Conjugation of the verb PELASTAUTUA - Finnish

pelastaudun
Preesens indikatiivi, sing., 1
pelastautunut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä pelastaudun
sing., 1
sinä pelastaudut
sing., 2
hän pelastautuu
sing., 3
me pelastaudumme
pl., 1
te pelastaudutte
pl., 2
he pelastautuvat
pl., 3
minä en pelastaudu
sing., 1
sinä et pelastaudu
sing., 2
hän ei pelastaudu
sing., 3
me emme pelastaudu
pl., 1
te ette pelastaudu
pl., 2
he eivät pelastaudu
pl., 3
minä pelastauduin
sing., 1
sinä pelastauduit
sing., 2
hän pelastautui
sing., 3
me pelastauduimme
pl., 1
te pelastauduitte
pl., 2
he pelastautuivat
pl., 3
minä en pelastautunut
sing., 1
sinä et pelastautunut
sing., 2
hän ei pelastautunut
sing., 3
me emme pelastautuneet
pl., 1
te ette pelastautuneet
pl., 2
he eivät pelastautuneet
pl., 3
minä olen pelastautunut
sing., 1
sinä olet pelastautunut
sing., 2
hän on pelastautunut
sing., 3
me olemme pelastautuneet
pl., 1
te olette pelastautuneet
pl., 2
he ovat pelastautuneet
pl., 3
minä en ole pelastautunut
sing., 1
sinä et ole pelastautunut
sing., 2
hän ei ole pelastautunut
sing., 3
me emme ole pelastautuneet
pl., 1
te ette ole pelastautuneet
pl., 2
he eivät ole pelastautuneet
pl., 3
minä olin pelastautunut
sing., 1
sinä olit pelastautunut
sing., 2
hän oli pelastautunut
sing., 3
me olimme pelastautuneet
pl., 1
te olitte pelastautuneet
pl., 2
he olivat pelastautuneet
pl., 3
minä en ollut pelastautunut
sing., 1
sinä et ollut pelastautunut
sing., 2
hän ei ollut pelastautunut
sing., 3
me emme olleet pelastautuneet
pl., 1
te ette olleet pelastautuneet
pl., 2
he eivät olleet pelastautuneet
pl., 3

Konditionaali
minä pelastautuisin
sing., 1
sinä pelastautuisit
sing., 2
hän pelastautuisi
sing., 3
me pelastautuisimme
pl., 1
te pelastautuisitte
pl., 2
he pelastautuisivat
pl., 3
minä en pelastautuisi
sing., 1
sinä et pelastautuisi
sing., 2
hän ei pelastautuisi
sing., 3
me emme pelastautuisi
pl., 1
te ette pelastautuisi
pl., 2
he eivät pelastautuisi
pl., 3
minä olisin pelastautunut
sing., 1
sinä olisit pelastautunut
sing., 2
hän olisi pelastautunut
sing., 3
me olisimme pelastautuneet
pl., 1
te olisitte pelastautuneet
pl., 2
he olisivat pelastautuneet
pl., 3
minä en olisi pelastautunut
sing., 1
sinä et olisi pelastautunut
sing., 2
hän ei olisi pelastautunut
sing., 3
me emme olisi pelastautuneet
pl., 1
te ette olisi pelastautuneet
pl., 2
he eivät olisi pelastautuneet
pl., 3

Potentiaali
minä pelastautunen
sing., 1
sinä pelastautunet
sing., 2
hän pelastautunee
sing., 3
me pelastautunemme
pl., 1
te pelastautunette
pl., 2
he pelastautunevat
pl., 3
minä en pelastautune
sing., 1
sinä et pelastautune
sing., 2
hän ei pelastautune
sing., 3
me emme pelastautune
pl., 1
te ette pelastautune
pl., 2
he eivät pelastautune
pl., 3
minä lienen pelastautunut
sing., 1
sinä lienet pelastautunut
sing., 2
hän lienee pelastautunut
sing., 3
me lienemme pelastautuneet
pl., 1
te lienette pelastautuneet
pl., 2
he lienevät pelastautuneet
pl., 3
minä en liene pelastautunut
sing., 1
sinä et liene pelastautunut
sing., 2
hän ei liene pelastautunut
sing., 3
me emme liene pelastautuneet
pl., 1
te ette liene pelastautuneet
pl., 2
he eivät liene pelastautuneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä pelastaudu
sing., 2
hän pelastautukoon
sing., 3
me pelastautukaamme
pl., 1
te pelastautukaa
pl., 2
he pelastautukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä pelastaudu
sing., 2
hän älköön pelastautuko
sing., 3
me älkäämme pelastautuko
pl., 1
te älkää pelastautuko
pl., 2
he älkööt pelastautuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon pelastautunut
sing., 3
he olkoot pelastautuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko pelastautunut
sing., 3
he älkööt olko pelastautuneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
pelastautuakseni
Infinitiivi 2
pelastautuessa
inessive
pelastautuen
instructive
pelastauduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
pelastautumassa
inessive
pelastautumasta
elative
pelastautumaan
illative
pelastautumalla
adessive
pelastautumatta
abessive
pelastautuman
instructive
Infinitiivi 4
pelastautuminen
nominative
Infinitiivi 5
pelastautumaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
pelastautuva
active
pelastauduttava
passive
Partisiipin perfekti
pelastautunut
active
pelastauduttu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z