 2
he olisivat mutkistuneet
pl., 3
minä en olisi mutkistunut
sing., 1
sinä et olisi mutkistunut
sing., 2
hän ei olisi mutkistunut
sing., 3
me emme olisi mutkistuneet
pl., 1
te ette olisi mutkistuneet
pl., 2
he eivät olisi mutkistuneet
pl., 3
Potentiaali
minä mutkistunen
sing., 1
sinä mutkistunet
sing., 2
hän mutkistunee
sing., 3
me mutkistunemme
pl., 1
te mutkistunette
pl., 2
he mutkistunevat
pl., 3
minä en mutkistune
sing., 1
sinä et mutkistune
sing., 2
hän ei mutkistune
sing., 3
me emme mutkistune
pl., 1
te ette mutkistune
pl., 2
he eivät mutkistune
pl., 3
minä lienen mutkistunut
sing., 1
sinä lienet mutkistunut
sing., 2
hän lienee mutkistunut
sing., 3
me lienemme mutkistuneet
pl., 1
te lienette mutkistuneet
pl., 2
he lienevät mutkistuneet
pl., 3
minä en liene mutkistunut
sing., 1
sinä et liene mutkistunut
sing., 2
hän ei liene mutkistunut
sing., 3
me emme liene mutkistuneet
pl., 1
te ette liene mutkistuneet
pl., 2
he eivät liene mutkistuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä mutkistu
sing., 2
hän mutkistukoon
sing., 3
me mutkistukaamme
pl., 1
te mutkistukaa
pl., 2
he mutkistukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä mutkistu
sing., 2
hän älköön mutkistuko
sing., 3
me älkäämme mutkistuko
pl., 1
te älkää mutkistuko
pl., 2
he älkööt mutkistuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon mutkistunut
sing., 3
he olkoot mutkistuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko mutkistunut
sing., 3
he älkööt olko mutkistuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
mutkistua
mutkistuakseni
Infinitiivi 2
mutkistuessa
inessive
mutkistuen
instructive
mutkistuttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
mutkistumassa
inessive
mutkistumasta
elative
mutkistumaan
illative
mutkistumalla
adessive
mutkistumatta
abessive
mutkistuman
instructive
Infinitiivi 4
mutkistuminen
nominative
Infinitiivi 5
mutkistumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
mutkistuva
active
mutkistuttava
passive
Partisiipin perfekti
mutkistunut
active
mutkistuttu
passive