Conjugation of the verb PANSSAROIDA - Finnish
panssaroida
Infinitiivi 1
panssaroin
Preesens indikatiivi, sing., 1
panssaroinut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä panssaroin
sing., 1
sinä panssaroit
sing., 2
hän panssaroi
sing., 3
me panssaroimme
pl., 1
te panssaroitte
pl., 2
he panssaroivat
pl., 3
minä en panssaroi
sing., 1
sinä et panssaroi
sing., 2
hän ei panssaroi
sing., 3
me emme panssaroi
pl., 1
te ette panssaroi
pl., 2
he eivät panssaroi
pl., 3
minä panssaroin
sing., 1
sinä panssaroit
sing., 2
hän panssaroi
sing., 3
me panssaroimme
pl., 1
te panssaroitte
pl., 2
he panssaroivat
pl., 3
minä en panssaroinut
sing., 1
sinä et panssaroinut
sing., 2
hän ei panssaroinut
sing., 3
me emme panssaroineet
pl., 1
te ette panssaroineet
pl., 2
he eivät panssaroineet
pl., 3
minä olen panssaroinut
sing., 1
sinä olet panssaroinut
sing., 2
hän on panssaroinut
sing., 3
me olemme panssaroineet
pl., 1
te olette panssaroineet
pl., 2
he ovat panssaroineet
pl., 3
minä en ole panssaroinut
sing., 1
sinä et ole panssaroinut
sing., 2
hän ei ole panssaroinut
sing., 3
me emme ole panssaroineet
pl., 1
te ette ole panssaroineet
pl., 2
he eivät ole panssaroineet
pl., 3
minä olin panssaroinut
sing., 1
sinä olit panssaroinut
sing., 2
hän oli panssaroinut
sing., 3
me olimme panssaroineet
pl., 1
te olitte panssaroineet
pl., 2
he olivat panssaroineet
pl., 3
minä en ollut panssaroinut
sing., 1
sinä et ollut panssaroinut
sing., 2
hän ei ollut panssaroinut
sing., 3
me emme olleet panssaroineet
pl., 1
te ette olleet panssaroineet
pl., 2
he eivät olleet panssaroineet
pl., 3
Konditionaali
minä panssaroisin
sing., 1
sinä panssaroisit
sing., 2
hän panssaroisi
sing., 3
me panssaroisimme
pl., 1
te panssaroisitte
pl., 2
he panssaroisivat
pl., 3
minä en panssaroisi
sing., 1
sinä et panssaroisi
sing., 2
hän ei panssaroisi
sing., 3
me emme panssaroisi
pl., 1
te ette panssaroisi
pl., 2
he eivät panssaroisi
pl., 3
minä olisin panssaroinut
sing., 1
sinä olisit panssaroinut
sing., 2
hän olisi panssaroinut
sing., 3
me olisimme panssaroineet
pl., 1
te olisitte panssaroineet
pl., 2
he olisivat panssaroineet
pl., 3
minä en olisi panssaroinut
sing., 1
sinä et olisi panssaroinut
sing., 2
hän ei olisi panssaroinut
sing., 3
me emme olisi panssaroineet
pl., 1
te ette olisi panssaroineet
pl., 2
he eivät olisi panssaroineet
pl., 3
Potentiaali
minä panssaroinen
sing., 1
sinä panssaroinet
sing., 2
hän panssaroinee
sing., 3
me panssaroinemme
pl., 1
te panssaroinette
pl., 2
he panssaroinevat
pl., 3
minä en panssaroine
sing., 1
sinä et panssaroine
sing., 2
hän ei panssaroine
sing., 3
me emme panssaroine
pl., 1
te ette panssaroine
pl., 2
he eivät panssaroine
pl., 3
minä lienen panssaroinut
sing., 1
sinä lienet panssaroinut
sing., 2
hän lienee panssaroinut
sing., 3
me lienemme panssaroineet
pl., 1
te lienette panssaroineet
pl., 2
he lienevät panssaroineet
pl., 3
minä en liene panssaroinut
sing., 1
sinä et liene panssaroinut
sing., 2
hän ei liene panssaroinut
sing., 3
me emme liene panssaroineet
pl., 1
te ette liene panssaroineet
pl., 2
he eivät liene panssaroineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä panssaroi
sing., 2
hän panssaroikoon
sing., 3
me panssaroikaamme
pl., 1
te panssaroikaa
pl., 2
he panssaroikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä panssaroi
sing., 2
hän älköön panssaroiko
sing., 3
me älkäämme panssaroiko
pl., 1
te älkää panssaroiko
pl., 2
he älkööt panssaroiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon panssaroinut
sing., 3
he olkoot panssaroineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko panssaroinut
sing., 3
he älkööt olko panssaroineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
panssaroida
panssaroidakseni
Infinitiivi 2
panssaroidessa
inessive
panssaroiden
instructive
panssaroitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
panssaroimassa
inessive
panssaroimasta
elative
panssaroimaan
illative
panssaroimalla
adessive
panssaroimatta
abessive
panssaroiman
instructive
Infinitiivi 4
panssaroiminen
nominative
Infinitiivi 5
panssaroimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
panssaroiva
active
panssaroitava
passive
Partisiipin perfekti
panssaroinut
active