Conjugation of the verb MUUNTAUTUU - Finnish
muuntaudun
Preesens indikatiivi, sing., 1
muuntautunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä muuntaudun
sing., 1
sinä muuntaudut
sing., 2
me muuntaudumme
pl., 1
te muuntaudutte
pl., 2
he muuntautuvat
pl., 3
minä en muuntaudu
sing., 1
sinä et muuntaudu
sing., 2
hän ei muuntaudu
sing., 3
me emme muuntaudu
pl., 1
te ette muuntaudu
pl., 2
he eivät muuntaudu
pl., 3
minä muuntauduin
sing., 1
sinä muuntauduit
sing., 2
hän muuntautui
sing., 3
me muuntauduimme
pl., 1
te muuntauduitte
pl., 2
he muuntautuivat
pl., 3
minä en muuntautunut
sing., 1
sinä et muuntautunut
sing., 2
hän ei muuntautunut
sing., 3
me emme muuntautuneet
pl., 1
te ette muuntautuneet
pl., 2
he eivät muuntautuneet
pl., 3
minä olen muuntautunut
sing., 1
sinä olet muuntautunut
sing., 2
hän on muuntautunut
sing., 3
me olemme muuntautuneet
pl., 1
te olette muuntautuneet
pl., 2
he ovat muuntautuneet
pl., 3
minä en ole muuntautunut
sing., 1
sinä et ole muuntautunut
sing., 2
hän ei ole muuntautunut
sing., 3
me emme ole muuntautuneet
pl., 1
te ette ole muuntautuneet
pl., 2
he eivät ole muuntautuneet
pl., 3
minä olin muuntautunut
sing., 1
sinä olit muuntautunut
sing., 2
hän oli muuntautunut
sing., 3
me olimme muuntautuneet
pl., 1
te olitte muuntautuneet
pl., 2
he olivat muuntautuneet
pl., 3
minä en ollut muuntautunut
sing., 1
sinä et ollut muuntautunut
sing., 2
hän ei ollut muuntautunut
sing., 3
me emme olleet muuntautuneet
pl., 1
te ette olleet muuntautuneet
pl., 2
he eivät olleet muuntautuneet
pl., 3
Konditionaali
minä muuntautuisin
sing., 1
sinä muuntautuisit
sing., 2
hän muuntautuisi
sing., 3
me muuntautuisimme
pl., 1
te muuntautuisitte
pl., 2
he muuntautuisivat
pl., 3
minä en muuntautuisi
sing., 1
sinä et muuntautuisi
sing., 2
hän ei muuntautuisi
sing., 3
me emme muuntautuisi
pl., 1
te ette muuntautuisi
pl., 2
he eivät muuntautuisi
pl., 3
minä olisin muuntautunut
sing., 1
sinä olisit muuntautunut
sing., 2
hän olisi muuntautunut
sing., 3
me olisimme muuntautuneet
pl., 1
te olisitte muuntautuneet
pl., 2
he olisivat muuntautuneet
pl., 3
minä en olisi muuntautunut
sing., 1
sinä et olisi muuntautunut
sing., 2
hän ei olisi muuntautunut
sing., 3
me emme olisi muuntautuneet
pl., 1
te ette olisi muuntautuneet
pl., 2
he eivät olisi muuntautuneet
pl., 3
Potentiaali
minä muuntautunen
sing., 1
sinä muuntautunet
sing., 2
hän muuntautunee
sing., 3
me muuntautunemme
pl., 1
te muuntautunette
pl., 2
he muuntautunevat
pl., 3
minä en muuntautune
sing., 1
sinä et muuntautune
sing., 2
hän ei muuntautune
sing., 3
me emme muuntautune
pl., 1
te ette muuntautune
pl., 2
he eivät muuntautune
pl., 3
minä lienen muuntautunut
sing., 1
sinä lienet muuntautunut
sing., 2
hän lienee muuntautunut
sing., 3
me lienemme muuntautuneet
pl., 1
te lienette muuntautuneet
pl., 2
he lienevät muuntautuneet
pl., 3
minä en liene muuntautunut
sing., 1
sinä et liene muuntautunut
sing., 2
hän ei liene muuntautunut
sing., 3
me emme liene muuntautuneet
pl., 1
te ette liene muuntautuneet
pl., 2
he eivät liene muuntautuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä muuntaudu
sing., 2
hän muuntautukoon
sing., 3
me muuntautukaamme
pl., 1
te muuntautukaa
pl., 2
he muuntautukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä muuntaudu
sing., 2
hän älköön muuntautuko
sing., 3
me älkäämme muuntautuko
pl., 1
te älkää muuntautuko
pl., 2
he älkööt muuntautuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon muuntautunut
sing., 3
he olkoot muuntautuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko muuntautunut
sing., 3
he älkööt olko muuntautuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
muuntautuakseni
Infinitiivi 2
muuntautuessa
inessive
muuntautuen
instructive
muuntauduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
muuntautumassa
inessive
muuntautumasta
elative
muuntautumaan
illative
muuntautumalla
adessive
muuntautumatta
abessive
muuntautuman
instructive
Infinitiivi 4
muuntautuminen
nominative
Infinitiivi 5
muuntautumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
muuntautuva
active
muuntauduttava
passive
Partisiipin perfekti
muuntautunut
active
muuntauduttu
passive