Conjugation of the verb OJENTAUTUA - Finnish
ojentautua
Infinitiivi 1
ojentaudun
Preesens indikatiivi, sing., 1
ojentautunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä ojentaudun
sing., 1
sinä ojentaudut
sing., 2
hän ojentautuu
sing., 3
me ojentaudumme
pl., 1
te ojentaudutte
pl., 2
he ojentautuvat
pl., 3
minä en ojentaudu
sing., 1
sinä et ojentaudu
sing., 2
hän ei ojentaudu
sing., 3
me emme ojentaudu
pl., 1
te ette ojentaudu
pl., 2
he eivät ojentaudu
pl., 3
minä ojentauduin
sing., 1
sinä ojentauduit
sing., 2
hän ojentautui
sing., 3
me ojentauduimme
pl., 1
te ojentauduitte
pl., 2
he ojentautuivat
pl., 3
minä en ojentautunut
sing., 1
sinä et ojentautunut
sing., 2
hän ei ojentautunut
sing., 3
me emme ojentautuneet
pl., 1
te ette ojentautuneet
pl., 2
he eivät ojentautuneet
pl., 3
minä olen ojentautunut
sing., 1
sinä olet ojentautunut
sing., 2
hän on ojentautunut
sing., 3
me olemme ojentautuneet
pl., 1
te olette ojentautuneet
pl., 2
he ovat ojentautuneet
pl., 3
minä en ole ojentautunut
sing., 1
sinä et ole ojentautunut
sing., 2
hän ei ole ojentautunut
sing., 3
me emme ole ojentautuneet
pl., 1
te ette ole ojentautuneet
pl., 2
he eivät ole ojentautuneet
pl., 3
minä olin ojentautunut
sing., 1
sinä olit ojentautunut
sing., 2
hän oli ojentautunut
sing., 3
me olimme ojentautuneet
pl., 1
te olitte ojentautuneet
pl., 2
he olivat ojentautuneet
pl., 3
minä en ollut ojentautunut
sing., 1
sinä et ollut ojentautunut
sing., 2
hän ei ollut ojentautunut
sing., 3
me emme olleet ojentautuneet
pl., 1
te ette olleet ojentautuneet
pl., 2
he eivät olleet ojentautuneet
pl., 3
Konditionaali
minä ojentautuisin
sing., 1
sinä ojentautuisit
sing., 2
hän ojentautuisi
sing., 3
me ojentautuisimme
pl., 1
te ojentautuisitte
pl., 2
he ojentautuisivat
pl., 3
minä en ojentautuisi
sing., 1
sinä et ojentautuisi
sing., 2
hän ei ojentautuisi
sing., 3
me emme ojentautuisi
pl., 1
te ette ojentautuisi
pl., 2
he eivät ojentautuisi
pl., 3
minä olisin ojentautunut
sing., 1
sinä olisit ojentautunut
sing., 2
hän olisi ojentautunut
sing., 3
me olisimme ojentautuneet
pl., 1
te olisitte ojentautuneet
pl., 2
he olisivat ojentautuneet
pl., 3
minä en olisi ojentautunut
sing., 1
sinä et olisi ojentautunut
sing., 2
hän ei olisi ojentautunut
sing., 3
me emme olisi ojentautuneet
pl., 1
te ette olisi ojentautuneet
pl., 2
he eivät olisi ojentautuneet
pl., 3
Potentiaali
minä ojentautunen
sing., 1
sinä ojentautunet
sing., 2
hän ojentautunee
sing., 3
me ojentautunemme
pl., 1
te ojentautunette
pl., 2
he ojentautunevat
pl., 3
minä en ojentautune
sing., 1
sinä et ojentautune
sing., 2
hän ei ojentautune
sing., 3
me emme ojentautune
pl., 1
te ette ojentautune
pl., 2
he eivät ojentautune
pl., 3
minä lienen ojentautunut
sing., 1
sinä lienet ojentautunut
sing., 2
hän lienee ojentautunut
sing., 3
me lienemme ojentautuneet
pl., 1
te lienette ojentautuneet
pl., 2
he lienevät ojentautuneet
pl., 3
minä en liene ojentautunut
sing., 1
sinä et liene ojentautunut
sing., 2
hän ei liene ojentautunut
sing., 3
me emme liene ojentautuneet
pl., 1
te ette liene ojentautuneet
pl., 2
he eivät liene ojentautuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä ojentaudu
sing., 2
hän ojentautukoon
sing., 3
me ojentautukaamme
pl., 1
te ojentautukaa
pl., 2
he ojentautukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä ojentaudu
sing., 2
hän älköön ojentautuko
sing., 3
me älkäämme ojentautuko
pl., 1
te älkää ojentautuko
pl., 2
he älkööt ojentautuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon ojentautunut
sing., 3
he olkoot ojentautuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko ojentautunut
sing., 3
he älkööt olko ojentautuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
ojentautua
ojentautuakseni
Infinitiivi 2
ojentautuessa
inessive
ojentautuen
instructive
ojentauduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
ojentautumassa
inessive
ojentautumasta
elative
ojentautumaan
illative
ojentautumalla
adessive
ojentautumatta
abessive
ojentautuman
instructive
Infinitiivi 4
ojentautuminen
nominative
Infinitiivi 5
ojentautumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
ojentautuva
active
ojentauduttava
passive
Partisiipin perfekti
ojentautunut
active
ojentauduttu
passive