Conjugation of the verb PAKOLLISTAA - Finnish
pakollistaa
Infinitiivi 1
pakollistan
Preesens indikatiivi, sing., 1
pakollistanut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä pakollistan
sing., 1
sinä pakollistat
sing., 2
hän pakollistaa
sing., 3
me pakollistamme
pl., 1
te pakollistatte
pl., 2
he pakollistavat
pl., 3
minä en pakollista
sing., 1
sinä et pakollista
sing., 2
hän ei pakollista
sing., 3
me emme pakollista
pl., 1
te ette pakollista
pl., 2
he eivät pakollista
pl., 3
minä pakollistin
sing., 1
sinä pakollistit
sing., 2
hän pakollisti
sing., 3
me pakollistimme
pl., 1
te pakollistitte
pl., 2
he pakollistivat
pl., 3
minä en pakollistanut
sing., 1
sinä et pakollistanut
sing., 2
hän ei pakollistanut
sing., 3
me emme pakollistaneet
pl., 1
te ette pakollistaneet
pl., 2
he eivät pakollistaneet
pl., 3
minä olen pakollistanut
sing., 1
sinä olet pakollistanut
sing., 2
hän on pakollistanut
sing., 3
me olemme pakollistaneet
pl., 1
te olette pakollistaneet
pl., 2
he ovat pakollistaneet
pl., 3
minä en ole pakollistanut
sing., 1
sinä et ole pakollistanut
sing., 2
hän ei ole pakollistanut
sing., 3
me emme ole pakollistaneet
pl., 1
te ette ole pakollistaneet
pl., 2
he eivät ole pakollistaneet
pl., 3
minä olin pakollistanut
sing., 1
sinä olit pakollistanut
sing., 2
hän oli pakollistanut
sing., 3
me olimme pakollistaneet
pl., 1
te olitte pakollistaneet
pl., 2
he olivat pakollistaneet
pl., 3
minä en ollut pakollistanut
sing., 1
sinä et ollut pakollistanut
sing., 2
hän ei ollut pakollistanut
sing., 3
me emme olleet pakollistaneet
pl., 1
te ette olleet pakollistaneet
pl., 2
he eivät olleet pakollistaneet
pl., 3
Konditionaali
minä pakollistaisin
sing., 1
sinä pakollistaisit
sing., 2
hän pakollistaisi
sing., 3
me pakollistaisimme
pl., 1
te pakollistaisitte
pl., 2
he pakollistaisivat
pl., 3
minä en pakollistaisi
sing., 1
sinä et pakollistaisi
sing., 2
hän ei pakollistaisi
sing., 3
me emme pakollistaisi
pl., 1
te ette pakollistaisi
pl., 2
he eivät pakollistaisi
pl., 3
minä olisin pakollistanut
sing., 1
sinä olisit pakollistanut
sing., 2
hän olisi pakollistanut
sing., 3
me olisimme pakollistaneet
pl., 1
te olisitte pakollistaneet
pl., 2
he olisivat pakollistaneet
pl., 3
minä en olisi pakollistanut
sing., 1
sinä et olisi pakollistanut
sing., 2
hän ei olisi pakollistanut
sing., 3
me emme olisi pakollistaneet
pl., 1
te ette olisi pakollistaneet
pl., 2
he eivät olisi pakollistaneet
pl., 3
Potentiaali
minä pakollistanen
sing., 1
sinä pakollistanet
sing., 2
hän pakollistanee
sing., 3
me pakollistanemme
pl., 1
te pakollistanette
pl., 2
he pakollistanevat
pl., 3
minä en pakollistane
sing., 1
sinä et pakollistane
sing., 2
hän ei pakollistane
sing., 3
me emme pakollistane
pl., 1
te ette pakollistane
pl., 2
he eivät pakollistane
pl., 3
minä lienen pakollistanut
sing., 1
sinä lienet pakollistanut
sing., 2
hän lienee pakollistanut
sing., 3
me lienemme pakollistaneet
pl., 1
te lienette pakollistaneet
pl., 2
he lienevät pakollistaneet
pl., 3
minä en liene pakollistanut
sing., 1
sinä et liene pakollistanut
sing., 2
hän ei liene pakollistanut
sing., 3
me emme liene pakollistaneet
pl., 1
te ette liene pakollistaneet
pl., 2
he eivät liene pakollistaneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän pakollistakoon
sing., 3
me pakollistakaamme
pl., 1
te pakollistakaa
pl., 2
he pakollistakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä pakollista
sing., 2
hän älköön pakollistako
sing., 3
me älkäämme pakollistako
pl., 1
te älkää pakollistako
pl., 2
he älkööt pakollistako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon pakollistanut
sing., 3
he olkoot pakollistaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko pakollistanut
sing., 3
he älkööt olko pakollistaneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
pakollistaa
pakollistaakseni
Infinitiivi 2
pakollistaessa
inessive
pakollistaen
instructive
pakollistettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
pakollistamassa
inessive
pakollistamasta
elative
pakollistamaan
illative
pakollistamalla
adessive
pakollistamatta
abessive
pakollistaman
instructive
Infinitiivi 4
pakollistaminen
nominative
Infinitiivi 5
pakollistamaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
pakollistava
active
pakollistettava
passive
Partisiipin perfekti
pakollistanut
active
pakollistettu
passive