Conjugation of the verb NUUHKIA - Finnish
Indikatiivi
minä nuuhkin
sing., 1
sinä nuuhkit
sing., 2
hän nuuhkii
sing., 3
me nuuhkimme
pl., 1
te nuuhkitte
pl., 2
he nuuhkivat
pl., 3
minä en nuuhki
sing., 1
sinä et nuuhki
sing., 2
hän ei nuuhki
sing., 3
me emme nuuhki
pl., 1
te ette nuuhki
pl., 2
he eivät nuuhki
pl., 3
minä nuuhkin
sing., 1
sinä nuuhkit
sing., 2
hän nuuhki
sing., 3
me nuuhkimme
pl., 1
te nuuhkitte
pl., 2
he nuuhkivat
pl., 3
minä en nuuhkinut
sing., 1
sinä et nuuhkinut
sing., 2
hän ei nuuhkinut
sing., 3
me emme nuuhkineet
pl., 1
te ette nuuhkineet
pl., 2
he eivät nuuhkineet
pl., 3
minä olen nuuhkinut
sing., 1
sinä olet nuuhkinut
sing., 2
hän on nuuhkinut
sing., 3
me olemme nuuhkineet
pl., 1
te olette nuuhkineet
pl., 2
he ovat nuuhkineet
pl., 3
minä en ole nuuhkinut
sing., 1
sinä et ole nuuhkinut
sing., 2
hän ei ole nuuhkinut
sing., 3
me emme ole nuuhkineet
pl., 1
te ette ole nuuhkineet
pl., 2
he eivät ole nuuhkineet
pl., 3
minä olin nuuhkinut
sing., 1
sinä olit nuuhkinut
sing., 2
hän oli nuuhkinut
sing., 3
me olimme nuuhkineet
pl., 1
te olitte nuuhkineet
pl., 2
he olivat nuuhkineet
pl., 3
minä en ollut nuuhkinut
sing., 1
sinä et ollut nuuhkinut
sing., 2
hän ei ollut nuuhkinut
sing., 3
me emme olleet nuuhkineet
pl., 1
te ette olleet nuuhkineet
pl., 2
he eivät olleet nuuhkineet
pl., 3
Konditionaali
minä nuuhkisin
sing., 1
sinä nuuhkisit
sing., 2
hän nuuhkisi
sing., 3
me nuuhkisimme
pl., 1
te nuuhkisitte
pl., 2
he nuuhkisivat
pl., 3
minä en nuuhkisi
sing., 1
sinä et nuuhkisi
sing., 2
hän ei nuuhkisi
sing., 3
me emme nuuhkisi
pl., 1
te ette nuuhkisi
pl., 2
he eivät nuuhkisi
pl., 3
minä olisin nuuhkinut
sing., 1
sinä olisit nuuhkinut
sing., 2
hän olisi nuuhkinut
sing., 3
me olisimme nuuhkineet
pl., 1
te olisitte nuuhkineet
pl., 2
he olisivat nuuhkineet
pl., 3
minä en olisi nuuhkinut
sing., 1
sinä et olisi nuuhkinut
sing., 2
hän ei olisi nuuhkinut
sing., 3
me emme olisi nuuhkineet
pl., 1
te ette olisi nuuhkineet
pl., 2
he eivät olisi nuuhkineet
pl., 3
Potentiaali
minä nuuhkinen
sing., 1
sinä nuuhkinet
sing., 2
hän nuuhkinee
sing., 3
me nuuhkinemme
pl., 1
te nuuhkinette
pl., 2
he nuuhkinevat
pl., 3
minä en nuuhkine
sing., 1
sinä et nuuhkine
sing., 2
hän ei nuuhkine
sing., 3
me emme nuuhkine
pl., 1
te ette nuuhkine
pl., 2
he eivät nuuhkine
pl., 3
minä lienen nuuhkinut
sing., 1
sinä lienet nuuhkinut
sing., 2
hän lienee nuuhkinut
sing., 3
me lienemme nuuhkineet
pl., 1
te lienette nuuhkineet
pl., 2
he lienevät nuuhkineet
pl., 3
minä en liene nuuhkinut
sing., 1
sinä et liene nuuhkinut
sing., 2
hän ei liene nuuhkinut
sing., 3
me emme liene nuuhkineet
pl., 1
te ette liene nuuhkineet
pl., 2
he eivät liene nuuhkineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä nuuhki
sing., 2
hän nuuhkikoon
sing., 3
me nuuhkikaamme
pl., 1
te nuuhkikaa
pl., 2
he nuuhkikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä nuuhki
sing., 2
hän älköön nuuhkiko
sing., 3
me älkäämme nuuhkiko
pl., 1
te älkää nuuhkiko
pl., 2
he älkööt nuuhkiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon nuuhkinut
sing., 3
he olkoot nuuhkineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko nuuhkinut
sing., 3
he älkööt olko nuuhkineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
nuuhkiakseni
Infinitiivi 2
nuuhkiessa
inessive
nuuhkien
instructive
nuuhkittaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
nuuhkimassa
inessive
nuuhkimasta
elative
nuuhkimaan
illative
nuuhkimalla
adessive
nuuhkimatta
abessive
nuuhkiman
instructive
Infinitiivi 4
nuuhkiminen
nominative
Infinitiivi 5
nuuhkimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
nuuhkiva
active
nuuhkittava
passive
Partisiipin perfekti
nuuhkinut
active
nuuhkittu
passive