Conjugation of the verb ROHKAISE - Finnish
Indikatiivi
minä en rohkaise
sing., 1
sinä et rohkaise
sing., 2
hän ei rohkaise
sing., 3
me emme rohkaise
pl., 1
te ette rohkaise
pl., 2
he eivät rohkaise
pl., 3
me rohkaisimme
pl., 1
te rohkaisitte
pl., 2
minä en rohkaissut
sing., 1
sinä et rohkaissut
sing., 2
hän ei rohkaissut
sing., 3
me emme rohkaisseet
pl., 1
te ette rohkaisseet
pl., 2
he eivät rohkaisseet
pl., 3
minä olen rohkaissut
sing., 1
sinä olet rohkaissut
sing., 2
me olemme rohkaisseet
pl., 1
te olette rohkaisseet
pl., 2
minä en ole rohkaissut
sing., 1
sinä et ole rohkaissut
sing., 2
hän ei ole rohkaissut
sing., 3
me emme ole rohkaisseet
pl., 1
te ette ole rohkaisseet
pl., 2
he eivät ole rohkaisseet
pl., 3
minä olin rohkaissut
sing., 1
sinä olit rohkaissut
sing., 2
hän oli rohkaissut
sing., 3
me olimme rohkaisseet
pl., 1
te olitte rohkaisseet
pl., 2
he olivat rohkaisseet
pl., 3
minä en ollut rohkaissut
sing., 1
sinä et ollut rohkaissut
sing., 2
hän ei ollut rohkaissut
sing., 3
me emme olleet rohkaisseet
pl., 1
te ette olleet rohkaisseet
pl., 2
he eivät olleet rohkaisseet
pl., 3
Konditionaali
minä rohkaisisin
sing., 1
sinä rohkaisisit
sing., 2
me rohkaisisimme
pl., 1
te rohkaisisitte
pl., 2
he rohkaisisivat
pl., 3
minä en rohkaisisi
sing., 1
sinä et rohkaisisi
sing., 2
hän ei rohkaisisi
sing., 3
me emme rohkaisisi
pl., 1
te ette rohkaisisi
pl., 2
he eivät rohkaisisi
pl., 3
minä olisin rohkaissut
sing., 1
sinä olisit rohkaissut
sing., 2
hän olisi rohkaissut
sing., 3
me olisimme rohkaisseet
pl., 1
te olisitte rohkaisseet
pl., 2
he olisivat rohkaisseet
pl., 3
minä en olisi rohkaissut
sing., 1
sinä et olisi rohkaissut
sing., 2
hän ei olisi rohkaissut
sing., 3
me emme olisi rohkaisseet
pl., 1
te ette olisi rohkaisseet
pl., 2
he eivät olisi rohkaisseet
pl., 3
Potentiaali
minä rohkaissen
sing., 1
sinä rohkaisset
sing., 2
hän rohkaissee
sing., 3
me rohkaissemme
pl., 1
te rohkaissette
pl., 2
he rohkaissevat
pl., 3
minä en rohkaisse
sing., 1
sinä et rohkaisse
sing., 2
hän ei rohkaisse
sing., 3
me emme rohkaisse
pl., 1
te ette rohkaisse
pl., 2
he eivät rohkaisse
pl., 3
minä lienen rohkaissut
sing., 1
sinä lienet rohkaissut
sing., 2
hän lienee rohkaissut
sing., 3
me lienemme rohkaisseet
pl., 1
te lienette rohkaisseet
pl., 2
he lienevät rohkaisseet
pl., 3
minä en liene rohkaissut
sing., 1
sinä et liene rohkaissut
sing., 2
hän ei liene rohkaissut
sing., 3
me emme liene rohkaisseet
pl., 1
te ette liene rohkaisseet
pl., 2
he eivät liene rohkaisseet
pl., 3
Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän rohkaiskoon
sing., 3
me rohkaiskaamme
pl., 1
te rohkaiskaa
pl., 2
he rohkaiskoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
hän älköön rohkaisko
sing., 3
me älkäämme rohkaisko
pl., 1
te älkää rohkaisko
pl., 2
he älkööt rohkaisko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon rohkaissut
sing., 3
he olkoot rohkaisseet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko rohkaissut
sing., 3
he älkööt olko rohkaisseet
pl., 3
Infinitiivi
Infinitiivi 1
rohkaistakseni
Infinitiivi 2
rohkaistessa
inessive
rohkaisten
instructive
rohkaistaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
rohkaisemassa
inessive
rohkaisemasta
elative
rohkaisematta
abessive
rohkaiseman
instructive
Infinitiivi 4
Infinitiivi 5
rohkaisemaisillani
Partisiippi
Partisiipin preesens
Partisiipin perfekti