Conjugation of the verb PERSONOIDA - Finnish
personoin
Preesens indikatiivi, sing., 1
personoinut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä personoin
sing., 1
sinä personoit
sing., 2
hän personoi
sing., 3
me personoimme
pl., 1
te personoitte
pl., 2
he personoivat
pl., 3
minä en personoi
sing., 1
sinä et personoi
sing., 2
hän ei personoi
sing., 3
me emme personoi
pl., 1
te ette personoi
pl., 2
he eivät personoi
pl., 3
minä personoin
sing., 1
sinä personoit
sing., 2
hän personoi
sing., 3
me personoimme
pl., 1
te personoitte
pl., 2
he personoivat
pl., 3
minä en personoinut
sing., 1
sinä et personoinut
sing., 2
hän ei personoinut
sing., 3
me emme personoineet
pl., 1
te ette personoineet
pl., 2
he eivät personoineet
pl., 3
minä olen personoinut
sing., 1
sinä olet personoinut
sing., 2
hän on personoinut
sing., 3
me olemme personoineet
pl., 1
te olette personoineet
pl., 2
he ovat personoineet
pl., 3
minä en ole personoinut
sing., 1
sinä et ole personoinut
sing., 2
hän ei ole personoinut
sing., 3
me emme ole personoineet
pl., 1
te ette ole personoineet
pl., 2
he eivät ole personoineet
pl., 3
minä olin personoinut
sing., 1
sinä olit personoinut
sing., 2
hän oli personoinut
sing., 3
me olimme personoineet
pl., 1
te olitte personoineet
pl., 2
he olivat personoineet
pl., 3
minä en ollut personoinut
sing., 1
sinä et ollut personoinut
sing., 2
hän ei ollut personoinut
sing., 3
me emme olleet personoineet
pl., 1
te ette olleet personoineet
pl., 2
he eivät olleet personoineet
pl., 3
Konditionaali
minä personoisin
sing., 1
sinä personoisit
sing., 2
hän personoisi
sing., 3
me personoisimme
pl., 1
te personoisitte
pl., 2
he personoisivat
pl., 3
minä en personoisi
sing., 1
sinä et personoisi
sing., 2
hän ei personoisi
sing., 3
me emme personoisi
pl., 1
te ette personoisi
pl., 2
he eivät personoisi
pl., 3
minä olisin personoinut
sing., 1
sinä olisit personoinut
sing., 2
hän olisi personoinut
sing., 3
me olisimme personoineet
pl., 1
te olisitte personoineet
pl., 2
he olisivat personoineet
pl., 3
minä en olisi personoinut
sing., 1
sinä et olisi personoinut
sing., 2
hän ei olisi personoinut
sing., 3
me emme olisi personoineet
pl., 1
te ette olisi personoineet
pl., 2
he eivät olisi personoineet
pl., 3
Potentiaali
minä personoinen
sing., 1
sinä personoinet
sing., 2
hän personoinee
sing., 3
me personoinemme
pl., 1
te personoinette
pl., 2
he personoinevat
pl., 3
minä en personoine
sing., 1
sinä et personoine
sing., 2
hän ei personoine
sing., 3
me emme personoine
pl., 1
te ette personoine
pl., 2
he eivät personoine
pl., 3
minä lienen personoinut
sing., 1
sinä lienet personoinut
sing., 2
hän lienee personoinut
sing., 3
me lienemme personoineet
pl., 1
te lienette personoineet
pl., 2
he lienevät personoineet
pl., 3
minä en liene personoinut
sing., 1
sinä et liene personoinut
sing., 2
hän ei liene personoinut
sing., 3
me emme liene personoineet
pl., 1
te ette liene personoineet
pl., 2
he eivät liene personoineet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä personoi
sing., 2
hän personoikoon
sing., 3
me personoikaamme
pl., 1
te personoikaa
pl., 2
he personoikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä personoi
sing., 2
hän älköön personoiko
sing., 3
me älkäämme personoiko
pl., 1
te älkää personoiko
pl., 2
he älkööt personoiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon personoinut
sing., 3
he olkoot personoineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko personoinut
sing., 3
he älkööt olko personoineet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
personoidakseni
Infinitiivi 2
personoidessa
inessive
personoiden
instructive
personoitaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
personoimassa
inessive
personoimasta
elative
personoimaan
illative
personoimalla
adessive
personoimatta
abessive
personoiman
instructive
Infinitiivi 4
personoiminen
nominative
Infinitiivi 5
personoimaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
personoiva
active
personoitava
passive
Partisiipin perfekti
personoinut
active
personoitu
passive