Conjugation of the verb PERSONOITUA - Finnish

personoitua
Infinitiivi 1
personoitunut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
sinä personoidut
sing., 2
hän personoituu
sing., 3
me personoidumme
pl., 1
te personoidutte
pl., 2
he personoituvat
pl., 3
minä en personoidu
sing., 1
sinä et personoidu
sing., 2
hän ei personoidu
sing., 3
me emme personoidu
pl., 1
te ette personoidu
pl., 2
he eivät personoidu
pl., 3
minä personoiduin
sing., 1
sinä personoiduit
sing., 2
hän personoitui
sing., 3
me personoiduimme
pl., 1
te personoiduitte
pl., 2
he personoituivat
pl., 3
minä en personoitunut
sing., 1
sinä et personoitunut
sing., 2
hän ei personoitunut
sing., 3
me emme personoituneet
pl., 1
te ette personoituneet
pl., 2
he eivät personoituneet
pl., 3
minä olen personoitunut
sing., 1
sinä olet personoitunut
sing., 2
hän on personoitunut
sing., 3
me olemme personoituneet
pl., 1
te olette personoituneet
pl., 2
he ovat personoituneet
pl., 3
minä en ole personoitunut
sing., 1
sinä et ole personoitunut
sing., 2
hän ei ole personoitunut
sing., 3
me emme ole personoituneet
pl., 1
te ette ole personoituneet
pl., 2
he eivät ole personoituneet
pl., 3
minä olin personoitunut
sing., 1
sinä olit personoitunut
sing., 2
hän oli personoitunut
sing., 3
me olimme personoituneet
pl., 1
te olitte personoituneet
pl., 2
he olivat personoituneet
pl., 3
minä en ollut personoitunut
sing., 1
sinä et ollut personoitunut
sing., 2
hän ei ollut personoitunut
sing., 3
me emme olleet personoituneet
pl., 1
te ette olleet personoituneet
pl., 2
he eivät olleet personoituneet
pl., 3

Konditionaali
minä personoituisin
sing., 1
sinä personoituisit
sing., 2
hän personoituisi
sing., 3
me personoituisimme
pl., 1
te personoituisitte
pl., 2
he personoituisivat
pl., 3
minä en personoituisi
sing., 1
sinä et personoituisi
sing., 2
hän ei personoituisi
sing., 3
me emme personoituisi
pl., 1
te ette personoituisi
pl., 2
he eivät personoituisi
pl., 3
minä olisin personoitunut
sing., 1
sinä olisit personoitunut
sing., 2
hän olisi personoitunut
sing., 3
me olisimme personoituneet
pl., 1
te olisitte personoituneet
pl., 2
he olisivat personoituneet
pl., 3
minä en olisi personoitunut
sing., 1
sinä et olisi personoitunut
sing., 2
hän ei olisi personoitunut
sing., 3
me emme olisi personoituneet
pl., 1
te ette olisi personoituneet
pl., 2
he eivät olisi personoituneet
pl., 3

Potentiaali
minä personoitunen
sing., 1
sinä personoitunet
sing., 2
hän personoitunee
sing., 3
me personoitunemme
pl., 1
te personoitunette
pl., 2
he personoitunevat
pl., 3
minä en personoitune
sing., 1
sinä et personoitune
sing., 2
hän ei personoitune
sing., 3
me emme personoitune
pl., 1
te ette personoitune
pl., 2
he eivät personoitune
pl., 3
minä lienen personoitunut
sing., 1
sinä lienet personoitunut
sing., 2
hän lienee personoitunut
sing., 3
me lienemme personoituneet
pl., 1
te lienette personoituneet
pl., 2
he lienevät personoituneet
pl., 3
minä en liene personoitunut
sing., 1
sinä et liene personoitunut
sing., 2
hän ei liene personoitunut
sing., 3
me emme liene personoituneet
pl., 1
te ette liene personoituneet
pl., 2
he eivät liene personoituneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä personoidu
sing., 2
hän personoitukoon
sing., 3
me personoitukaamme
pl., 1
te personoitukaa
pl., 2
he personoitukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä personoidu
sing., 2
hän älköön personoituko
sing., 3
me älkäämme personoituko
pl., 1
te älkää personoituko
pl., 2
he älkööt personoituko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon personoitunut
sing., 3
he olkoot personoituneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko personoitunut
sing., 3
he älkööt olko personoituneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
personoitua
personoituakseni
Infinitiivi 2
personoituessa
inessive
personoituen
instructive
personoiduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
personoitumassa
inessive
personoitumasta
elative
personoitumaan
illative
personoitumalla
adessive
personoitumatta
abessive
personoituman
instructive
Infinitiivi 4
personoituminen
nominative
Infinitiivi 5
personoitumaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
personoituva
active
personoiduttava
passive
Partisiipin perfekti
personoitunut
active
personoiduttu
passive

S

Synonyms for Personoitua

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z