Conjugation of the verb PUUROUTUA - Finnish
puuroutua
Infinitiivi 1
puuroudun
Preesens indikatiivi, sing., 1
puuroutunut
Partisiipin perfekti, active
Indikatiivi
minä puuroudun
sing., 1
sinä puuroudut
sing., 2
hän puuroutuu
sing., 3
me puuroudumme
pl., 1
te puuroudutte
pl., 2
he puuroutuvat
pl., 3
minä en puuroudu
sing., 1
sinä et puuroudu
sing., 2
hän ei puuroudu
sing., 3
me emme puuroudu
pl., 1
te ette puuroudu
pl., 2
he eivät puuroudu
pl., 3
minä puurouduin
sing., 1
sinä puurouduit
sing., 2
hän puuroutui
sing., 3
me puurouduimme
pl., 1
te puurouduitte
pl., 2
he puuroutuivat
pl., 3
minä en puuroutunut
sing., 1
sinä et puuroutunut
sing., 2
hän ei puuroutunut
sing., 3
me emme puuroutuneet
pl., 1
te ette puuroutuneet
pl., 2
he eivät puuroutuneet
pl., 3
minä olen puuroutunut
sing., 1
sinä olet puuroutunut
sing., 2
hän on puuroutunut
sing., 3
me olemme puuroutuneet
pl., 1
te olette puuroutuneet
pl., 2
he ovat puuroutuneet
pl., 3
minä en ole puuroutunut
sing., 1
sinä et ole puuroutunut
sing., 2
hän ei ole puuroutunut
sing., 3
me emme ole puuroutuneet
pl., 1
te ette ole puuroutuneet
pl., 2
he eivät ole puuroutuneet
pl., 3
minä olin puuroutunut
sing., 1
sinä olit puuroutunut
sing., 2
hän oli puuroutunut
sing., 3
me olimme puuroutuneet
pl., 1
te olitte puuroutuneet
pl., 2
he olivat puuroutuneet
pl., 3
minä en ollut puuroutunut
sing., 1
sinä et ollut puuroutunut
sing., 2
hän ei ollut puuroutunut
sing., 3
me emme olleet puuroutuneet
pl., 1
te ette olleet puuroutuneet
pl., 2
he eivät olleet puuroutuneet
pl., 3
Konditionaali
minä puuroutuisin
sing., 1
sinä puuroutuisit
sing., 2
hän puuroutuisi
sing., 3
me puuroutuisimme
pl., 1
te puuroutuisitte
pl., 2
he puuroutuisivat
pl., 3
minä en puuroutuisi
sing., 1
sinä et puuroutuisi
sing., 2
hän ei puuroutuisi
sing., 3
me emme puuroutuisi
pl., 1
te ette puuroutuisi
pl., 2
he eivät puuroutuisi
pl., 3
minä olisin puuroutunut
sing., 1
sinä olisit puuroutunut
sing., 2
hän olisi puuroutunut
sing., 3
me olisimme puuroutuneet
pl., 1
te olisitte puuroutuneet
pl., 2
he olisivat puuroutuneet
pl., 3
minä en olisi puuroutunut
sing., 1
sinä et olisi puuroutunut
sing., 2
hän ei olisi puuroutunut
sing., 3
me emme olisi puuroutuneet
pl., 1
te ette olisi puuroutuneet
pl., 2
he eivät olisi puuroutuneet
pl., 3
Potentiaali
minä puuroutunen
sing., 1
sinä puuroutunet
sing., 2
hän puuroutunee
sing., 3
me puuroutunemme
pl., 1
te puuroutunette
pl., 2
he puuroutunevat
pl., 3
minä en puuroutune
sing., 1
sinä et puuroutune
sing., 2
hän ei puuroutune
sing., 3
me emme puuroutune
pl., 1
te ette puuroutune
pl., 2
he eivät puuroutune
pl., 3
minä lienen puuroutunut
sing., 1
sinä lienet puuroutunut
sing., 2
hän lienee puuroutunut
sing., 3
me lienemme puuroutuneet
pl., 1
te lienette puuroutuneet
pl., 2
he lienevät puuroutuneet
pl., 3
minä en liene puuroutunut
sing., 1
sinä et liene puuroutunut
sing., 2
hän ei liene puuroutunut
sing., 3
me emme liene puuroutuneet
pl., 1
te ette liene puuroutuneet
pl., 2
he eivät liene puuroutuneet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä puuroudu
sing., 2
hän puuroutukoon
sing., 3
me puuroutukaamme
pl., 1
te puuroutukaa
pl., 2
he puuroutukoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä puuroudu
sing., 2
hän älköön puuroutuko
sing., 3
me älkäämme puuroutuko
pl., 1
te älkää puuroutuko
pl., 2
he älkööt puuroutuko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon puuroutunut
sing., 3
he olkoot puuroutuneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko puuroutunut
sing., 3
he älkööt olko puuroutuneet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
puuroutua
puuroutuakseni
Infinitiivi 2
puuroutuessa
inessive
puuroutuen
instructive
puurouduttaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
puuroutumassa
inessive
puuroutumasta
elative
puuroutumaan
illative
puuroutumalla
adessive
puuroutumatta
abessive
puuroutuman
instructive
Infinitiivi 4
puuroutuminen
nominative
Infinitiivi 5
puuroutumaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
puuroutuva
active
puurouduttava
passive
Partisiipin perfekti
puuroutunut
active
puurouduttu
passive