Conjugation of the verb PAAHTUI - Finnish
paahtua
Infinitiivi 1
paahdun
Preesens indikatiivi, sing., 1
paahtunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä paahdun
sing., 1
sinä paahdut
sing., 2
hän paahtuu
sing., 3
me paahdumme
pl., 1
te paahdutte
pl., 2
he paahtuvat
pl., 3
minä en paahdu
sing., 1
sinä et paahdu
sing., 2
hän ei paahdu
sing., 3
me emme paahdu
pl., 1
te ette paahdu
pl., 2
he eivät paahdu
pl., 3
minä paahduin
sing., 1
sinä paahduit
sing., 2
hän paahtui
sing., 3
me paahduimme
pl., 1
te paahduitte
pl., 2
he paahtuivat
pl., 3
minä en paahtunut
sing., 1
sinä et paahtunut
sing., 2
hän ei paahtunut
sing., 3
me emme paahtuneet
pl., 1
te ette paahtuneet
pl., 2
he eivät paahtuneet
pl., 3
minä olen paahtunut
sing., 1
sinä olet paahtunut
sing., 2
hän on paahtunut
sing., 3
me olemme paahtuneet
pl., 1
te olette paahtuneet
pl., 2
he ovat paahtuneet
pl., 3
minä en ole paahtunut
sing., 1
sinä et ole paahtunut
sing., 2
hän ei ole paahtunut
sing., 3
me emme ole paahtuneet
pl., 1
te ette ole paahtuneet
pl., 2
he eivät ole paahtuneet
pl., 3
minä olin paahtunut
sing., 1
sinä olit paahtunut
sing., 2
hän oli paahtunut
sing., 3
me olimme paahtuneet
pl., 1
te olitte paahtuneet
pl., 2
he olivat paahtuneet
pl., 3
minä en ollut paahtunut
sing., 1
sinä et ollut paahtunut
sing., 2
hän ei ollut paahtunut
sing., 3
me emme olleet paahtuneet
pl., 1
te ette olleet paahtuneet
pl., 2
he eivät olleet paahtuneet
pl., 3
Konditionaali
minä paahtuisin
sing., 1
sinä paahtuisit
sing., 2
hän paahtuisi
sing., 3
me paahtuisimme
pl., 1
te paahtuisitte
pl., 2
he paahtuisivat
pl., 3
minä en paahtuisi
sing., 1
sinä et paahtuisi
sing., 2
hän ei paahtuisi
sing., 3
me emme paahtuisi
pl., 1
te ette paahtuisi
pl., 2
he eivät paahtuisi
pl., 3
minä olisin paahtunut
sing., 1
sinä olisit paahtunut
sing., 2
hän olisi paahtunut
sing., 3
me olisimme paahtuneet
pl., 1
te olisitte paahtuneet
pl., 2
he olisivat paahtuneet
pl., 3
minä en olisi paahtunut
sing., 1
sinä et olisi paahtunut
sing., 2
hän ei olisi paahtunut
sing., 3
me emme olisi paahtuneet
pl., 1
te ette olisi paahtuneet
pl., 2
he eivät olisi paahtuneet
pl., 3
Potentiaali
minä paahtunen
sing., 1
sinä paahtunet
sing., 2
hän paahtunee
sing., 3
me paahtunemme
pl., 1
te paahtunette
pl., 2
he paahtunevat
pl., 3
minä en paahtune
sing., 1
sinä et paahtune
sing., 2
hän ei paahtune
sing., 3
me emme paahtune
pl., 1
te ette paahtune
pl., 2
he eivät paahtune
pl., 3
minä lienen paahtunut
sing., 1
sinä lienet paahtunut
sing., 2
hän lienee paahtunut
sing., 3
me lienemme paahtuneet
pl., 1
te lienette paahtuneet
pl., 2
he lienevät paahtuneet
pl., 3
minä en liene paahtunut
sing., 1
sinä et liene paahtunut
sing., 2
hän ei liene paahtunut
sing., 3
me emme liene paahtuneet
pl., 1
te ette liene paahtuneet
pl., 2
he eivät liene paahtuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä paahdu
sing., 2
hän paahtukoon
sing., 3
me paahtukaamme
pl., 1
te paahtukaa
pl., 2
he paahtukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä paahdu
sing., 2
hän älköön paahtuko
sing., 3
me älkäämme paahtuko
pl., 1
te älkää paahtuko
pl., 2
he älkööt paahtuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon paahtunut
sing., 3
he olkoot paahtuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko paahtunut
sing., 3
he älkööt olko paahtuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
paahtua
paahtuakseni
Infinitiivi 2
paahtuessa
inessive
paahtuen
instructive
paahduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
paahtumassa
inessive
paahtumasta
elative
paahtumaan
illative
paahtumalla
adessive
paahtumatta
abessive
paahtuman
instructive
Infinitiivi 4
paahtuminen
nominative
Infinitiivi 5
paahtumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
paahtuva
active
paahduttava
passive
Partisiipin perfekti
paahtunut
active
paahduttu
passive