Conjugation of the verb PAKISTA - Finnish
pakista
Infinitiivi 1
pakisen
Preesens indikatiivi, sing., 1
pakissut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä pakisen
sing., 1
sinä pakiset
sing., 2
hän pakisee
sing., 3
me pakisemme
pl., 1
te pakisette
pl., 2
he pakisevat
pl., 3
minä en pakise
sing., 1
sinä et pakise
sing., 2
hän ei pakise
sing., 3
me emme pakise
pl., 1
te ette pakise
pl., 2
he eivät pakise
pl., 3
minä pakisin
sing., 1
sinä pakisit
sing., 2
hän pakisi
sing., 3
me pakisimme
pl., 1
te pakisitte
pl., 2
he pakisivat
pl., 3
minä en pakissut
sing., 1
sinä et pakissut
sing., 2
hän ei pakissut
sing., 3
me emme pakisseet
pl., 1
te ette pakisseet
pl., 2
he eivät pakisseet
pl., 3
minä olen pakissut
sing., 1
sinä olet pakissut
sing., 2
hän on pakissut
sing., 3
me olemme pakisseet
pl., 1
te olette pakisseet
pl., 2
he ovat pakisseet
pl., 3
minä en ole pakissut
sing., 1
sinä et ole pakissut
sing., 2
hän ei ole pakissut
sing., 3
me emme ole pakisseet
pl., 1
te ette ole pakisseet
pl., 2
he eivät ole pakisseet
pl., 3
minä olin pakissut
sing., 1
sinä olit pakissut
sing., 2
hän oli pakissut
sing., 3
me olimme pakisseet
pl., 1
te olitte pakisseet
pl., 2
he olivat pakisseet
pl., 3
minä en ollut pakissut
sing., 1
sinä et ollut pakissut
sing., 2
hän ei ollut pakissut
sing., 3
me emme olleet pakisseet
pl., 1
te ette olleet pakisseet
pl., 2
he eivät olleet pakisseet
pl., 3
Konditionaali
minä pakisisin
sing., 1
sinä pakisisit
sing., 2
hän pakisisi
sing., 3
me pakisisimme
pl., 1
te pakisisitte
pl., 2
he pakisisivat
pl., 3
minä en pakisisi
sing., 1
sinä et pakisisi
sing., 2
hän ei pakisisi
sing., 3
me emme pakisisi
pl., 1
te ette pakisisi
pl., 2
he eivät pakisisi
pl., 3
minä olisin pakissut
sing., 1
sinä olisit pakissut
sing., 2
hän olisi pakissut
sing., 3
me olisimme pakisseet
pl., 1
te olisitte pakisseet
pl., 2
he olisivat pakisseet
pl., 3
minä en olisi pakissut
sing., 1
sinä et olisi pakissut
sing., 2
hän ei olisi pakissut
sing., 3
me emme olisi pakisseet
pl., 1
te ette olisi pakisseet
pl., 2
he eivät olisi pakisseet
pl., 3
Potentiaali
minä pakissen
sing., 1
sinä pakisset
sing., 2
hän pakissee
sing., 3
me pakissemme
pl., 1
te pakissette
pl., 2
he pakissevat
pl., 3
minä en pakisse
sing., 1
sinä et pakisse
sing., 2
hän ei pakisse
sing., 3
me emme pakisse
pl., 1
te ette pakisse
pl., 2
he eivät pakisse
pl., 3
minä lienen pakissut
sing., 1
sinä lienet pakissut
sing., 2
hän lienee pakissut
sing., 3
me lienemme pakisseet
pl., 1
te lienette pakisseet
pl., 2
he lienevät pakisseet
pl., 3
minä en liene pakissut
sing., 1
sinä et liene pakissut
sing., 2
hän ei liene pakissut
sing., 3
me emme liene pakisseet
pl., 1
te ette liene pakisseet
pl., 2
he eivät liene pakisseet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä pakise
sing., 2
hän pakiskoon
sing., 3
me pakiskaamme
pl., 1
te pakiskaa
pl., 2
he pakiskoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä pakise
sing., 2
hän älköön pakisko
sing., 3
me älkäämme pakisko
pl., 1
te älkää pakisko
pl., 2
he älkööt pakisko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon pakissut
sing., 3
he olkoot pakisseet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko pakissut
sing., 3
he älkööt olko pakisseet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
pakista
pakistakseni
Infinitiivi 2
pakistessa
inessive
pakisten
instructive
pakistaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
pakisemassa
inessive
pakisemasta
elative
pakisemaan
illative
pakisemalla
adessive
pakisematta
abessive
pakiseman
instructive
Infinitiivi 4
pakiseminen
nominative
Infinitiivi 5
pakisemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
pakiseva
active
pakistava
passive
Partisiipin perfekti
pakissut
active
pakistu
passive