Conjugation of the verb ROISKIA - Finnish

roiskia
Infinitiivi 1
roiskin
Preesens indikatiivi, sing., 1
roiskinut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
minä roiskin
sing., 1
sinä roiskit
sing., 2
hän roiskii
sing., 3
me roiskimme
pl., 1
te roiskitte
pl., 2
he roiskivat
pl., 3
minä en roiski
sing., 1
sinä et roiski
sing., 2
hän ei roiski
sing., 3
me emme roiski
pl., 1
te ette roiski
pl., 2
he eivät roiski
pl., 3
minä roiskin
sing., 1
sinä roiskit
sing., 2
hän roiski
sing., 3
me roiskimme
pl., 1
te roiskitte
pl., 2
he roiskivat
pl., 3
minä en roiskinut
sing., 1
sinä et roiskinut
sing., 2
hän ei roiskinut
sing., 3
me emme roiskineet
pl., 1
te ette roiskineet
pl., 2
he eivät roiskineet
pl., 3
minä olen roiskinut
sing., 1
sinä olet roiskinut
sing., 2
hän on roiskinut
sing., 3
me olemme roiskineet
pl., 1
te olette roiskineet
pl., 2
he ovat roiskineet
pl., 3
minä en ole roiskinut
sing., 1
sinä et ole roiskinut
sing., 2
hän ei ole roiskinut
sing., 3
me emme ole roiskineet
pl., 1
te ette ole roiskineet
pl., 2
he eivät ole roiskineet
pl., 3
minä olin roiskinut
sing., 1
sinä olit roiskinut
sing., 2
hän oli roiskinut
sing., 3
me olimme roiskineet
pl., 1
te olitte roiskineet
pl., 2
he olivat roiskineet
pl., 3
minä en ollut roiskinut
sing., 1
sinä et ollut roiskinut
sing., 2
hän ei ollut roiskinut
sing., 3
me emme olleet roiskineet
pl., 1
te ette olleet roiskineet
pl., 2
he eivät olleet roiskineet
pl., 3

Konditionaali
minä roiskisin
sing., 1
sinä roiskisit
sing., 2
hän roiskisi
sing., 3
me roiskisimme
pl., 1
te roiskisitte
pl., 2
he roiskisivat
pl., 3
minä en roiskisi
sing., 1
sinä et roiskisi
sing., 2
hän ei roiskisi
sing., 3
me emme roiskisi
pl., 1
te ette roiskisi
pl., 2
he eivät roiskisi
pl., 3
minä olisin roiskinut
sing., 1
sinä olisit roiskinut
sing., 2
hän olisi roiskinut
sing., 3
me olisimme roiskineet
pl., 1
te olisitte roiskineet
pl., 2
he olisivat roiskineet
pl., 3
minä en olisi roiskinut
sing., 1
sinä et olisi roiskinut
sing., 2
hän ei olisi roiskinut
sing., 3
me emme olisi roiskineet
pl., 1
te ette olisi roiskineet
pl., 2
he eivät olisi roiskineet
pl., 3

Potentiaali
minä roiskinen
sing., 1
sinä roiskinet
sing., 2
hän roiskinee
sing., 3
me roiskinemme
pl., 1
te roiskinette
pl., 2
he roiskinevat
pl., 3
minä en roiskine
sing., 1
sinä et roiskine
sing., 2
hän ei roiskine
sing., 3
me emme roiskine
pl., 1
te ette roiskine
pl., 2
he eivät roiskine
pl., 3
minä lienen roiskinut
sing., 1
sinä lienet roiskinut
sing., 2
hän lienee roiskinut
sing., 3
me lienemme roiskineet
pl., 1
te lienette roiskineet
pl., 2
he lienevät roiskineet
pl., 3
minä en liene roiskinut
sing., 1
sinä et liene roiskinut
sing., 2
hän ei liene roiskinut
sing., 3
me emme liene roiskineet
pl., 1
te ette liene roiskineet
pl., 2
he eivät liene roiskineet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
sinä roiski
sing., 2
hän roiskikoon
sing., 3
me roiskikaamme
pl., 1
te roiskikaa
pl., 2
he roiskikoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä roiski
sing., 2
hän älköön roiskiko
sing., 3
me älkäämme roiskiko
pl., 1
te älkää roiskiko
pl., 2
he älkööt roiskiko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon roiskinut
sing., 3
he olkoot roiskineet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko roiskinut
sing., 3
he älkööt olko roiskineet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
roiskia
roiskiakseni
Infinitiivi 2
roiskiessa
inessive
roiskien
instructive
roiskittaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
roiskimassa
inessive
roiskimasta
elative
roiskimaan
illative
roiskimalla
adessive
roiskimatta
abessive
roiskiman
instructive
Infinitiivi 4
roiskiminen
nominative
Infinitiivi 5
roiskimaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
roiskiva
active
roiskittava
passive
Partisiipin perfekti
roiskinut
active
roiskittu
passive

Search by letter

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z