Conjugation of the verb PAINISKELEVAT - Finnish
painiskella
Infinitiivi 1
painiskelen
Preesens indikatiivi, sing., 1
painiskellut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä painiskelen
sing., 1
sinä painiskelet
sing., 2
hän painiskelee
sing., 3
me painiskelemme
pl., 1
te painiskelette
pl., 2
he painiskelevat
pl., 3
minä en painiskele
sing., 1
sinä et painiskele
sing., 2
hän ei painiskele
sing., 3
me emme painiskele
pl., 1
te ette painiskele
pl., 2
he eivät painiskele
pl., 3
minä painiskelin
sing., 1
sinä painiskelit
sing., 2
hän painiskeli
sing., 3
me painiskelimme
pl., 1
te painiskelitte
pl., 2
he painiskelivat
pl., 3
minä en painiskellut
sing., 1
sinä et painiskellut
sing., 2
hän ei painiskellut
sing., 3
me emme painiskelleet
pl., 1
te ette painiskelleet
pl., 2
he eivät painiskelleet
pl., 3
minä olen painiskellut
sing., 1
sinä olet painiskellut
sing., 2
hän on painiskellut
sing., 3
me olemme painiskelleet
pl., 1
te olette painiskelleet
pl., 2
he ovat painiskelleet
pl., 3
minä en ole painiskellut
sing., 1
sinä et ole painiskellut
sing., 2
hän ei ole painiskellut
sing., 3
me emme ole painiskelleet
pl., 1
te ette ole painiskelleet
pl., 2
he eivät ole painiskelleet
pl., 3
minä olin painiskellut
sing., 1
sinä olit painiskellut
sing., 2
hän oli painiskellut
sing., 3
me olimme painiskelleet
pl., 1
te olitte painiskelleet
pl., 2
he olivat painiskelleet
pl., 3
minä en ollut painiskellut
sing., 1
sinä et ollut painiskellut
sing., 2
hän ei ollut painiskellut
sing., 3
me emme olleet painiskelleet
pl., 1
te ette olleet painiskelleet
pl., 2
he eivät olleet painiskelleet
pl., 3
Konditionaali
minä painiskelisin
sing., 1
sinä painiskelisit
sing., 2
hän painiskelisi
sing., 3
me painiskelisimme
pl., 1
te painiskelisitte
pl., 2
he painiskelisivat
pl., 3
minä en painiskelisi
sing., 1
sinä et painiskelisi
sing., 2
hän ei painiskelisi
sing., 3
me emme painiskelisi
pl., 1
te ette painiskelisi
pl., 2
he eivät painiskelisi
pl., 3
minä olisin painiskellut
sing., 1
sinä olisit painiskellut
sing., 2
hän olisi painiskellut
sing., 3
me olisimme painiskelleet
pl., 1
te olisitte painiskelleet
pl., 2
he olisivat painiskelleet
pl., 3
minä en olisi painiskellut
sing., 1
sinä et olisi painiskellut
sing., 2
hän ei olisi painiskellut
sing., 3
me emme olisi painiskelleet
pl., 1
te ette olisi painiskelleet
pl., 2
he eivät olisi painiskelleet
pl., 3
Potentiaali
minä painiskellen
sing., 1
sinä painiskellet
sing., 2
hän painiskellee
sing., 3
me painiskellemme
pl., 1
te painiskellette
pl., 2
he painiskellevat
pl., 3
minä en painiskelle
sing., 1
sinä et painiskelle
sing., 2
hän ei painiskelle
sing., 3
me emme painiskelle
pl., 1
te ette painiskelle
pl., 2
he eivät painiskelle
pl., 3
minä lienen painiskellut
sing., 1
sinä lienet painiskellut
sing., 2
hän lienee painiskellut
sing., 3
me lienemme painiskelleet
pl., 1
te lienette painiskelleet
pl., 2
he lienevät painiskelleet
pl., 3
minä en liene painiskellut
sing., 1
sinä et liene painiskellut
sing., 2
hän ei liene painiskellut
sing., 3
me emme liene painiskelleet
pl., 1
te ette liene painiskelleet
pl., 2
he eivät liene painiskelleet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä painiskele
sing., 2
hän painiskelkoon
sing., 3
me painiskelkaamme
pl., 1
te painiskelkaa
pl., 2
he painiskelkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä painiskele
sing., 2
hän älköön painiskelko
sing., 3
me älkäämme painiskelko
pl., 1
te älkää painiskelko
pl., 2
he älkööt painiskelko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon painiskellut
sing., 3
he olkoot painiskelleet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko painiskellut
sing., 3
he älkööt olko painiskelleet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
painiskella
painiskellakseni
Infinitiivi 2
painiskellessa
inessive
painiskellen
instructive
painiskeltaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
painiskelemassa
inessive
painiskelemasta
elative
painiskelemaan
illative
painiskelemalla
adessive
painiskelematta
abessive
painiskeleman
instructive
Infinitiivi 4
painiskeleminen
nominative
Infinitiivi 5
painiskelemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
painiskeleva
active
painiskeltava
passive
Partisiipin perfekti
painiskellut
active
painiskeltu
passive