Conjugation of the verb NELINKERTAISTAA - Finnish
nelinkertaistan
Preesens indikatiivi, sing., 1
nelinkertaistanut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä nelinkertaistan
sing., 1
sinä nelinkertaistat
sing., 2
me nelinkertaistamme
pl., 1
te nelinkertaistatte
pl., 2
he nelinkertaistavat
pl., 3
minä en nelinkertaista
sing., 1
sinä et nelinkertaista
sing., 2
hän ei nelinkertaista
sing., 3
me emme nelinkertaista
pl., 1
te ette nelinkertaista
pl., 2
he eivät nelinkertaista
pl., 3
minä nelinkertaistin
sing., 1
sinä nelinkertaistit
sing., 2
hän nelinkertaisti
sing., 3
me nelinkertaistimme
pl., 1
te nelinkertaistitte
pl., 2
he nelinkertaistivat
pl., 3
minä en nelinkertaistanut
sing., 1
sinä et nelinkertaistanut
sing., 2
hän ei nelinkertaistanut
sing., 3
me emme nelinkertaistaneet
pl., 1
te ette nelinkertaistaneet
pl., 2
he eivät nelinkertaistaneet
pl., 3
minä olen nelinkertaistanut
sing., 1
sinä olet nelinkertaistanut
sing., 2
hän on nelinkertaistanut
sing., 3
me olemme nelinkertaistaneet
pl., 1
te olette nelinkertaistaneet
pl., 2
he ovat nelinkertaistaneet
pl., 3
minä en ole nelinkertaistanut
sing., 1
sinä et ole nelinkertaistanut
sing., 2
hän ei ole nelinkertaistanut
sing., 3
me emme ole nelinkertaistaneet
pl., 1
te ette ole nelinkertaistaneet
pl., 2
he eivät ole nelinkertaistaneet
pl., 3
minä olin nelinkertaistanut
sing., 1
sinä olit nelinkertaistanut
sing., 2
hän oli nelinkertaistanut
sing., 3
me olimme nelinkertaistaneet
pl., 1
te olitte nelinkertaistaneet
pl., 2
he olivat nelinkertaistaneet
pl., 3
minä en ollut nelinkertaistanut
sing., 1
sinä et ollut nelinkertaistanut
sing., 2
hän ei ollut nelinkertaistanut
sing., 3
me emme olleet nelinkertaistaneet
pl., 1
te ette olleet nelinkertaistaneet
pl., 2
he eivät olleet nelinkertaistaneet
pl., 3
Konditionaali
minä nelinkertaistaisin
sing., 1
sinä nelinkertaistaisit
sing., 2
hän nelinkertaistaisi
sing., 3
me nelinkertaistaisimme
pl., 1
te nelinkertaistaisitte
pl., 2
he nelinkertaistaisivat
pl., 3
minä en nelinkertaistaisi
sing., 1
sinä et nelinkertaistaisi
sing., 2
hän ei nelinkertaistaisi
sing., 3
me emme nelinkertaistaisi
pl., 1
te ette nelinkertaistaisi
pl., 2
he eivät nelinkertaistaisi
pl., 3
minä olisin nelinkertaistanut
sing., 1
sinä olisit nelinkertaistanut
sing., 2
hän olisi nelinkertaistanut
sing., 3
me olisimme nelinkertaistaneet
pl., 1
te olisitte nelinkertaistaneet
pl., 2
he olisivat nelinkertaistaneet
pl., 3
minä en olisi nelinkertaistanut
sing., 1
sinä et olisi nelinkertaistanut
sing., 2
hän ei olisi nelinkertaistanut
sing., 3
me emme olisi nelinkertaistaneet
pl., 1
te ette olisi nelinkertaistaneet
pl., 2
he eivät olisi nelinkertaistaneet
pl., 3
Potentiaali
minä nelinkertaistanen
sing., 1
sinä nelinkertaistanet
sing., 2
hän nelinkertaistanee
sing., 3
me nelinkertaistanemme
pl., 1
te nelinkertaistanette
pl., 2
he nelinkertaistanevat
pl., 3
minä en nelinkertaistane
sing., 1
sinä et nelinkertaistane
sing., 2
hän ei nelinkertaistane
sing., 3
me emme nelinkertaistane
pl., 1
te ette nelinkertaistane
pl., 2
he eivät nelinkertaistane
pl., 3
minä lienen nelinkertaistanut
sing., 1
sinä lienet nelinkertaistanut
sing., 2
hän lienee nelinkertaistanut
sing., 3
me lienemme nelinkertaistaneet
pl., 1
te lienette nelinkertaistaneet
pl., 2
he lienevät nelinkertaistaneet
pl., 3
minä en liene nelinkertaistanut
sing., 1
sinä et liene nelinkertaistanut
sing., 2
hän ei liene nelinkertaistanut
sing., 3
me emme liene nelinkertaistaneet
pl., 1
te ette liene nelinkertaistaneet
pl., 2
he eivät liene nelinkertaistaneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä nelinkertaista
sing., 2
hän nelinkertaistakoon
sing., 3
me nelinkertaistakaamme
pl., 1
te nelinkertaistakaa
pl., 2
he nelinkertaistakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä nelinkertaista
sing., 2
hän älköön nelinkertaistako
sing., 3
me älkäämme nelinkertaistako
pl., 1
te älkää nelinkertaistako
pl., 2
he älkööt nelinkertaistako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon nelinkertaistanut
sing., 3
he olkoot nelinkertaistaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko nelinkertaistanut
sing., 3
he älkööt olko nelinkertaistaneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
nelinkertaistaakseni
Infinitiivi 2
nelinkertaistaessa
inessive
nelinkertaistaen
instructive
nelinkertaistettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
nelinkertaistamassa
inessive
nelinkertaistamasta
elative
nelinkertaistamaan
illative
nelinkertaistamalla
adessive
nelinkertaistamatta
abessive
nelinkertaistaman
instructive
Infinitiivi 4
nelinkertaistaminen
nominative
Infinitiivi 5
nelinkertaistamaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
nelinkertaistava
active
nelinkertaistettava
passive
Partisiipin perfekti
nelinkertaistanut
active
nelinkertaistettu
passive