Conjugation of the verb POLSKAHTAA - Finnish
polskahtaa
Infinitiivi 1
polskahdan
Preesens indikatiivi, sing., 1
polskahtanut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä polskahdan
sing., 1
sinä polskahdat
sing., 2
hän polskahtaa
sing., 3
me polskahdamme
pl., 1
te polskahdatte
pl., 2
he polskahtavat
pl., 3
minä en polskahda
sing., 1
sinä et polskahda
sing., 2
hän ei polskahda
sing., 3
me emme polskahda
pl., 1
te ette polskahda
pl., 2
he eivät polskahda
pl., 3
minä polskahdin
sing., 1
sinä polskahdit
sing., 2
hän polskahti
sing., 3
me polskahdimme
pl., 1
te polskahditte
pl., 2
he polskahtivat
pl., 3
minä en polskahtanut
sing., 1
sinä et polskahtanut
sing., 2
hän ei polskahtanut
sing., 3
me emme polskahtaneet
pl., 1
te ette polskahtaneet
pl., 2
he eivät polskahtaneet
pl., 3
minä olen polskahtanut
sing., 1
sinä olet polskahtanut
sing., 2
hän on polskahtanut
sing., 3
me olemme polskahtaneet
pl., 1
te olette polskahtaneet
pl., 2
he ovat polskahtaneet
pl., 3
minä en ole polskahtanut
sing., 1
sinä et ole polskahtanut
sing., 2
hän ei ole polskahtanut
sing., 3
me emme ole polskahtaneet
pl., 1
te ette ole polskahtaneet
pl., 2
he eivät ole polskahtaneet
pl., 3
minä olin polskahtanut
sing., 1
sinä olit polskahtanut
sing., 2
hän oli polskahtanut
sing., 3
me olimme polskahtaneet
pl., 1
te olitte polskahtaneet
pl., 2
he olivat polskahtaneet
pl., 3
minä en ollut polskahtanut
sing., 1
sinä et ollut polskahtanut
sing., 2
hän ei ollut polskahtanut
sing., 3
me emme olleet polskahtaneet
pl., 1
te ette olleet polskahtaneet
pl., 2
he eivät olleet polskahtaneet
pl., 3
Konditionaali
minä polskahtaisin
sing., 1
sinä polskahtaisit
sing., 2
hän polskahtaisi
sing., 3
me polskahtaisimme
pl., 1
te polskahtaisitte
pl., 2
he polskahtaisivat
pl., 3
minä en polskahtaisi
sing., 1
sinä et polskahtaisi
sing., 2
hän ei polskahtaisi
sing., 3
me emme polskahtaisi
pl., 1
te ette polskahtaisi
pl., 2
he eivät polskahtaisi
pl., 3
minä olisin polskahtanut
sing., 1
sinä olisit polskahtanut
sing., 2
hän olisi polskahtanut
sing., 3
me olisimme polskahtaneet
pl., 1
te olisitte polskahtaneet
pl., 2
he olisivat polskahtaneet
pl., 3
minä en olisi polskahtanut
sing., 1
sinä et olisi polskahtanut
sing., 2
hän ei olisi polskahtanut
sing., 3
me emme olisi polskahtaneet
pl., 1
te ette olisi polskahtaneet
pl., 2
he eivät olisi polskahtaneet
pl., 3
Potentiaali
minä polskahtanen
sing., 1
sinä polskahtanet
sing., 2
hän polskahtanee
sing., 3
me polskahtanemme
pl., 1
te polskahtanette
pl., 2
he polskahtanevat
pl., 3
minä en polskahtane
sing., 1
sinä et polskahtane
sing., 2
hän ei polskahtane
sing., 3
me emme polskahtane
pl., 1
te ette polskahtane
pl., 2
he eivät polskahtane
pl., 3
minä lienen polskahtanut
sing., 1
sinä lienet polskahtanut
sing., 2
hän lienee polskahtanut
sing., 3
me lienemme polskahtaneet
pl., 1
te lienette polskahtaneet
pl., 2
he lienevät polskahtaneet
pl., 3
minä en liene polskahtanut
sing., 1
sinä et liene polskahtanut
sing., 2
hän ei liene polskahtanut
sing., 3
me emme liene polskahtaneet
pl., 1
te ette liene polskahtaneet
pl., 2
he eivät liene polskahtaneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä polskahda
sing., 2
hän polskahtakoon
sing., 3
me polskahtakaamme
pl., 1
te polskahtakaa
pl., 2
he polskahtakoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä polskahda
sing., 2
hän älköön polskahtako
sing., 3
me älkäämme polskahtako
pl., 1
te älkää polskahtako
pl., 2
he älkööt polskahtako
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon polskahtanut
sing., 3
he olkoot polskahtaneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko polskahtanut
sing., 3
he älkööt olko polskahtaneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
polskahtaa
polskahtaakseni
Infinitiivi 2
polskahtaessa
inessive
polskahtaen
instructive
polskahdettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
polskahtamassa
inessive
polskahtamasta
elative
polskahtamaan
illative
polskahtamalla
adessive
polskahtamatta
abessive
polskahtaman
instructive
Infinitiivi 4
polskahtaminen
nominative
Infinitiivi 5
polskahtamaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
polskahtava
active
polskahdettava
passive
Partisiipin perfekti
polskahtanut
active
polskahdettu
passive