Conjugation of the verb ROHJETA - Finnish


Indikatiivi
sinä rohkenet
sing., 2
me rohkenemme
pl., 1
te rohkenette
pl., 2
he rohkenevat
pl., 3
sinä et rohkene
sing., 2
hän ei rohkene
sing., 3
me emme rohkene
pl., 1
te ette rohkene
pl., 2
he eivät rohkene
pl., 3
minä rohkenin
sing., 1
sinä rohkenit
sing., 2
me rohkenimme
pl., 1
te rohkenitte
pl., 2
he rohkenivat
pl., 3
sinä et rohjennut
sing., 2
hän ei rohjennut
sing., 3
me emme rohjenneet
pl., 1
te ette rohjenneet
pl., 2
he eivät rohjenneet
pl., 3
minä olen rohjennut
sing., 1
sinä olet rohjennut
sing., 2
hän on rohjennut
sing., 3
me olemme rohjenneet
pl., 1
te olette rohjenneet
pl., 2
he ovat rohjenneet
pl., 3
minä en ole rohjennut
sing., 1
sinä et ole rohjennut
sing., 2
hän ei ole rohjennut
sing., 3
me emme ole rohjenneet
pl., 1
te ette ole rohjenneet
pl., 2
he eivät ole rohjenneet
pl., 3
minä olin rohjennut
sing., 1
sinä olit rohjennut
sing., 2
hän oli rohjennut
sing., 3
me olimme rohjenneet
pl., 1
te olitte rohjenneet
pl., 2
he olivat rohjenneet
pl., 3
minä en ollut rohjennut
sing., 1
sinä et ollut rohjennut
sing., 2
hän ei ollut rohjennut
sing., 3
me emme olleet rohjenneet
pl., 1
te ette olleet rohjenneet
pl., 2
he eivät olleet rohjenneet
pl., 3

Konditionaali
sinä rohkenisit
sing., 2
hän rohkenisi
sing., 3
me rohkenisimme
pl., 1
te rohkenisitte
pl., 2
he rohkenisivat
pl., 3
minä en rohkenisi
sing., 1
sinä et rohkenisi
sing., 2
hän ei rohkenisi
sing., 3
me emme rohkenisi
pl., 1
te ette rohkenisi
pl., 2
he eivät rohkenisi
pl., 3
minä olisin rohjennut
sing., 1
sinä olisit rohjennut
sing., 2
hän olisi rohjennut
sing., 3
me olisimme rohjenneet
pl., 1
te olisitte rohjenneet
pl., 2
he olisivat rohjenneet
pl., 3
minä en olisi rohjennut
sing., 1
sinä et olisi rohjennut
sing., 2
hän ei olisi rohjennut
sing., 3
me emme olisi rohjenneet
pl., 1
te ette olisi rohjenneet
pl., 2
he eivät olisi rohjenneet
pl., 3

Potentiaali
minä rohjennen
sing., 1
sinä rohjennet
sing., 2
hän rohjennee
sing., 3
me rohjennemme
pl., 1
te rohjennette
pl., 2
he rohjennevat
pl., 3
minä en rohjenne
sing., 1
sinä et rohjenne
sing., 2
hän ei rohjenne
sing., 3
me emme rohjenne
pl., 1
te ette rohjenne
pl., 2
he eivät rohjenne
pl., 3
minä lienen rohjennut
sing., 1
sinä lienet rohjennut
sing., 2
hän lienee rohjennut
sing., 3
me lienemme rohjenneet
pl., 1
te lienette rohjenneet
pl., 2
he lienevät rohjenneet
pl., 3
minä en liene rohjennut
sing., 1
sinä et liene rohjennut
sing., 2
hän ei liene rohjennut
sing., 3
me emme liene rohjenneet
pl., 1
te ette liene rohjenneet
pl., 2
he eivät liene rohjenneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän rohjetkoon
sing., 3
me rohjetkaamme
pl., 1
te rohjetkaa
pl., 2
he rohjetkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä rohkene
sing., 2
hän älköön rohjetko
sing., 3
me älkäämme rohjetko
pl., 1
te älkää rohjetko
pl., 2
he älkööt rohjetko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon rohjennut
sing., 3
he olkoot rohjenneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko rohjennut
sing., 3
he älkööt olko rohjenneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
rohjeta
rohjetakseni
Infinitiivi 2
rohjetessa
inessive
rohjeten
instructive
rohjettaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
rohkenemassa
inessive
rohkenemasta
elative
rohkenemaan
illative
rohkenemalla
adessive
rohkenematta
abessive
rohkeneman
instructive
Infinitiivi 4
rohkeneminen
nominative
Infinitiivi 5
rohkenemaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
rohkeneva
active
rohjettava
passive
Partisiipin perfekti
rohjettu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z