Conjugation of the verb PAKKOLUNASTAA - Finnish

pakkolunastaa
Infinitiivi 1
pakkolunastan
Preesens indikatiivi, sing., 1
pakkolunastanut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä pakkolunastan
sing., 1
sinä pakkolunastat
sing., 2
hän pakkolunastaa
sing., 3
me pakkolunastamme
pl., 1
te pakkolunastatte
pl., 2
he pakkolunastavat
pl., 3
minä en pakkolunasta
sing., 1
sinä et pakkolunasta
sing., 2
hän ei pakkolunasta
sing., 3
me emme pakkolunasta
pl., 1
te ette pakkolunasta
pl., 2
he eivät pakkolunasta
pl., 3
minä pakkolunastin
sing., 1
sinä pakkolunastit
sing., 2
hän pakkolunasti
sing., 3
me pakkolunastimme
pl., 1
te pakkolunastitte
pl., 2
he pakkolunastivat
pl., 3
minä en pakkolunastanut
sing., 1
sinä et pakkolunastanut
sing., 2
hän ei pakkolunastanut
sing., 3
me emme pakkolunastaneet
pl., 1
te ette pakkolunastaneet
pl., 2
he eivät pakkolunastaneet
pl., 3
minä olen pakkolunastanut
sing., 1
sinä olet pakkolunastanut
sing., 2
hän on pakkolunastanut
sing., 3
me olemme pakkolunastaneet
pl., 1
te olette pakkolunastaneet
pl., 2
he ovat pakkolunastaneet
pl., 3
minä en ole pakkolunastanut
sing., 1
sinä et ole pakkolunastanut
sing., 2
hän ei ole pakkolunastanut
sing., 3
me emme ole pakkolunastaneet
pl., 1
te ette ole pakkolunastaneet
pl., 2
he eivät ole pakkolunastaneet
pl., 3
minä olin pakkolunastanut
sing., 1
sinä olit pakkolunastanut
sing., 2
hän oli pakkolunastanut
sing., 3
me olimme pakkolunastaneet
pl., 1
te olitte pakkolunastaneet
pl., 2
he olivat pakkolunastaneet
pl., 3
minä en ollut pakkolunastanut
sing., 1
sinä et ollut pakkolunastanut
sing., 2
hän ei ollut pakkolunastanut
sing., 3
me emme olleet pakkolunastaneet
pl., 1
te ette olleet pakkolunastaneet
pl., 2
he eivät olleet pakkolunastaneet
pl., 3

Konditionaali
minä pakkolunastaisin
sing., 1
sinä pakkolunastaisit
sing., 2
hän pakkolunastaisi
sing., 3
me pakkolunastaisimme
pl., 1
te pakkolunastaisitte
pl., 2
he pakkolunastaisivat
pl., 3
minä en pakkolunastaisi
sing., 1
sinä et pakkolunastaisi
sing., 2
hän ei pakkolunastaisi
sing., 3
me emme pakkolunastaisi
pl., 1
te ette pakkolunastaisi
pl., 2
he eivät pakkolunastaisi
pl., 3
minä olisin pakkolunastanut
sing., 1
sinä olisit pakkolunastanut
sing., 2
hän olisi pakkolunastanut
sing., 3
me olisimme pakkolunastaneet
pl., 1
te olisitte pakkolunastaneet
pl., 2
he olisivat pakkolunastaneet
pl., 3
minä en olisi pakkolunastanut
sing., 1
sinä et olisi pakkolunastanut
sing., 2
hän ei olisi pakkolunastanut
sing., 3
me emme olisi pakkolunastaneet
pl., 1
te ette olisi pakkolunastaneet
pl., 2
he eivät olisi pakkolunastaneet
pl., 3

Potentiaali
minä pakkolunastanen
sing., 1
sinä pakkolunastanet
sing., 2
hän pakkolunastanee
sing., 3
me pakkolunastanemme
pl., 1
te pakkolunastanette
pl., 2
he pakkolunastanevat
pl., 3
minä en pakkolunastane
sing., 1
sinä et pakkolunastane
sing., 2
hän ei pakkolunastane
sing., 3
me emme pakkolunastane
pl., 1
te ette pakkolunastane
pl., 2
he eivät pakkolunastane
pl., 3
minä lienen pakkolunastanut
sing., 1
sinä lienet pakkolunastanut
sing., 2
hän lienee pakkolunastanut
sing., 3
me lienemme pakkolunastaneet
pl., 1
te lienette pakkolunastaneet
pl., 2
he lienevät pakkolunastaneet
pl., 3
minä en liene pakkolunastanut
sing., 1
sinä et liene pakkolunastanut
sing., 2
hän ei liene pakkolunastanut
sing., 3
me emme liene pakkolunastaneet
pl., 1
te ette liene pakkolunastaneet
pl., 2
he eivät liene pakkolunastaneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä pakkolunasta
sing., 2
hän pakkolunastakoon
sing., 3
me pakkolunastakaamme
pl., 1
te pakkolunastakaa
pl., 2
he pakkolunastakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä pakkolunasta
sing., 2
hän älköön pakkolunastako
sing., 3
me älkäämme pakkolunastako
pl., 1
te älkää pakkolunastako
pl., 2
he älkööt pakkolunastako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon pakkolunastanut
sing., 3
he olkoot pakkolunastaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko pakkolunastanut
sing., 3
he älkööt olko pakkolunastaneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
pakkolunastaa
pakkolunastaakseni
Infinitiivi 2
pakkolunastaessa
inessive
pakkolunastaen
instructive
pakkolunastettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
pakkolunastamassa
inessive
pakkolunastamasta
elative
pakkolunastamaan
illative
pakkolunastamalla
adessive
pakkolunastamatta
abessive
pakkolunastaman
instructive
Infinitiivi 4
pakkolunastaminen
nominative
Infinitiivi 5
pakkolunastamaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
pakkolunastava
active
pakkolunastettava
passive
Partisiipin perfekti
pakkolunastanut
active
pakkolunastettu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z